Alana Uygun Bitki Seçimi
Pratik Çözümler Alanlara Göre Hangi Odaya Hangi Bitki: Alana Uygun Bitki Seçme ve Bakım Rehberi

Hangi Odaya Hangi Bitki: Alana Uygun Bitki Seçme ve Bakım Rehberi

Rahatlatıcı bir etkisi bulunan ve güven veren yeşilin ne kadar huzur dolu bir renk olduğunu tartışmaya gerek bile yok. Evlerinizde bitkilerden vazgeçememenizin de nedeni tam olarak bu değil mi zaten? Evinizde kendi bahçenizi oluşturmayı istemek hakkınız, ama evde bitki yetiştirmenin oldukça özen isteyen bir iş olduğu da gerçek. Peki, kolaylıkla yetiştirebileceğiniz iç mekan bitkilerine ne dersiniz?

Şimdi, “Evde yetiştirilen bitkiler nelerdir?” sorusunun cevabını alanlara göre sizinle paylaşmaya başlıyoruz. Siz de bu ev bitkileri rehberinden yararlanarak evde yetiştirilen bitki çeşitleri ve evde bitki bakımı hakkında bilgi sahibi olabilir, odalarınızı istediğiniz kadar yeşillendirebilirsiniz! Dilerseniz “Böcekleri Evinizden Uzak Tutmanızı Sağlayacak 6 Bitki” yazımız sayesinde de evinizi renklendirirken daha konforlu bir hale getirebilmek için gerekli olan detaylara ulaşabilirsiniz.

Salon Bitkileri

Dekorasyonunuzu tamamlayacak salon çiçekleri arıyorsanız uzun ömürlü ve bakımı kolay bitki çeşitlerine öncelik verebilirsiniz. Bu bitkiler salonunuzun şıklığına şıklık katacak, bizden söylemesi.

 • Kurdele Çiçeği: Onun şık yapraklarının salındığı bir salon nasıl sıradan olabilir ki? Bakımı kolay ev bitkileri arasında yer alan kurdele çiçeğini doğrudan ışık almayan bir yere konumlandırmalısınız. Haftada 2 ya da 3 kez su vermeniz ise onun yaşaması için ihtiyacı olan bir diğer şey.

Kurdele Çiçeği

 • Devetabanı: Evde kimse yokken bile yalnız kalmayacaksınız, çünkü devetabanı bitkisi sizinle konuşacak! Fazla güneş ışığı aldığında yaprakları sararan ve bu nedenle farklı bir yere ihtiyaç duyan, yaprakları filizlendiğinde sıvı gübreye ihtiyaç duyduğunu belirten bu geniş yapraklı bitki, salonunuzda çok şık duracak. Toprağını kuru seven devetabanını haftada 1 kere az miktarda sulayabilirsiniz.

Devetabanı

 • Bambu Palmiyesi: Evinize sadece doğal bir görünüm kazandırmayacak, ayrıca evinizin havasını da temizleyecek! Çok güneş almayan bir yere konumlandırabileceğiniz bu bitkiyi, toprağı kurumadan içme suyuyla sulamalısınız.

Yatak Odası Bitkileri

Yoğun geçen bir günün ardından uzanıp tüm yorgunluğunuzu atmak istiyorsunuz. Bu konuda yeşilin de size çok yardımı dokunacak! Yatak odanızda yer verebileceğiniz iç mekan bitkilerinin isimleri şu şekilde:

 • Lavanta: Rahatlatıcı bir koku eşliğinde uyuyup uyanmak kadar güzel bir şey var mı? Bizce de yok! Bu yüzden lavantayı baş tacı etmek gerek. Güneş ışığını çok seven ve sadece toprağı kuruduğunda sulamanız gereken bu çiçeğe yatak odanız ışık alıyorsa mutlaka yer vermelisiniz.

Lavanta

 • Paşa Kılıcı: “Yatak odamda bitki olsun, ama çok bakıma ihtiyacı olmasın.” diyorsanız paşa kılıcı anında yardımınıza yetişiyor. Az güneş ışığı alan yatak odaları için mükemmel bir ev bitkisi olan paşa kılıcını ayda 2-3 kere sulamanız yeterli, hatta kış aylarında bu aralığı biraz daha uzatabilirsiniz.

Paşa Kılıcı

 • Madagaskar Dragon Ağacı: Uzun gövdesi ve uzun yapraklarıyla odanıza tropik bir atmosfer kazandıracak olan Madagaskar dragon ağacının bakımı da oldukça kolay! Güneş sevmeyen bu bitkiyi, gölge bir alanda konumlandırabilirsiniz. Yazın toprağı kurumadan sulanması gereken bitkiyi, kış aylarında daha uzun aralıklarla sulayabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız suyun oda sıcaklığında olması gerektiğini ve toprağın her noktasına ulaşması gerektiğini de not düşelim.

Madagaskar Dragon Ağacı

Mutfak Bitkileri

Sizce de mutfağınızı renklendirmenin zamanı gelmedi mi? Mutfaktayken keyfinizi yerine getirecek mutfak bitkileri şunlar:

 • Afrika Menekşesi: Baktıkça sizi mutlu edecek bir çiçeğe ihtiyacınız olduğunu düşündük ve Afrika menekşesine mutfağınızda yer vermeniz gerektiğine karar verdik. Mor tonlarında bir çiçek olan Afrika menekşesi güneşi çok seviyor. Onu güneşle buluşturmak için pencerenizin önüne koyabilirsiniz. Toprağının hep nemli olmasını isteyen bu çiçeği 2 günde bir sulamanız yeterli.

Afrika Menekşesi

 • Biberiye: Hem görüntüsüyle hem de kokusuyla büyüleyen biberiyenin mutfağınıza farklı bir hava katacağı garanti. Tezgâhınızın üzerinde ya da pencere önünde konumlandırabileceğiniz biberiyeyi toprağı kurumadan sulamanız gerekiyor. Mutfağınızda yetiştirdiğiniz biberiyeyi yemeklerinizde de kullanabilirsiniz.

Biberiye

 • Çin Herdemyeşili: Uzun yaprakları ile mutfağınıza hoş bir görsellik sunacak olan bu bitkiyi duvara monte edeceğiniz dekoratif rafın üzerine konumlandırabilirsiniz. Sıcak ortamlardan ve gölge alanlardan hoşlanan Çin herdemyeşilinin toprağı kurumadan sulama yapmalısınız.

Çin Herdemyeşili

Banyo Bitkileri

Nem miktarının yoğun olması, banyoların kaderi ve bu kadere çoğunlukla karanlık olmak da eşlik ediyor. Ev dekorasyonunda belki de en az özen gösterilen yerler olan banyoların da bitki çeşitleri ile buluşmaya hakkı var. İşte, karanlık ve nemli ortam koşullarına ayak uydurabilecek güçteki bitkiler:

 • Salon Palmiyesi: Bakmayın siz onun adına; salon palmiyesi tam da banyoda yetiştirilebilecek bir saksı bitkisi! Karanlıkla dost olan salon palmiyesi, ayrı kalamadığı neme de siz duş aldığınızda kavuşacak. Salon palmiyesini sağlıklı bir şekilde yetiştirmek için hafta 2 ya da 3 kere sulamanız yeterli.

Salon Palmiyesi

 • Aloe Vera: Banyonuz küçük de olsa ışık alabiliyorsa iyi haber; aloe vera yetiştirebilirsiniz. Güneş ışığı olmadan yaşamını sürdüremeyen ve nemi de çok seven aloe vera bitkisini 2 ya da 3 hafta da bir sulamanız yeterli.

Aloe Vera

 • Yelken Çiçeği: “Barış çiçeği” olarak da bilinen bu bitki banyonuzun dekorasyonunda önemli bir rol üstlenecek. Karanlık olmayan ve bir miktar güneş ışığı alan banyolar için ideal olan yelken çiçeği, yüksek sıcaklığa da uyumlu. Fakat toprağının sürekli nemli olmasına özen göstermelisiniz. Banyoda yer vereceğiniz yelken çiçeğini haftada bir sulayabilirsiniz.

Yelken Çiçeği

Balkon, Bahçe ve Teras Bitkileri

Güzel havanın tadını çıkardığımız balkon, bahçe ve teraslarda hoş bir dekorasyon yapmayı sağlayan en büyük yardımcılar hiç kuşkusuz ki bitkiler! İşte; alanı güzelleştirecek teras, bahçe ve balkon bitkileri:

 • Petunya: Renkli çiçekleri, yemyeşil yapraklarıyla evinize sımsıcak bir atmosfer kazandıracak olan petunya oldukça hassas bir bitki. Onun sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için ışıklı bir ortam gerekli. Toprağının kesinlikle kurumaması gereken bu bitkinin yaprakları ya da çiçekleri solduğunda bu noktaları temizlemelisiniz.

Petunya

 • Şeflera: Uzun gövdeli, küçük yapraklı şeflera, özellikle güneşi direkt olarak almayan alanlar için ideal. Yazın haftada iki, kışın ise haftada bir kere sulamanız yeterli olacaktır.

Şeflara

 

 • Papatya: Papatyalar koyduğunuz her alanı güzelleştirebilir, ama hiç kuşkusuz ki bu çiçeklerin en güzel durduğu yerler balkonlar, bahçeler ve teraslar! 2-3 günde bir sulamanız gereken bu çiçeğe, köklerinin çürümemesi için çok su vermemeye ve altı delikli saksı seçmeye özen göstermelisiniz.

Papatya

Bitki seçiminizi yaptıktan sonra, onları sağlıklı bir şekilde büyütebilmek için bakımlarını aksatmamak da çok önemli. Bitkileri evdeki malzemelerle daha güçlü kılmak güzel fikir! “Evdeki Malzemelerle Bitkilerinize Bakım Yapabilmeniz İçin 5 Öneri” yazımız sayesinde bitkilerinize pratik bir şekilde bakım yapabilirsiniz. Ayrıca toprak ve bitki bakımı için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Koçtaş’ta bulabileceğinizi de hatırlatalım!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!