Kamelya cardak süsleme

Yaz Mevsimi Böyle Daha Güzel: Kamelya, Çardak Nasıl Süslenir?

Yaz aylarında bahçe, balkon ya da teraslarda vakit geçirmek neredeyse herkesin en büyük keyiflerinden biri. Ama vücudunuzu kavuran sıcaklar, gölgelik ve bu nedenle kısmen daha serin alanlara ihtiyaç duymanıza neden oluyor. Çardaklar ise tam da bu noktada yardımınıza yetişiyor. Bahçenizin keyfini çıkarmaya hazırlanın! Şimdi; çardak, kamelya modelleri nasıl süslenir anlatıp açık havada geçirdiğiniz zamanı daha keyifli kılmanızı sağlayacağız!

Çardak Nedir?

Çardak, TDK’da “Tarla, bahçe vb. yerlerde ağaç dallarından örülmüş barınak” ve “kameriye” olarak açıklanıyor. Kameriye ise “Bahçelerde yazın oturulmak için yapılan, kafes biçiminde, kubbeli, üstü yeşilliklerle sarılan süslü çardak” olarak ifade ediliyor. Diğer bir deyişle çardak ve kameriye (ya da halk arasında sıklıkla kullanıldığı biçimde kamelya) aynı şeyi ifade ediyor.

Her şey gibi, zamanla bu tanımların da değişime uğradığını söyleyebiliriz. Örneğin ahşap kamelya modellerinde üstü yeşilliklerle süslü olan ürünlerden ise ahşap ile kaplanmış ürünleri görme ihtimaliniz daha çok. Haydi gelin şimdi, ailenizle ya da arkadaşlarınızla vakit geçirmeye doyamayacağınız çardağınızı daha şık bir hale getirmek için yararlanabileceğiniz çardak süsleme fikirlerini sıralamaya başlayalım.

Çardak Nedir?

Çardağınızı Renklendirmenin En Pratik Yardımcıları: Hobi Boyaları

Evet, ahşabın rahatlatıcı bir etkisi olduğu doğru fakat siz, bahçe dekorasyonunuza daha uygun ya da daha renkli bir kamelyaya sahip olmak istiyor olabilirsiniz. İşte, böyle durumlarda yardım alabileceğiniz ürünler kesinlikle hobi boyaları! Bahçe dekorasyonunuza yani zevkinize uygun renk alternatifleri arasında seçim yaparak bahçe kamelyanızı boyayabilir ve bu sayede süsleyebilirsiniz. Bu uygulama için ihtiyacınız olanlar ise pürüzleri yok etmenizi sağlayacak bir zımpara, boya, boya fırçası ve uygulamanızın daha kalıcı olmasını sağlayacak bir cila.

Hem Şık Hem Tasarruflu: Solar Aydınlatma Seçenekleri

Çardak modellerini incelediğinizde fark etmişsinizdir: Hepsi birbirinden şık. Fakat yine de küçük eklemelerle bahçe çardaklarını süslemek kesinlikle #güzelfikir! Hem işlevsel bir amaç hem de sıcak havalarda güzel zaman geçirdiğiniz kamelyaların güzelleştirilmesi için ise solar aydınlatmalardan yardım alabilirsiniz.

Doğa ve bütçe dostu bir çözüm olan, özellikle son yıllarda oldukça popüler olan solar aydınlatmaların fener tasarımlı çeşitlerinden yararlanıp kamelyanızın farklı noktalarını aydınlatabilirsiniz. Hatta saplama güneş enerjili aydınlatma seçeneklerini çardağınızın çevresinde konumlandırabilir ve güçlü bir aydınlatma sağlayabilirsiniz.

Güneş enerjisi sayesinde çalışan ve elektriğe ihtiyaç duymayan güneş enerjili aydınlatma seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz “Bir Süper Kahraman: Güneş Enerjili Lamba Nedir, Nasıl Çalışır?” yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca bahçe aydınlatması konusunda yardıma ihtiyacınız varsa da “Açık Havanın Tadını Çıkarın: Bahçe Aydınlatması İçin Pratik Öneriler” içeriğimiz tam size göre!

Çardak süsleme

Doğallık Oranını Artırmanın Yolu: Bitkiler

Elbette ki bitkilerin olmadığı bir bahçe düşünülemez. Peki, kameriyenizi bitkilerle süslemeye ne dersiniz? Zemine konumlandıracağınız ve aynı zamanda askılar sayesinde asabileceğiniz saksılar sayesinde çardağınızı daha renkli kılabilirsiniz. Bu arada bitkilerinizin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri için bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Tam da bu noktada “Doğa ile Buluşun: Bitki ve Çiçek Bakımı İçin Püf Noktaları” yazımızı okuyup önemli önerilere göz atabileceğinizi belirtmeden geçmeyelim.

Evinizi Bahçeye Taşımak #GüzelFikir: Dekoratif Aksesuarlar

Evlerinizin şıklığı katlayan en önemli uygulamalar arasında duvar dekorasyonu için attığınız adımlar var. Evet, kamelyalarınızın duvarları yok ama yine de ahşap kolonlara dilerseniz duvara asılabilen biblo, pano, çerçeveler, aynalar ve küçük tablolar ile alanı süsleyebilirsiniz.

Ayrıca kamelyanızın masa kısmına güzel bir masa örtüsü sermek de alanın atmosferini daha samimi kılabilir. Masanızı mumluk, biblo gibi aksesuarlarla süslemeyi de düşenebilirsiniz.

Kamelya Fiyatları Ne Kadar?

Ahşap kamelya fiyatları; çardak yapımında kullanılan ürünün kalitesine, büyüklüğüne, çardağın sunduğu kapasiteye göre farklılık gösterebiliyor. Çardak ve kamelya, bungalov ve gazebo modellerini ve fiyatlarını incelemek için sitemize göz atmanız yeterli!

Son olarak çardakların bahçenizin dekorasyonu konusunda önemli ürünler olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Dekorasyonun şıklığını sağlamak için ise düzenli bir alan kurgulamak olmazsa olmaz. Dilerseniz “Güzel Bir Bahçe Dekorasyonu İçin Kolları Sıvayın: Bahçe Düzenleme Fikirleri” yazımızı okuyarak alanı düzenlemek için ihtiyacınız olan ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koctas

%d blogcu bunu beğendi: