Country Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Country Mutfak Dekorasyonu

Evinizde en çok zaman geçirdiğiniz alanlardan biri olan mutfaklarınızın şık bir dekorasyona sahip olması, düzenli olması ve sizi yansıtması zamanın daha keyifli geçmesine katkı sağlayabilir. Eğer mutfak yenileme fikirlerine göz atıyorsanız ve doğayı seviyorsanız size çok güzel bir önerimiz var: Doğaya vurgu yapan ve kırsal yaşamın esintilerini evinize getiren country dekorasyonu uygulayabilirsiniz.

Country mutfak tasarımları, rustik yansımalardan etkilenen ve yaşam alanlarınıza huzur sunan bir stil. Eğer country mutfak dekorasyonunu evinizde uygulamayı düşünüyorsanız öncelikle country tarzın alt koleksiyonları olan 3 stilden birine karar vermelisiniz. Şimdi, country mutfak dekorasyonu nasıl yapılır anlatmaya başlayalım.

1. Romantik Düşler

Country mutfak dekorasyonu çeşitleri

  • Mutfağınızda her daim ilkbahar atmosferini hissetmenizi sağlayacak Romantik Düşler’de pastel renk kullanımı ön planda. Beyaz, pembe, açık gri, krem rengi ve soft kahverengi tonları ise Romantik Düşler country tarzı mutfaklar oluşturmak için ideal.
  • Romantik Düşler’de özellikle beyaz ve çerçeveli camlı dolaplar oldukça şık duruyor. Bu stil özelinde koyu renkli mutfak dolapları yerine beyaz ya da açık kahverengi tonlarındaki ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Duvarlarda pastel renklerdeki duvar boyalarını seçebilir ya da çiçek desenli duvar kâğıtlarından yararlanabilirsiniz. Duvar kâğıtları alanın çehresini değiştirebilir, ilkbahar ruhunu mutfağınıza taşıyabilir. Ayrıca tezgâh ile dolap arasında kalan bölüme seramik uygulamak da hiç modası geçmeyen bir trend. Bu alanlarda da renkli, çiçek desenli ya da küçük ve doğal çizgilere sahip olan seramiklere yer vermek #güzelfikir!
  • Aydınlatma ürünü olarak, country stilin vazgeçilmezi haline gelmiş halat ve ahşap detaylı ya da nostaljik bir izlenim uyandıran kumaşlarla tasarlanmış ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Romantik Düşler, genel olarak romantik etkileri kırsal hayatın doğallığı ile harmanlayan bir stil. Bu doğrultuda seçeceğiniz eviye bataryası da nostaljik bir tasarımı olan, “kuğu başlı” olarak tabir edilen ürünler olabilir.
  • Country tarzını hayata geçirmenizde elbette mutfak aksesuarlarının da katkısı büyük. Ahşap detaylara sahip ya da bu koleksiyonun renk paletine uygun ürünlerle yapacağınız eklemeler hem alanın daha düzenli olmasını hem de dekorasyonun daha şık bir biçimde hayata geçmesini sağlayabilir. Bu arada mutfakta kullandığınız kavanozlarda çiçek desenli alternatifleri tercih etmek alanın dekorasyonuna katkı sağlayabilir. Unutmayın böyle küçük dokunuşlarla mutfak dekorasyonu mümkün!
  • Zemin dekorasyonunda ise açık kahverengi tonlarındaki ahşapları tercih edebilir ve pembe tonlarındaki bir kilim ile alanın daha samimi olmasını sağlayabilirsiniz.

2. Dingin Beyaz

Country mutfak dolabı modelleri

  • Özellikle küçük mutfak dekorasyonu konusunda öneriler arıyorsanız Dingin Beyaz’ın tam size göre bir stil olduğunu söyleyebiliriz. Açık renklerin gücünden yararlanıp alanı daha geniş gösterme gücüne sahip olan Dingin Beyaz’da açık mavi, gri, bej ve elbette ki beyaz gibi renklerden yardım alabilirsiniz.
  • Dingin Beyaz country mutfak dolabı modellerinde beyaz ya da açık mavi mobilyaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca ek depolama alanına ihtiyacınız varsa mutfak raflarından ya da sepetlerinden yardım alacaksanız da seçtiğiniz dolabın renginde ürünler tercih ederek bütünlük sağlayabilirsiniz.
  • Duvar dekorasyonunda bu stilde kullanabileceğiniz renklerde duvar boyası renklerinden yardım alabilirsiniz. Özellikle açık mavinin mutfaklarda çok hoş durduğunu belirtmeden geçmeyelim. Dilerseniz bir duvarda eskitilmiş görünümlü, parkeyi andıran açık gri tonlarındaki duvar kâğıtlarını uygulayabilirsiniz. Ayrıca tezgah ve dolaplar arasında tek renk, eski görünümlü ya da nostaljik esintiler barındıran seramikleri tercih edebilirsiniz.
  • Aydınlatma ürünlerinde halat ve hasır detaylı alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Kahverengi tonlarındaki sade tasarımlı ürünler, alanın yalın tasarımına oldukça güzel uyum sağlayabilir.
  • Batarya seçiminde ise keskin hatlı olmayan ama kuğu başlı bataryalar gibi de yuvarlak formlu olmayan ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Açık renkler tercih edilen bu stilde yer vereceğiniz mutfak aksesuarlarında da kullandığınız renk paletindeki ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca metal tasarımlı ürünlerin yanı sıra Dingin Beyaz stili uygulanması ile ulaşılacak country mutfak modellerinde ahşap kullanımı da alana sıcak bir hava katabilir. Mutfak sepetlerinizi ve raflarınızı ahşap tercih edebilir ve tezgâhlarda da ahşaptan yararlanabilirsiniz.
  • Zemin dekorasyonunda açık gri tonlarında fayanslara alanda yer verebilirsiniz. Eğer mutfağınızın daha samimi görünmesini istiyorsanız parke ya da parke görünümlü seramikleri de tercih edebilirsiniz.

3. Dağ Esintisi

Country mutfak tasarımları

  • Dağ evi atmosferini evinizde hissetmenizi sağlayacak Dağ Esintisi, diğer country stillerine göre daha koyu renklerden yardım alıyor. Toprak tonları, gri, siyah, krem renginin yanı sıra mavi, sarı gibi renkler de bu stilin hayata geçmesine katkı sunuyor.
  • Dağ Esintisi’ni uygulamanıza büyük katkı sağlayacak mutfak dolabı modelinde ahşap, kahverengi tonlarını tercih edebilirsiniz. Bu arada mutfak tezgâhı, country mutfak masası gibi diğer kategorilerin de ahşap ve dolapla aynı renk olması bütünlüğü sağlamak adına oldukça önemli.
  • Duvar dekorasyonunda bu stil özelinde mat seramikleri ve duvar boyalarını tercih edebilirsiniz. Doğa temalı ya da tek renk seramikleri bej ya da açık gri renklerdeki duvar boyası ile kombinleyebilirsiniz.
  • Mutfakta ev kazalarına mahal vermemek için ise alanın her noktasını aydınlatmak şart. Avize gibi ana ürünlerin yanı sıra aplik gibi yardımcı aydınlatıcılara da alanda yer verebilirsiniz. Halat detaylı, metal kafes görünümlü aydınlatma ürünlerinin yanı sıra renk paletine uygun cam ürünler de tercih edebilirsiniz.
  • Kullanacağınız eviye bataryalarında yumuşak geçişli formlara sahip olan ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Mutfak dekorasyonu ürünlerinde de yardımcı aksesuarlarda da doğaya vurgu yapacak alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Ahşap ise Dağ Esintisi’nin olmazsa olmazı.
  • Zemin dekorasyonunda parkeleri ya da parke görünümlü seramikleri tercih edebilir ve bej renk geçişli, motifli kilimlere yer verebilirsiniz.

Country dekorasyon aydınlatma ürünleri

Dilediğiniz mutfak dekorasyonu fikirlerini uygulamanıza yardımcı mutfak ürünleri Koçtaş’ta!

Ayrıca Koçtaş Yaşayan Evler Dergi’ye göz atıp yaşam alanınızı daha keyifli ve konforlu kılacak fikirler edinmek #güzelfikir!