Alandan Tasarruf: Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu

Yaşam alanınızı zevkinize, ihtiyaçlarınıza uygun bir hale getirecek ev dekorasyonu uygulamaları için hazırlık yapmak heyecan verici ve fikirleri hayata geçirmek bir o kadar keyifli olsa da bazı durumlarda zorlanmanız normal. Özellikle küçük bir eve sahip olanlar bu durumla daha çok karşılaşıyorlar. Yeni evlerdeki yatak odalarının küçük bir şekilde planlaması ise küçük yatak odası dizaynı konusunda öneriye ihtiyaç duyanların sayısını artırmış durumda.

Eğer siz de onlardan biriyseniz merak etmeyin; çünkü bu yazımızda “Küçük yatak odası nasıl dekore edilir?” sorusunun yanıtını verip küçük yatak odası dekorasyonu püf noktalarını paylaşacağız. Haydi, başlayalım!

Küçük Odalar İçin Yatak Odası Takımı: Çok Amaçlı Mobilyaları Tercih Edin

Elbette büyük bir odaya sahip olsanız da doğru yatak odası mobilyasını seçmek çok önemli. Fakat söz konusu küçük yatak odaları olduğunda tercih edeceğiniz mobilyaları daha özenli bir şekilde seçmeniz gerektiği de bir gerçek. Peki, küçük odalara göre yatak odası takımları nasıl olmalı?

 • Mobilya seçimi yaparken açık renkli alternatifleri değerlendirebilirsiniz.
 • İster çift kişilik ister tek kişilik küçük yatak odası dekorasyonu yapacak olun, odanızda yer vereceğiniz mobilyaların çok amaçlı olması büyük önem taşıyor. Örneğin hem depolama alanını hem yatacağınız alanı bir arada sunan bazalar, takılarınızı koyabileceğiniz ve ayna ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz aynalı dolaplar, alt kısmı çalışma masası ya da dolap olan ranzalar, yerden tasarruf etmenizi sağlayacak  işlevsel mobilyalardan sadece birkaçı.
 • Küçük evler için yatak odası takımları seçerken göz önünde bulundurabileceğiniz bir başka nokta ise tasarımları sade, minimal yansımalar sunan mobilyaları tercih etmek olabilir. Küçük ebatlı yatak odası takımları daha ferah bir alan kurgulamanız konusunda size yardımcı olabilir.
 • Gardırop seçiminde içi çok raflı modelleri tercih etmek, depolama alanı konusunda daha geniş bir alternatife sahip olabileceğiniz anlamına gelebilir. Bu sebeple gardırop boyutunun yatak odanıza uygun olması kadar iç hacminin de depolama ihtiyacınızı karşılayabilecek düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Sürgülü gardıropları tercih etmek de küçük yatak odaları için akıllı çözümlerden biri olabilir. Bu arada size en uygun gardırop modelleri için Koçtaş’a göz atabilirsiniz.
 • Küçük odalara yatak odası dizaynı yapıyorsanız gömme dolapları tercih edebilirsiniz. Küçük yatak odası için gömme dolap modelleri sayesinde odanızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz gömme rafları da değerlendirebilirsiniz.

Yatak odası mobilyaları, bütçenize uygun küçük yatak odası takımları fiyatları ile Koçtaş’ta.

Küçük Yatak Odası Dekorasyon Modelleri

Sıra Dışı Küçük Yatak Odası Tasarımları: Mobilyaları Farklı Amaçlarla Kullanın

Küçük yatak odası mobilyalarında takım tercih etmemek de bir seçenek olabilir. Hatta farklı, yer kazandıracak, şık bir küçük yatak odası dekoru için tüm mobilyaları ayrı ayrı seçebilirsiniz.

 • Gömme küçük yatak odası dolaplarına ek olarak komodin yerine sehpaları tercih ederek de alanın daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Sehpalar ayaklı tasarıma sahip oldukları için bu algıyı oluşturabilirler.
 • Komodin yerine tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek ise yatak yanlarına raflar monte ettirmek olabilir.
 • Yatak başlığı yerine başlık niyetine kitaplıkları tercih edebilir ve bu sayede hem başlık hem de kitaplık ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Ek depolama alanına ihtiyaç duyuyorsanız duvar rafları küçük yatak odası için çözümler arasında!

Küçük odalara yatak odası modelleri için tercih edebileceğiniz tüm mobilyalar Koçtaş’ta!

Küçük Ev Yatak Odası Dekorasyonunda Aydınlatma: Doğal Işığa Öncelik Verin

Doğru aydınlatma, alanın daha geniş görünmesini sağlayabilir. Aynı zamanda gün ışığından yararlanmak da küçük odalar için yatak odası dekorasyonu yaparken oldukça mühim. Bu sebeple küçük yatak odası düzenini doğal ışığı engellemeyecek şekilde yapmalısınız. Örneğin seçtiğiniz gardırobu pencerenin yakınlarına koymamak bunu gerçekleştirmek için yapacaklarınızdan biri olabilir.

Yatak odası aydınlatmaları konusunda da yerden tasarruf edebileceğiniz çözümleri değerlendirmelisiniz. Tavan aydınlatmasına ek olarak ihtiyaç duyabileceğiniz abajurların ya da yatak odası küçük lambader modellerinin yerine duvara monte edebileceğiniz aplikleri yatak odanız için tercih edebilirsiniz. Bu arada “Kaliteli Bir Uyku İçin: Yatak Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?” yazımızı okuyarak odanızı en doğru şekilde nasıl aydınlatabileceğinizi keşfedebilir ve doğru aydınlatma uygulamaları sayesinde uykularınızı daha kaliteli kılabilirsiniz.

Alandan Tasarruf: Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Küçük Yatak Odası Renk Seçimi: Tercihinizi Açık Renklerden Yana Kullanın

Açık renkler ışığı yansıttıkları için alanı olduğundan daha geniş gösterme gücüne sahiptirler. Seçeceğiniz küçük boy yatak odası takımlarında açık renkli ürünleri tercih etmenin yanı sıra duvarlarda ve zeminlerde de açık renklere öncelik verebilirsiniz. Örneğin parkeleri ve halıları krem rengi ve bej gibi renklerde seçmek, uygulayabileceğiniz küçük yatak odası için dekorasyon fikirlerinden biri.

Küçük Yatak Odası Dekorasyon Önerileri: Küçük Yatak Odası Nasıl Yerleştirilir?

Şimdiye kadar sıraladığımız öneriler, küçük odalar için yatak odası dekorasyonunu hayata geçirmenin düşündüğünüz kadar zor olmadığının bir göstergesi. Fakat hepsi bu kadar değil! İşte, değerlendirebileceğiniz diğer yatak odası fikirleri:

 • Küçük yatak odası mobilya planını doğru bir şekilde uygulamanız, alanın daha geniş görünmesini sağlayabilir. Seçtiğiniz küçük yatak odası için dolap, duvara dayalı bir şekilde konumlandırılabilir; fakat düşünülenin aksine yatağınızı duvara dayamamalısınız. Yatağın iki yanının boş olması, odanızın daha geniş olduğu algısını yaratabilir.
 • Küçük yatak odası mobilya planını aynalarla tamamlayabilirsiniz. Hatta mümkünse bir duvarınızı aynalarla kaplamayı da düşünebilirsiniz. Böylece daha büyük bir odaya sahip olduğunuza siz bile inanabilirsiniz!
 • Küçük yatak odası duvar kağıdı ya da küçük yatak odası boya renklerinde de açık renkleri tercih edebilirsiniz. Eğer seçiminizi duvar kağıtlarından yana kullanacaksanız soft desenli, sade tasarımlı alternatifleri değerlendirmenizi önerebiliriz.
 • Duvar dekorasyonunda yer vereceğiniz pano ve tablo gibi objeleri büyük boyutlu seçmek faydalı olabilir. Fazla sayıdaki küçük obje, duvarın bölündüğü algısını oluşturacağı için doğru bir seçim olmayabilir. Büyük tablolar, panolar ise dekorasyon açısından küçük yatak odası modellerinde tercih edilmesi gereken alternatiflerden.

Küçük Yatak Odası İçin Pratik Bilgiler

Küçük Yatak Odası İçin Pratik Çözümler: Yerden Tasarruf Etmenize Yardımcı Öneriler

Yatak odasında sahip olduğunuz alanı efektif bir şekilde kullanabilmek için her noktayı verimli kullanmak şart! Gelin, bunu sağlayabilecek bazı küçük odalara uygun yatak odası fikirlerine göz atalım.

 • Mobilya kulplarını duvara monte edebilir ve takılarınıza, şapkalarınıza, hatta çantalarınıza duvarlarda yer verebilirsiniz. Üstelik bu dekorasyona da katkı sağlayabilir.
 • Eğer yatak odasında bitkilere de yer vermeyi planlıyorsanız saksıları tavana makrome örgüler yardımıyla asabilir ya da saksıları duvara monte edebilirsiniz.
 • Küçük yatak odası dolap çözümleri de alanın düzenini sağlamak için kesinlikle atlamamanız gereken konulardan. Dolap içi düzenleyiciler bu konuda en büyük yardımcılarınız olabilir. Yastık ve yorgan gibi tekstil ürünlerini vakumlu poşetlere koyabilir, kutuları kullanarak alanda düzeni sağlayabilirsiniz. Dilerseniz “Çare Düzen: Gardıropta Yer Kazanma Tüyoları” yazımızı okuyarak bu konuda daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İster dikdörtgen yatak odası, ister küçük çatı katı yatak odası dekorasyonu… “Küçük yatak odası dizaynı nasıl olmalı?” sorusuna verdiğimiz yanıtları, tüm küçük odaya göre yatak odası dekorasyon uygulamaları için değerlendirebilirsiniz.

Yeni kavuşacağınız alan için biz de heyecanınızı paylaşıyoruz!