Pireden Kurtulma ve Korunma Yöntemleri
Pratik Çözümler Alanlara Göre Evcil Hayvanınızı ve Evinizi Koruyun: Pireden Kurtulma ve Korunma Yöntemleri

Evcil Hayvanınızı ve Evinizi Koruyun: Pireden Kurtulma ve Korunma Yöntemleri

Evinizin davetsiz misafirleri: Haşereler! Elbette haşerelerin hiçbirinden hoşlanmadığınızı biliyoruz, ama hızlıca üreme kabiliyeti olan ve evinizi saran asalaklardan daha çok şikayetçi olduğunuzu da tahmin edebiliyoruz. Bu yazımızda da o asalaklardan birinden, özellikle evinde evcil hayvan besleyenlerin başına bela olan pirelerden bahsedeceğiz. Önce pireler hakkında bilmeniz gereken detayları sıralayalım.

Pire Nedir? 

Pireler, canlıların kanını emerek yaşayan, boyları cinsine göre 1 ila 10 mm arasında değişebilen ve oldukça iyi sıçrayabilen asalak hayvanlardır. Pire dendiğinde genellikle aklımıza “hayvan piresi” olarak genellenen kedi ve köpek pireleri gelse de aslında pek çok pire çeşidi mevcuttur. Pire çeşitleri genellikle konakçılarının adlarıyla anılırlar. Kedi piresi, köpek piresi, kuş piresi, kum (toz) piresi ve insan piresi en çok rastlanan pire çeşitleridir. Fakat biz özellikle hayvan piresi hakkındaki detayları sizinle paylaşacağız.

Pire Nedir?

Pire Neden Olur?

Evinizde bir evcil hayvanınız var ve üzerinde pire olduğunu gördünüz. Pirelerin nereden geldiğine dair ise bir fikriniz yok. Pirelerin hayvanınıza ve dolayısıyla evinize gelmesinin farklı nedenleri olabilir. Mesela evcil hayvanınız dışarı çıktığında pireler diğer hayvanların üstünden ona atlamış olabilir ya da geçtiğiniz çimlik alanda bir pire sizin giysine zıplamış olabilir. Siz de haberiniz olmadan bu pireyi eve taşımışsınızdır. Bu arada pirelerin ayakkabı içlerinize girebileceğini ve bu nedenle de onları evinize taşıyabileceğinizi not düşelim.

Bodrumlar, depolar ve hayvanların sıklıkla zaman geçirdiği alanlar, pirelerin yaşadığı yerler olabilir. Bu nedenle eğer eviniz zemine yakınsa bu tarz alanları belirli aralıklarla ilaçlatmanızı öneririz.

Pire Nasıl Anlaşılır?

Pireler çok küçük hayvanlar oldukları için varlıklarını anlamanız kolay değildir. Evinizde pire olup olmadığını anlamak için öncelikle evcil hayvanınız varsa onu gözlemlemelisiniz. Küçük dostunuz sıklıkla kaşınıyor ve derisini ısırmaya çalışıyorsa pire sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Ayrıca pireler insanları da ısırabilir. Pire ısırığı, pirenin varlığını anlamanız konusunda size yardımcı olabilir. Özellikle bacaklarınızda kızarıklıklar ve karşı koyulmaz kaşıntı hissi varsa evinizde pire olabilir. Bunların yanı sıra pireleri yakalamanın kolay olmadığını ve zıpladıklarını unutmamalısınız.

Pireden korunma

Neden Pirelerden Hızla Kurtulmalısınız?

Evcil hayvanınızın üzerinde pire olduğunu fark ettiniz. Eğer pirelerin kendiliğinden gideceğini düşünüyorsanız üzgünüz ama yanılıyorsunuz! Pireden kurtulmak için hemen harekete geçmelisiniz. Peki, neden bu kadar acele etmelisiniz?

Pireler hızlı bir şekilde çoğalabilir ve evinizi istila edebilirler. Ayrıca ısırdıkları diğer canlılarda bulunan virüsleri vücudunuza taşıyıp sağlığınızı da tehdit edebilirler.

Pire Nasıl Yok Edilir?

Evinizi pire sardığında elbette “Pireden nasıl kurtulunur?” sorusunun cevabını arıyorsunuz. Eğer pire ile mücadele ediyorsanız pireden kurtulma yollarına dair önerilerimize göz atabilirsiniz.

Pire Nasıl Gider

Küçük Dostlarınız İçin Yapmanız Gerekenler

 • İlk adım olarak küçük dostunuzu veterinere götürün. Veteriner küçük dostunuza pire damlası, pire tozu gibi çözümler uygulayarak vücudundaki pirelerin uzaklaşmasını sağlayabilir. Bu arada evcil hayvanınızın aşılarını ve bakımını düzenli olarak yaptırmanız da pirelerden korunma konusunda oldukça önemli.
 • Tedavi sonrasında veterinerin uygun gördüğü bir tarihten itibaren evcil hayvanınızı tarayarak pireleri küçük dostunuzun üzerinden uzaklaştırabilirsiniz.
 • Tedavi uygulandıktan sonra evcil hayvanınızı başka bir evcil hayvanla bir arada tutmamaya ve veterinerin diğer uyarılarına dikkat etmeye özen gösterin. Çünkü pire damlası başka bir hayvan tarafından yalandığında zehirlenmeler meydana gelebilir.

Eviniz İçin Öneriler

 • Pireler gün ışığını sevmezler. Bu nedenle perdelerinizi açmalı ve gün ışığının evinize girmesine izin vermelisiniz.
 • Pirelere karşı savaşma konusunda en etkili çözüm hiç kuşkusuz ki evi günde 2-3 kez süpürüp silmektir. Ayrıca temizlik yaptığınız suyun içerisine sirke, çay ağacı yağı, lavanta esansı ya da limon suyu ekleyerek pirelerin evinizden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Pireler bu kokuları sevmezler.
 • Gündüz temizlik yaparken karanlık noktalar olan ve bu nedenle pirelerin saklanabilecekleri koltuk, sehpa, gardırop altı gibi yerleri, süpürgelikleri ve köşe noktaları da süpürmelisiniz.
 • Eğer pireler evinizi sarmışsa pireleri yok etmek için profesyonel ilaçlama şirketlerinden yardım almalısınız. Aksi takdirde ne yazık ki pirelerden kurtulamama ihtimaliniz olabilir ya da daha kötüsü kullanılan ilaçlar küçük dostunuzun can güvenliğini tehdit edebilir.
 • İlaçlama sonrasında yapmanız gerekenleri, şirket görevlilerinden tam olarak öğrenmelisiniz. Örneğin zeminlere uygulanan bazı ilaçların, pire yumurtalarından çıkan hayvanları yok edebilmeleri için belirli bir süre sıvı ile temizlenmemesi, sadece süpürülmesi gerekir. Sıvı temizlik yaptığınız takdirde pirelerin, yumurtalarından çıktıklarında evinizi yeniden sarması söz konusu olabilir.

Pireden Nasıl Korunulur

Pireden Korunma Yolları Nelerdir?

“Pire nasıl gider?” sorusuna çözüm bulduktan sonra tabii ki pirelerin evinize ve küçük dostunuza bir daha gelmemesini istiyorsunuz. Peki, bunun için neler yapabilirsiniz? İşte, pirelerden korunma yolları:

 • Pireleri evinizin dışındaki alandan siz taşımış olabilirsiniz. Bu nedenle (özellikle hayvanların bol olduğu bir alandan, depodan ya da ağaçlık bir noktadan geliyorsanız) üstünüzü silkelemeden eve girmemelisiniz.
 • Küçük dostunuzun bakımını ve aşılarını düzenli olarak yaptırmalısınız.
 • Kediler için pire tasması etkili bir çözüm olabilir. Tabii ki veteriner görüşünün bu noktada önemli olduğunu bir kez daha hatırlatalım.
 • Eğer eviniz depo, bahçe gibi pirelerin var olabileceği noktalara yakınsa ya da zemin kattaysa belirli aralıklarla evin dışını da ilaçlattırmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Alt katlarda oturuyorsanız pencerelerinize ince dokunmuş sineklikler taktırmak ve evinizin kapısını açık bırakmamak çözüm olabilir. Dilerseniz “Rahat Bir Yaz İçin: Sineklik Nasıl Takılır?” içeriğimiz, ihtiyacınıza en uygun sinekliği bulmanız konusunda size yardımcı olabilir. Evinizi pirelerden korumaya yardımcı olacak sineklik modelleri ise Koçtaş’ta sizi bekliyor!
 • Evinizin temizliğine özen göstermek de pirelerin evinize gelmemesi konusunda oldukça önemli.
Paylaş

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.