Evi, çocuklar için güvenli hale getirme yolları.

27 Adımda Evinizi Çocuğunuz İçin Güvenli Hale Getirin

Bebeğinizin keşfetme duygusu, doğduğu an itibariyle harekete geçiyor. Sesleri, kokuları, renkleri ve kendi yeteneklerini keşfederek başladıkları bu süreç, emekleme döneminde oldukça yoğun yaşanıyor. Özellikle literatüre “bebek ergenliği” olarak geçen 2 yaş dolaylarında ise anneler için evin içinde çocuklarının peşinde koşma dönemi başlıyor. Çarpma, düşme, yaralanma gibi küçük ya da büyük ölçekli ev kazalarından korunmak için annelerin dikkati maksimum seviyeye çıkıyor. Ancak The University of Alabama at Birmingham’ın 12-36 ay arasında bebekleri olan annelerle yaptığı bir araştırmaya göre anneler, evde çocuklarına gelebilecek zararın sadece yarısından azını önceden bilebiliyor ve bunlara karşı önlem alabiliyorlar. Yani görünmeyen ya da akla gelmeyen tehlikelere karşı da hazırlıklı olmak şart. Bebek ve çocuk güvenliği konusunda sizi çok daha hazırlıklı bir konuma getirecek detaylı bir listemiz var.  Bebek için önlemleri hangi odada nasıl sağlanır gibi soruların cevapları burada…

Oturma Odasında Bebek Güvenliği

Çocukları prizlerden uzak tutmak için yapılabilecekler

 1.   Yanıcı maddeleri onun uzanamayacağı bir yere koyun ya da kullanmayın. Unutmayın, ilgisi çok kolay dağılabiliyor ve neyin zararlı olduğu konusunda hiçbir fikri yok. Mum, çakmak, kibrit gibi yanıcı maddeler ona zarar verebilir.
 2.   Fotoğraflar ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçaları ama söz konusu bebekler için ev güvenliği ise o çerçevelerin yerlerini değiştirmeniz gerekebilir. Çerçeveleri bebeğinizin uzanamayacağı bir yere sabitleyin.
 3.   Televizyon da sabitlenecekler listesinde. Bebeğiniz ayağa kalkmaya çalışırken ya da yürürken dengesini sağlamak için televizyondan destek almak isteyebilir. Bu nedenle televizyon konsolunuzu ve televizyonunuzu sabitlemeniz çok önemli.
 4.   Masaların ve koltukların sivri köşeleri için önlem alın. Masa, sehpa ya da mobilyalarınızın sivri uçları nedeniyle bebeğiniz zarar görebilir. Bu alanları yumuşak bir ürünle kaplayabilir ya da mobilyalarınızı bebeğinizi göz önünde bulunarak seçebilirsiniz.

Mutfakta Bebek Güvenliği

Mutfakta bebek güvenliğini sağlamak.

 1.   Mutfak, evde bebeğiniz için en tehlikeli alanların başında yer alıyor. Bu nedenle bebeğinizin mutfağa girmesini önlemek için mutfak kapısını kilitleyebilir ve anahtarı yüksek bir yere koyabilirsiniz.
 2.   Çocuğunuzun çekmecelere ulaşmasını engelleyin. Bebek için çekmece kilidi bunun için mutfağın dolaplarında kullanmanız gereken bir ürün. Çekmece kilidi sayesinde bebeğinizin çekmeceleri açıp zarar görmesini engelleyebilirsiniz.
 3.   Kilitlerden ve elektronik eşyaların çocuk ayarından yararlanın. Buzdolabı, fırın, bulaşık makinesinin kolay açılır olmamasına dikkat edin ve bu konuda gerekli önlemleri alın.
 4.   Tehlike oluşturabilecek eşyalar ve kablolar ulaşılmaz olsun. Su ısıtıcısı gibi ev aletlerinin kablolarını çocuğunuzun uzanamayacağı şekilde konumlandırın. Bıçak ve çatal gibi eşyaların da ulaşılamaz olmamasına dikkat edin.
 5.   Değiştirebileceğiniz keskin uçlu eşyalara elveda deyin. Keskin hatlı çöp kovalarını, çekmeceleri ve mutfaktaki diğer eşyaları korunaklı bir yere alın.

Yatak Odasında Bebek Güvenliği

Yatak odasında bebek güvenliğini sağlama.

 1.  Beşiklerin açılır kapanır olmamasına dikkat edin. Açılır kapanır beşiklerde bebeğinizin ayağının sıkışması gibi yaralanmasına neden olacak olaylarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca beşiğin içerisinde bıraktığınız oyuncaklar, bebeğinize beşikten çıkması için yardım edebilir ve biliyorsunuz ki bu da onun düşmesine neden olabilir.
 2.  Çocuğunuzun odasında cam ya da ağır dekorasyon eşyalarına yer vermeyin.
 3.  Özellikle çocuğunuzun odasında püsküllü perdeler kullanmayın. CPSC’nin yaptığı bir araştırmaya göre 20 yıl içerisinde 200 çocuk bu yüzden zarar gördü.
 4.  Bebek odasındaki dolapları sabitleyerek çocuğunuzun yaralanmasını engelleyin.
 5.  Odasına balon koymayın ve özellikle tek başındayken balonla oynamasına izin vermeyin. Ağzına soktuğu balon, nefes borusunun tıkamasına neden olabilir.

Banyoda Bebek Güvenliği

Banyoda bebek güvenliği için alınacak tedbirler.

 1.  Çocuğunuzun elini yıkarken yanmaması için su sıcaklığını ideal dereceye ayarlayın.
 2.  Çöp kutusunun kapaklı ve klozetin kapalı olması çocuğunuzun mikrop kapmasını engelleyici bir seçim olacaktır.
 3.  Temizliğin ardından yerleri ıslak bırakmamaya özen gösterin, bebeğiniz kayıp düşebilir.
 4.  Saç kurutma makinesi, tıraş makinesi gibi aletleri prize takılı halde bırakmayın. Bu aletler suyla temas ettiğinde çocuğunuzu elektrik çarpabilir.
 5.  Ev ve cilt temizlik ürünlerinin olduğu çekmeceyi, bebek güvenlik ürünlerinden biri olan çekmece kilidi ile koruma altına alın.

Evin Genelinde Bebek Güvenliği

Bebekler için evi güvenli hale getirmek.

 1.  Evinizin her odasında kumandaları çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yere koyun. Böylece pillere ulaşmamasını sağlarsınız.
 2.  Bebeklerinize yutabilecekleri küçük oyuncaklar almayın ve oyuncakların evde dağınık bir şekilde, yerlerde olmasına izin vermeyin. Çocuğunuz oyuncaklara takılıp düşebilir.
 3.  Bebekler için evde güvenlik ürünleri arasında en önemlilerden biri priz emniyetini sağlayan koruyucu ürünlerdir. Evinizdeki tüm prizleri bu ürünlerle kapatın.
 4.  Tüm pencereleri, pencere kilidi sayesinde, çocuğunuzun açamayacağı hale getirin.
 5.  Tehlikeli ürünlerin yer aldığı dolapları bebek güvenliği çekmece kilidi kullanarak kilitleyin.
 6.  Eviniz dubleks ise çocuğunuzun merdivenlerden düşmemesi için bebek için güvenlik çiti ile merdivenin önünü kapatın.
 7.  Gerekli mobilyalarınızı sabitleyin.
 8.  Sıcak içecekleri çocuğunuzun ulaşıp devirebileceği alanlarda bırakmayın.
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir