Aloe Vera Nasıl Çoğaltılır
Pratik Çözümler Alanlara Göre Bakımı Kolay Bitki Sevenlerin Tercihi Aloe Vera Nasıl Çoğaltılır?

Bakımı Kolay Bitki Sevenlerin Tercihi Aloe Vera Nasıl Çoğaltılır?

İster bitki bakımı konusunda başlangıç seviyede bilgi sahibi olun, ister bakımı zor bitkileri bile sağlıklı bir şekilde yetiştirebilin… Hemen herkesin vazgeçemediği ve evinde yer vermek istediği bitkilerden biri hiç kuşkusuz ki aloe vera!

Bu bitkinin bakımının oldukça kolay olması ve ayrıca pek çok konuda fayda sağlayabilmesi onu vazgeçilmez kılıyor. Dilerseniz “Bakımı Kolay, Yararı Çok: Aloe Veranın Faydaları” yazımızdan bu konuda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Peki, evinizde daha fazla aloe vera bitkisine yer vermeye ne dersiniz? Haydi, gelin şimdi, aloe vera çoğaltma nasıl yapılır, anlatmaya başlayalım.

Yaprağı Keserek Aloe Vera Çoğaltma

 • Sağlıklı bir yaprak seçerek işe başlamalısınız. Aloe vera bitkisinin toprağa yakın olan yaprakları genellikle daha olgundur. Büyük, zedelenmemiş, herhangi bir hastalık belirtisi olmayan yapraklar çoğaltmak için uygundur.
 • Yaprağı kesmenize yardımcı olacak bıçak kesinlikle temiz olmalı. Temiz olmayan bıçaklar bakteri taşıyarak yaprağın çürümesine neden olabilir.
 • Peki, aloe vera nasıl kesilir? En az 8 cm uzunluğunda olan yaprağı, gövdeye bağlanma noktasına yakın bir yerden kesebilirsiniz.
 • Aloe vera yapraklarının içi jel kıvamındadır ve bu nemli yapı, yaprak direkt olarak toprağa gömüldüğünde yaprağın çürümesine neden olabilir. Bu sebeple yaprağın kesim yerinde zar oluşmasını beklemelisiniz.
 • Kestiğiniz yaprağı kuru bir havlu kâğıt üzerine alarak direkt güneş ışığı almayacak şekilde ılık bir yere koyup zar oluşmasını beklemelisiniz. Bu aşamada yaprağın suyla temas etmemesi önemli.
 • Drenajlı bir saksının içerisine kaktüs toprağı ekleyip yaprağı, 1/3’ü toprakta kalacak şekilde ekebilirsiniz. Altında delik olan bir saksınız yoksa saksının altına çakıl taşı koyduktan sonra toprak ekleyebilir ve bu sayede drenaj yapılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Son olarak toprağı sulayabilirsiniz. Sulama işlemi sırasında yaprağın suyla direkt temas etmemesi gerektiğini hatırlatalım.

Yapraktan Aloe Vera Çoğaltma

Yaprağı Gövdeden Kopararak Aloe Vera Çoğaltma

 • Bu yöntem, gövde ile buluşma yeri de (beyaz renkli alan) dâhil olmak üzere yaprağı çıkarmanızı kapsar.
 • Bitkiyi topraktan çıkardıktan sonra yaprağı, gövdeye bağlandığı boğumdan kesmelisiniz. Yaprağın gövdeye bağlandığı beyaz alan oldukça net bir şekilde görülür. Bitkinin en altında bulunan yaprağın karşı kısmından bu beyaz alanı bıçakla hafif bir şekilde kesin.
 • Ardından yaprağı nazik hareketlerle sağa sola oynatıp çekin ve gövdeden ayırın. Bu aşamada yaprağın zarar görmemesi çok önemli.
 • Kopardığınız yaprağı dilerseniz hemen bir saksıya ekebilir ve toprağı sulayabilirsiniz.
 • Bir başka seçenek ise yaprağı köklendirdikten sonra toprağa ekmek. Peki, aloe vera nasıl köklendirilir? Kopardığınız aloe vera yaprağını sadece beyaz alanı suda olacak şekilde yerleştirin. Bunun için bir pet şişeden yardım alabilirsiniz. Köklenme meydana gelince de yaprağı ekebilirsiniz.

Aloe Vera Çoğaltma

Yavrulardan Aloe Vera Çoğaltma

Aloe veranın toprağını ya da saksısını değiştirecekseniz bu yöntemden faydalanabilirsiniz. Aloe vera bitkisi olgunlaştıkça yavru verir. Bu yavrular ana gövdeden ayrı olabilir. Ancak ana gövdeden ayrı olsa bile yavru aloe veraların kökleri de ana köke bağlıdır. Yavru yaprakları kökleriyle birlikte almanız gerektiği için köke zarar vermemek adına oldukça nazik davranmalısınız.

Dilerseniz yavru kökü ana kökten elinizle, dilerseniz de temiz bir makas ya da bıçak yardımıyla ayırabilirsiniz. Ardından drenajlı bir saksının içerisine yavru aloe verayı dikebilirsiniz.

Yavrudan Aloe Vera Çoğaltma

Aloe Vera Bakımı Nasıl Yapılır?

Aloe vera bitkisi fazla suyu sevmez. Bu sebeple altı delik ya da toprağın altına yerleştirilecek taşlar yardımıyla drenaj yapılmış bir saksı tercih etmek önemlidir. Böylece fazla su, topraktan yavaşça atılabilir.

Direkt güneş ışığı görmeyen, sert rüzgârlı olmayan, aydınlık alanlar aloe veranın konumlandırılması için oldukça uygun alanlardır.

Aloe verayı yaz aylarında haftada 2, kış aylarında ise haftada 1 kez sulayabilirsiniz. Sulama sırasında ise yapraklara su gelmemesine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yapraklar su sebebiyle zarar görüp kopabilir.

“Aloe vera nasıl kesilir, yapraktan aloe vera köklendirme nasıl yapılır ve aloe vera bitkisi nasıl çoğaltılır?” gibi soruların yanıtlarını verdik. Şimdi, evinizi daha fazla aloe verayla süsleme zamanı! İhtiyacınız olan saksılar, toprak ve bitki bakımı ürünleri ise Koçtaş’ta sizi bekliyor!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.