Minimalist dekor ipuçları.

Sadeliği Sevenlere: Minimalist Dekorasyon Nedir, Nasıl Uygulanır?

Hayatın gittikçe karmaşıklaştığını mı düşünüyorsunuz? O zaman kendinize özel alanınızda, evinizde, bu duruma karşı bir duruş sergileyin! Çare, minimalist dekorasyon! Minimalist dekorasyon nedir sorusunun cevabı bu akımın isminde yatıyor. Minimal, yani minimum; az ve küçük şeylerin yeterli olduğunu ifade eden minimalizm akımı, dekorasyon dünyasında da benzer bir yansımaya sahip. Minimalist dekorasyon, basitçe tasarımda sadeliği amaçlayan bir trend. Yani basitçe ev dekorasyonunda sadelik olarak düşünebilirsiniz.

Az eşya ile mutlu ol fikrine sahip minimalist dekorasyon trendi, boşluk hissinin oluşturduğu huzuru amaçlıyor. Evin içinde eşyaların dengeli yerleşimi, gereksiz tüm objelerden kurtulma ve bütünlük sağlamış bir ev tasarımı gibi aşamalarla minimalist dekorasyon; modern yaşamın karmaşasına karşısı sığınabileceğiniz bir alan sunuyor.  

Boşluğun Huzuru: Minimalist Dekorasyon Nasıl Uygulanır?

Minimalist dekorasyon örnekleri üzerinden fikir sahibi olduktan sonra kendi minimalist tarzınızı oluşturabilirsiniz. Kalabalık ev dekorasyonundan sıkıldıysanız minimalist dekorasyon fikirleri aradığınız yenilik olabilir.

Minimalist dekorasyonun ilk adımı, evdeki tüm gereksiz eşyalardan kurtulmak. Sizin için bir anlam ifade etmeyen ve işinize yaramayan tüm eşyaları kaldırın ve evinizde geniş boşluklar oluşturun. Çok fazla eşyanız birikmişse ve onlarla ne yapacağınızı bilemiyorsanız sivil topluk kuruluşlarından yardım alabilirsiniz. Sizin çöpe atmayı düşündüğünüz eşyalar başka birinin mutluluğu olabilir. Ayrıca fazla eşyanızı, evinizde garaj satışı benzeri bir etkinlik düzenleyerek satabilirsiniz. Böylece hem ek gelir elde eder hem de arkadaşlarınızla eğlenceli bir gün geçirmiş olursunuz.

Minimalist dekorasyona başlarken ikinci yapmanız gereken şey ise kendinize en fazla iki ya da üç tondan oluşacak bir renk paleti belirlemek. Evin tüm dekorasyonunu, bu renkler etrafında şekillendireceksiniz. Böylece evinizin tüm odaları birbiriyle uyumlu bir görünüme sahip olacak.

Minimal dekorasyonun salona uygulanışı.

Oturma Odasına Minimalist Dokunuşlar

Oturma odaları ya da salonlar, günün büyük bir bölümü geçirilen ve misafirlerin ağırlandığı alanlar. Minimalist dekorasyonu oturma odasına uygularken ön plana çıkartmamız gereken bölümler, oturma grupları ve aydınlatma olmalı. Minimalist dekorasyon trendini oturma odasına uygularken tasarımların birbirleriyle bütünlük içinde olmasına da dikkat etmelisiniz. Örneğin köşeli çizgilere sahip oturma grubunuz varsa aydınlatma sistemleri, TV ünitesi, kitaplık gibi eşyalarınız da köşeli tasarıma sahip olmalı. Oturma odanız daha kıvrımlı bir tasarıma sahipse diğer eşyaları da kıvrımlı hatlı seçmelisiniz. Oturma odasının olmazsa olmazı televizyon için, minimalist tasarımlara sahip televizyon ünite ve sehpalarının da oldukça önemli olduğunu hatırlatalım.

Minimalist oturma odaları.

Yatak Odasında Minimalizm Etkisi

En güzel minimalist yatak odaları için Japon ev dekorasyonunu inceleyebilirsiniz. Yaşam felsefeleri doğrultusunda hayatın her alanında minimalizmi uygulayan Japonların, geleneksel yatak odalarında sadece bir yer yatağı ve giysileri yerleştirmek için şifonyer ya da dolap bulunuyor.

Yatak odanızda minimalizm dekorasyon uygulamak istiyorsanız klasik perdelerin yerine, sade tasarımlara sahip stor perdeleri tercih edebilirsiniz.

Yepyeni Bir Çehre: Minimalist Mutfaklar

Mutfaklarda birçok objenin bulunmasından daha doğal bir şey olamaz. Peki, minimalist dekorasyonlu mutfak nasıl olur? İlk kural, tezgah üzerindeki tüm araç gereçleri göz önünden kaldırmak. Mutfakta ne kadar az eşya görünürde olursa yakaladığınız minimal atmosfer de o kadar güçlü olur. Bu konuda, düzenleyicilerden ve kutulardan yararlanabilirsiniz. Mutfak işlerinde beraber kullandığınız araç gereçler için ayrı kutular oluşturup bunları dolaplarda saklayabilirsiniz. Unutmayın; minimalist bir mutfak, çok fazla desenin ve rengin olmadığı bir mutfaktır.

Mutfakta minimalist dekorasyon.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!
This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for koctas needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

%d blogcu bunu beğendi: