Cihazlarınız Gereksiz Yere Prizde Kalmasın: Akıllı Priz Nedir? Ne İşe Yarar?

Akıllı Priz

Teknoloji geliştikçe elektronik eşyalar daha fazla özellik kazanıyor, akıllı teknolojilerle buluşuyor. Bunun yanında bazı ürünler de standart beyaz eşyaları akıllı ürünlere dönüştürüyor. Bu ürünlerden biri olan akıllı priz, standart bir duvar prizine takılan ve kendisine bağlı herhangi bir cihazın gücünü uzaktan kontrol etmenizi sağlayan küçük bir cihazdır. Hızla gelişen akıllı ev teknolojisi ortamında kolaylık ve enerji verimliliği açısından ezber bozan bir cihaz olarak öne çıktığını söyleyebiliriz. Üstelik akıllı priz, sıradan herhangi bir ev eşyasını akıllı, bağlantılı bir cihaza dönüştürebilir. 

Bu yazımızda akıllı prizleri detaylı bir şekilde inceleyeceğiz; çeşitlerini, fonksiyonlarını ve günlük yaşamınıza sorunsuz bir şekilde nasıl entegre edebileceğinizi keşfedeceksiniz. Dilerseniz her bütçeye ve zevke uygun akıllı priz modelleri ve fiyatları için Koçtaş’ı ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Priz Nedir?

Akıllı Priz Nedir

Akıllı priz; standart bir elektrik prizine takılan, geleneksel cihazlar ile akıllı teknolojinin bağlantılı dünyası arasında köprü kuran kompakt bir cihazdır. Temel olarak sıradan cihazları akıllı, kontrol edilebilir cihazlara dönüştürür. Akıllı priz, evinizin Wi-Fi ağına bağlanarak cihazları akıllı telefon uygulaması veya sesli komutlar kullanarak Amazon Alexa veya Google Assistant gibi akıllı asistan aracılığıyla uzaktan kontrol etmenize de olanak tanır. 

Akıllı Priz Modelleri Nelerdir?

Akıllı Priz Modelleri

Bağlantı türlerine göre iki temel akıllı priz türü bulunur:

 • Wi-Fi akıllı prizler, Wi-Fi ağınıza bağlanarak dünyanın neresinde olursanız olun cihazlarınızı kontrol etmenize olanak tanır.
 • Hub tabanlı akıllı prizler için ise Wi-Fi ağınıza bağlanmak için bir akıllı ev hub’ı gerekir. Bu da aslında yalnızca akıllı ev sisteminizin menzilinde olduğunuzda onları kontrol edebileceğiniz anlamına gelir.

Evinizi akıllı bir eve dönüştürmek isterseniz akıllı priz dışında daha kapsamlı bir akıllı ev sistemine ihtiyacınız olduğunu belirtelim. “Akıllı Ev Sistemi Nedir?” yazımızdan akıllı ev sistemleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, merak ettiğiniz sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca ihtiyaçlarınıza uygun akıllı ev sistemleri modelleri ve fiyatları için Koçtaş’ı ziyaret edebileceğinizi de hatırlatalım.

Zaman Ayarlı Akıllı Priz Nedir?

Zaman Ayarlı Akıllı Priz

Zaman ayarlı akıllı priz sayesinde ışıklar, kahve makinesi gibi cihazlarınızın açma/kapama zamanlarını hassas bir şekilde ayarlayarak cihazların tercih ettiğiniz zamanlamaya göre çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu özelliği ile bitkileri sulamak, evde biri varmış havası yaratmak için tatildeyken akşam evin ışıklarını açmak veya ev güvenlik sisteminizi yönetmek için oldukça kullanışlıdır.

Ayrıca cihazlarınızı istediğiniz zaman otomatik olarak açıp kapatarak zamandan tasarruf edersiniz. Üstelik kullanmadığınız cihazları otomatik olarak tercih ettiğiniz zamanlarda kapatarak enerji tasarrufu da yaparsınız. Siz uzaktayken ışıkları ve diğer cihazları belirli saatlerde açıp kapatarak evinizi daha güvenli hale de getirebilirsiniz.

Akıllı Priz Ne İşe Yarar? Akıllı Priz Özellikleri Nelerdir?

Akıllı Priz Özellikleri

Zaman ayarlı akıllı priz sayesinde ışıklar, kahve makinesi gibi cihazlarınızın açma/kapama zamanlarını hassas bir şekilde ayarlayarak cihazların tercih ettiğiniz zamanlamaya göre çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu özelliği ile bitkileri sulamak, evde biri varmış havası yaratmak için tatildeyken akşam evin ışıklarını açmak veya ev güvenlik sisteminizi yönetmek için oldukça kullanışlıdır.

Ayrıca cihazlarınızı istediğiniz zaman otomatik olarak açıp kapatarak zamandan tasarruf edersiniz. Üstelik kullanmadığınız cihazları otomatik olarak tercih ettiğiniz zamanlarda kapatarak enerji tasarrufu da yaparsınız. Siz uzaktayken ışıkları ve diğer cihazları belirli saatlerde açıp kapatarak evinizi daha güvenli hale de getirebilirsiniz.

Akıllı Priz Ne İşe Yarar? Akıllı Priz Özellikleri Nelerdir?

Akıllı prizleri, akıllı özellikleri sayesinde hayatınızı kolaylaştırmak için birçok amaçla kullanabilirsiniz. İşte, size birkaç örnek:

 • Uzaktan kumanda olarak cihazları uzaktan açıp kapatabilirsiniz. Akıllı prizler, cihazlarınızı internet bağlantısı olan her yerden kontrol edebilmenizi sağlar. Akıllı prizi kullanarak bağlı herhangi bir cihazı dünyanın herhangi bir yerinden açıp kapatabilirsiniz. Böylece eve gelmeden önce ışıkları yakabilir, kahve makinenizi her sabah kalkış saatinize göre otomatik olarak çalıştırabilir, evden çıkarken açık unuttuğunuz ışıkları uzaktan kapatabilirsiniz.
 • Diğer akıllı ev cihazlarınızı entegre edip enerji kullanımınızı izleyebilirsiniz. Birçok akıllı priz, bağlı cihazların enerji tüketimini takip etmenize olanak tanıyan enerji izleme özelliğine sahiptir. Bu yalnızca enerji tüketen cihazları belirlemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanım alışkanlıklarınızla ilgili olarak bilinçli kararlar vermenizi ve enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.
 • Programları ayarlayabilirsiniz. Akıllı priz ile günlük rutinlerinizi otomatikleştirebilirsiniz. Cihazlarınızın belirli zamanlarda açmak veya kapatmak için oluşturduğunu programlar sayesinde hayatınız kolaylaşır, enerji tasarrufu imkanınız artar. 

Ayrıca birçok akıllı priz, Amazon Alexa ve Google Assistant gibi popüler akıllı asistanlarla uyumludur. Bu da sesli komutlarla cihazlarınızı kontrol etmenize olanak sağlar.

Akıllı Priz Nasıl Kullanılır?

Akıllı Priz Nasıl Kullanılır

Akıllı prizi standart bir elektrik prizine takarak kullanabilirsiniz. Ardından ürüne özel bir uygulama kullanarak evinizin Wi-Fi ağına bağlamanız gerekir. Bu bağlantıyı yapmak için üreticinin talimatlarını izlemeniz yeterli. İlgili uygulamayı akıllı telefonunuza yükledikten sonra uygulama aracılığıyla lamba, vantilatör veya kahve makinesi gibi bağlı cihazlarınızı akıllı prize takarak kontrol edebilir, programlar oluşturabilir ve enerji kullanımınızı izleyebilirsiniz.

Akıllı Priz Fiyatları Nedir?

Akıllı Priz Fiyatları

Akıllı prizlerin fiyatları; özellikler, bağlantı seçenekleri ve ek işlevler gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Akıllı priz fiyatlarındaki değişimi etkileyen bazı temel faktörleri aşağıda sizin için listeledik:

 • Özellikler: Bir akıllı priz ne kadar çok özelliğe sahip olursa fiyatı da o kadar yüksek olur. Uzaktan kontrol ve planlama gibi temel işlevlere sahip temel akıllı prizler daha uygun fiyatlı olabilirken enerji izleme, ses kontrolü veya akıllı ev ekosistemleriyle entegrasyon gibi gelişmiş özelliklere sahip olanlar daha yüksek fiyatlı olabilir.
 • Bağlantı seçenekleri: Akıllı prizler; Wi-Fi, Bluetooth veya Zigbee gibi çeşitli teknolojileri kullanarak ev ağınıza bağlanabilir. Wi-Fi özellikli akıllı prizler, yaygın uyumlulukları nedeniyle genellikle daha popülerdir, ancak Bluetooth veya Zigbee alternatiflerinden biraz daha yüksek fiyatlı olabilirler.
 • Enerji izleme ve verimlilik özellikleri: Güç tüketimini takip etmek için enerji izleme yetenekleriyle donatılmış akıllı prizler genellikle daha yüksek fiyata sahiptir. Bu özellikler, bağlı cihazlarının ne kadar enerji kullandığına dair bilgiler sağlayarak enerji verimliliğini artırır. Bu yönleriyle potansiyel olarak uzun vadeli maliyet tasarrufu sağlayabilirler. 
 • Ses kontrolü uyumluluğu: Amazon Alexa, Google Assistant veya Apple HomeKit gibi popüler sesli asistanlarla uyumlu akıllı priz markaları, daha geniş akıllı ev ekosistemleriyle daha fazla entegrasyon sağlamaları nedeniyle daha yüksek fiyat sahip olabilir.
 • Kalite ve tasarım: Akıllı prizin yapımında kullanılan malzemelerin yanı sıra tasarım ve estetiği de fiyatını etkileyebilir. Yüksek kaliteli malzemeler ve şık tasarımlar, daha yüksek fiyatlı olabilir. 
 • Ek işlevler: Bazı akıllı prizler; USB şarj bağlantı noktaları, aşırı gerilim koruması veya birden fazla prizi bağımsız olarak kontrol etme yeteneği gibi ekstra özelliklere sahiptir. Bu ek işlevler de fiyatın daha yüksek olmasını beraberinde getirebilir. 
 • Akıllı ev sistemi ile entegrasyon: Kullanıcıların otomasyon rutinleri oluşturmasına veya bir merkezden birden fazla cihazı kontrol etmesine olanak tanıyan, daha geniş akıllı ev sistemiyle sorunsuz bir şekilde entegre edilebilen akıllı prizler, gelişmiş yetenekleri nedeniyle daha yüksek fiyatlı olabilirler.

Özetle akıllı prizler, evinize akıllı ev işlevselliği eklemenin çok yönlü ve kullanışlı bir yoludur. Işıklardan ve elektrikli ev aletlerinden akıllı ev cihazlarına kadar birçok cihazı kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Üstelik akıllı prizler, akıllı eve sahip olmak isteyenler için akıllı ev sistemine geçişte uygun bütçeli mükemmel bir seçenektir.

Akıllı priz almaya karar vermeden önce bütçenizi, ihtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi doğru değerlendirmeniz önemli. Kapsamlı bir araştırma yapmak istiyorsanız farklı marka ve modellerdeki akıllı priz fiyatları için Koçtaş’ı ziyaret etmeniz hem gereksinimlerinize hem de bütçenize uygun akıllı priz bulmanıza yardımcı olabilir. 

Akıllı priz ile hayatınızı kolaylaştırmak elinizde! Kahve makinenizi her sabah aynı saatte açacak şekilde zamanlanmış bir akıllı priz ile uyandığınızda kahveniz hazır olabilir. Yani tasarruf ve konfor bir arada!