Balkonları yenilemek için güzel fikirler
Pratik Çözümler Alanlara Göre Balkonları Yenilemek #GüzelFikir! 2019 Balkon Dekorasyonu Trendleri

Balkonları Yenilemek #GüzelFikir! 2019 Balkon Dekorasyonu Trendleri

Yoldan geçen 100 kişiye sorsak neredeyse herkes, yaşamak istediği evin bahçesi ya da balkonu olmasını istediğini söyler! Bu isteklerinde haklılar da; çünkü bahçeler ve balkonlar, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında evlerin en keyifli ve en çok zaman geçirilen noktaları arasında.

Şimdi, pek çok kişinin ev kiralarken ya da satın alırken, evin bir artısı olarak gördüğü balkonları nasıl güzelleştirebileceğiniz hakkında pek çok güzel fikri sıralayacağız. İşte, 2019 balkon dekorasyonu modası doğrultusunda balkonunuzu güzelleştirmenize yardımcı olacak öneriler:

Trend Renklerden Yardım Alın

Yaşam Alanınızda Yeni Yıl Rüzgârları: 2019 Ev Dekorasyonu Trendleri” yazımızda da yer verdiğimiz gibi; canlı mercan (living coral), adaçayı yeşili ve gri en çok ön planda olan 2019 dekorasyon renklerinden. Fakat bu renklerin yanı sıra kahverengi ve kızılın birleşimi olarak adlandırabileceğimiz terracota, doğayı yansıtan renkler olan yeşil, turkuaz ve mavinin bir başka tonu olan ve ismini tropikal iklimlerde yetişen bir bitkiden alan indigo da bahçe 2019 dekorasyon trendleri arasında. Peki, balkonunuza trendler doğrultusunda modern bir görünüm vermek ve daha şık bir hale getirmek için bu renklerden nasıl yararlanabilirsiniz?

  • Doğal detaylara evinizde yer vermek balkon dekorasyonu önerilerinden biri. Bunu, isterseniz güzel bir çiçek ya da manzara tablosuyla sağlayabilir isterseniz de rengârenk bitkilere balkonunuzda yer vererek yapabilirsiniz.
  • Balkonların vazgeçilmez dekorasyon ürünleri arasında yer alan vazolar, biblolar, fenerler ve mumluklar da trend renkleri alana taşıma konusunda oldukça yardımcı. Cam, metal ya da seramik maddelerden üretilmiş ürünleri seçerken dekorasyon konusunda önceliğiniz ise tercih ettiğiniz renk paletine uyumlu seçimler yapmak.
  • Zemin dekorasyonunda da bu renklerden yararlanmak #güzelfikir! Hem seçtiğiniz seramiklerde hem de balkonunuzda yer verdiğiniz kilimlerde trend renklerden yararlanabilirsiniz. Bu arada seramiklerde çini desenlerinin çok popüler olduğunu hatırlatalım. Eğer çini desenli bir fayans tercih ederseniz kombinleyeceğiniz kilimin tek renkli olması, dengeli bir buluşma yakalamanızı sağlayabilir.
  • Dilerseniz balkon demirlerini de bu renklerden biri ile boyayıp hem daha şık hem de dikkat çekici bir alan yaratabilirsiniz.
Bahçe dekorasyon trendleri

Bitkilerinize Özel Alanlar Yaratın

Evet, bu yıl doğaya evinizde yer vermek ve doğanın rengi yeşil oldukça popüler! Tahmin edebileceğiniz gibi bu iki dekorasyon önerisinin birleşimi bitkilere çıkıyor! Evinize renk ve huzur getiren, bakmayı çok sevdiğiniz bitkilere balkonunuzda yer vererek balkon dizaynını heyecan verici bir boyuta taşıyabilirsiniz. Tabii ki bu aşamada, balkonda yer vereceğiniz bitkilerin, bu alanda yetiştirilmeye uygun olması oldukça önemli. Dilerseniz bu konuda “Balkonunuzu Güzelleştirin: Balkonda Çiçek Bakımı İçin Öneriler” yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca daha önce hiç bitki yetiştirmediyseniz ama artık evinizde doğanın küçük canlılarına yer vermenin zamanının geldiğini düşünüyorsanız bu konuda da “Doğa ile Buluşun: Bitki ve Çiçek Bakımı İçin Püf Noktaları” yazımız sizin yol rehberiniz olmaya hazır!

Sundukları doğal ortam ve huzur sayesinde ev dekorasyonunda ayrı bir yeri olan bitkilere özel alanlar yaratmak ise 2019 yılı balkon dekorasyonunun en dikkat çeken yanlarından biri. Üstelik şimdi vereceğimiz balkon dekorasyonu fikirleri sayesinde de yerden tasarruf etmeniz de mümkün hale gelecek. Yani, evet; küçük bir balkonunuzun olması, trendleri hayata geçirmeniz konusunda bir engel değil! Ne de olsa güzel fikirler, sorun gibi görünen şeyleri sorun olmaktan çıkarmak için varlar! Haydi şimdi, bitkilerinize balkonda nasıl yer vereceğinizi, balkon dekorasyonu trendleri doğrultusunda sıralamadan önce bitki bakımı hakkında her şeyi Koçtaş’ta bulabileceğinizi hatırlatalım.

Bitkilerimizi balkonda nasıl yer verebiliriz?
  • Salon dekorasyonu, çalışma odası, hatta yatak odası… Paletler, son yıllarda evlerin farklı alanlarında, farklı kullanım amaçlarıyla yer verilen ürünler ve paletlerden, bitkilerinizi sergilemek için yardım almak #güzelfikir! Balkonunuzun duvarına asabileceğiniz bir paletin üzerine saksılarınızı sabitleyebilir ve doğal etkiyi artırabilirsiniz.
  • Bitkileriniz kadar, onları nasıl sergilediğiniz de büyük önem taşıyor. Plaka ya da ahşapları bir araya getirerek oluşturabileceğiniz stantlar sayesinde bitkileriniz için yükselticiler oluşturabilirsiniz. Bu fikir sayesinde tüm bitkilerinizi şık bir şekilde sergileyebilir ve balkon dekorasyonunuza farklı bir hava katabilirsiniz.
  • Özellikle büyük şehirlerde balkonlu bir eve sahip olmak çok zor, biliyoruz. Ayrıca balkonunuz varsa bile, alanın istediğiniz büyüklükte olması mümkün olamayabiliyor. Ama hiç merak etmeyin; küçük bir balkonunuz varsa kendin yap balkon dekorasyonu fikirleri sayesinde bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. İki rafı halatlar yardımıyla bir araya getirip balkon demirliklerinize asabilirsiniz. Eğer daha az zahmetli ve pratik bir çözüm arıyorsanız dekoratif raflara duvarlarınızda yer verebilir ve bitkilerinizi bu alana konumlandırabilirsiniz.
  • Son olarak, balkonunuzda doğanın yansımalarına daha çok yer verebilmek için dekorasyon ürünlerinden de yardım alabileceğinizi hatırlatalım. “Huzur Evinizde! Doğayı Dekorasyona Taşımak #GüzelFikir” yazımızda ise birbirinden şık kendin yap fikirlerini sizin için sıralamıştık. Bu ilham verici fikirler sayesinde balkonunuzda doğal yansımaların oranını artırabilirsiniz.
Kendin yap balkon dekorasyon fikirleri

Mobilya Seçiminde de Trendlerden Yana Olun

Seçeceğiniz balkon ve bahçe mobilyaları elbette ki ihtiyacınız ve alanın şartları doğrultusunda olmalı. Hatta “Balkon Keyfinin Vazgeçilmezi: Balkon Masası Nasıl Olmalı?” yazımızda da tam olarak bundan bahsetmiştik. Fakat balkonunuz için mobilya seçerken trendlerin de önemi var. Teak ve rattan mobilyalar ise hem bahçede hem de balkonda bu senenin trendleri arasında yer alıyor. Fakat eğer balkonunuz açıksa bu durumda alanda metal ya da renkli plastik ve açılır-kapanır ürünleri tercih edebilirsiniz.

Baharın ve yazın tadını çıkaracağınız keyifli bir balkon dekorasyonu yapmak işte bu kadar kolay! Eğer balkonunuzda kış aylarında da vakit geçirmek istiyorsanız hemen aşağıya bıraktığımız “Kış Balkonu Dekorasyon Fikirleri” videomuz tam sizlik!

https://youtu.be/T9FxhSWK-30

Doğadan Yana Çözümleri Değerlendirin

Evet, doğaya dönüş trendlerden biri. Peki, bu trendi balkon aydınlatmasında da uygulayıp hem tasarruf etmeye hem de doğayı korumaya ne dersiniz? Elbette ki solar aydınlatmalardan bahsediyoruz. Güneşten aldığı enerji ile çalışan ve elektriğe ihtiyaç duymayan bu aydınlatmalara balkonunuzda ve bahçenizde yer vermek kesinlikle #güzelfikir!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.