Küçük Bitkilere Yer Açın: Sukulent Çeşitleri ve Sukulent Bakımı

Sukulent Çeşitleri ve Sukulent Bakımı

Yaşam alanlarında bitkilere yer vermek, evin enerjisini olumlu anlamda değiştiriyor ve daha yaşanılası, huzur dolu bir alana sahip olmanıza yardımcı oluyor. Eğer siz de evinizde bitkilere yer vermek istiyorsanız, ama bitki bakımı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız hiç endişelenmeyin! “Bu Bitkilere Bakmak İçin Uzman Olmaya Gerek Yok: Bakımı Kolay Bitki Önerileri” yazımızda, bakımı oldukça zahmetsiz olan bitkileri keşfedebilir ve evinizi renklendirebilirsiniz.

Kolay bir şekilde bakılabilen ve genellikle küçük boyutlu bitki türlerinden biri olan sukulentler ise pek çok evde kendine yer buluyor. Peki, sukulent türleri ve sukulent çiçek bakımı hakkında daha ayrıntılı bilgi almaya ne dersiniz? İşte, sukulent çeşitleri isimleri ve sukulent bakımı püf noktaları hakkında bilmeniz gerekenler:

Sukulent Saksısı Nasıl Olmalı?

Doğru saksıyı seçmek, bitkinizi sağlıklı bir şekilde büyütebilmek için oldukça önemli. Peki, sukulent familyası üyeleri için seçeceğiniz saksı nasıl olmalı?

Öncelikle sukulent çiçeği çeşitleri için bitkinin boyutuna uygun bir saksı seçmelisiniz. Bitkiden küçük bir saksı tercih etmek, yaprakların iç içe geçmesine ve sukulentin büyümek için yeterli alana sahip olmamasına sebep olur. Sukulentten büyük bir saksı seçmek ise toprakta su birikmesine neden olabilir. Buna ek olarak kökler hava alabilir, sukulent bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Bu arada toprağın fazla suyu atmasını sağlayabilmek için de drenajlı saksı türlerini seçmeli ya da saksının en altına çakıl taşları döşedikten sonra üstüne toprak koyarak drenaj yapmalısınız.

Saksıda sukulent yetiştirme konusunda saksının üretildiği malzeme de oldukça önemli. Üretilen malzeme türüne göre saksı seçiminiz için en uygun alternatiflerin ise terracotta ve seramik saksılar olduğunu söyleyebiliriz. Bu saksılar hava alabildikleri ve ısı dengesini koruma konusunda başarılı oldukları için saksı seçimi açısından “Sukulent nasıl bakılır?” sorusunun yanıtı olabilir.

Bu arada saksı türleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak ve saksı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri keşfetmek için “Bitki Saksısı Nasıl Olmalı: Saksı Çeşitleri ve Özellikleri” yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sukulent Türleri

Sukulent Toprağı Nasıl Olmalı?

Sukulent toprağı seçerken suyu tutmayan, büyük taneli, kumlu toprak çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Hatta dilerseniz kaktüsler için hazır satılan kaktüs topraklarını da değerlendirebilirsiniz.

Bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak ve ihtiyaç duydukları besin değerleri ile su dengesini sağlayabilmek için toprak çeşitlerini yakından tanımak gerek. Evdeki diğer bitkileriniz için doğru toprak türünü seçebilmek için “Hangi Bitki İçin Hangisi Uygun: Toprak Çeşitleri ve Özellikleri” yazımızı okuyabilirsiniz.

Şimdi, sıra geldi sukulent çeşitleri ve isimlerine:

sukulent

Sukulent Çiçek Çeşitleri

Sukulent denildiğinde aklımıza küçük saksılar içinde küçük boyutlu bitkiler geliyor. Fakat aslında farklı sukulent çeşitleri mevcut. Bu noktada “Sukulent nedir?” sorusunun yanıtını vermek, sukulent türlerini daha net bir şekilde anlamaya yardımcı olabilir. “Etli ve sulu bitki” anlamına gelen sukulentin yaprakları, adından da anlaşılabileceği gibi sulu ve dolgun oluyor. Diğer bir deyişle sulu ve etli yaprakları, sukulentleri diğer bitki çeşitlerinden ayırmak için en iyi yol!

Şimdi, en sık rastlanan ve evlerde bakmak için en çok tercih edilen sukulent bitki isimlerini öğrenelim:

1. Zebra Sukulent

Bilimsel adı “Haworthia Fasciata” olan ve bazı kaynaklarda “yılan derisi çiçeği” olarak da geçen zebra sukulentler, koyu yeşil yapraklarındaki beyaz çizgiler sebebi ile bu isimle anılıyor. Zebra sukulent bakımı oldukça kolay türlerden biridir. Toprağı tamamen kuruduğunda sulanması gereken bu küçük sukulent, güneş ışığını direkt olarak almayan aydınlık alanlarda yetişebilir.

Zebra Sukulent

2. Eçeverya Çiçeği

En çok tercih edilen sukulentlerden biri olan eçeverya çiçeği, “echeveria sukulent” ya da “saksı güzeli” olarak da biliniyor. İç içe geçmiş yaprakları ile hoş bir görünüme sahip olan eçeverya sukulent sulaması için toprağın kuru olmasına özen göstermeniz ve suyu sukulentin yapraklarına değdirmemeniz gerekiyor. Peki, eçeverya sukulent güneş sever mi? Bu bitkiyi ışık alan, ama güneş ışığını direkt olarak almayan bir noktaya konumlandırabilirsiniz.

3. Tesbih Çiçeği

Sarkan sukulent çeşitlerinden biri olan tesbih çiçeği ince dallarda yer alan, yuvarlak meyvelere benzeyen yeşil çiçeklerden oluşuyor. “Boncuk sukulent” olarak da bilinen, sulama ihtiyacı diğer sukulentlerden daha fazla olan sukulent bitki cinsleri arasında yer alan tesbih çiçeğini direkt güneş ışığı almayan aydınlık bir alana konumlandırabilirsiniz. Diğer bir deyişle boncuk sukulent bakımının da diğer sukulent cinslerine benzediğini söyleyebiliriz.

4. Damkoruğu Sukulent

Üzüm salkımını andırması sebebiyle “üzüm salkımı sukulent” olarak da anılan damkoruğu, en güzel sukulent çeşitleri arasında yer alıyor. Saksıdan sarkan bir yapıya sahip olan ve oldukça dekoratif görünüm sunan damkoruğu sukulenti sulama sırasında suyun yapraklara gelmemesine dikkat etmekte fayda var. Damkoruğu sukulent bakımı için ise toprak kuruduğunda sulama yapmak, çürüyecek yaprakları hemen temizlemek büyük önem taşıyor.

Damkoruğu Sukulent

5. Para Çiçeği Sukulent

Mini sukulentlere göre daha geniş ve yayvan yapraklara sahip olan para çiçeği, “yeşim bitkisi” olarak da biliniyor. Para sukulent çiçeği bakımı ise oldukça kolay. Peki, para çiçeği sukulent nasıl sulanır? Bu bitkiyi sulamak için toprağının tamamen kurumasını beklemelisiniz. Para çiçeğini aydınlık, güneş alan bir yere konumlandırabilirsiniz.

6. Prenses Çamı Sukulent

Bilimsel adıyla “Crassula Muscosa” ilk gördüğünüzde size deniz börülcesini hatırlatabilir. Dik yeşil yapraklarının üzerinde yeşil çiçekleri bulunan crassula sukulent bakımında yine toprak kuruduğunda sulama yapabilir ve bitkiyi, güneş ışığını direkt olarak almayan bir alana yerleştirebilirsiniz.

7. Aloe Vera

Her ne kadar alışılagelmiş sukulentler gibi görünmese de aloe vera aslında bir sukulent türüdür. Aloe sukulentleri güneş ışığını direkt almayan bir noktaya konumlandırabilir. Yazın haftada iki kez, kış aylarında ise haftada bir kez sulayabilirsiniz. Ayrıca aloe vera bitkisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Bakımı Kolay, Yararı Çok: Aloe Veranın Faydaları” ve “Bakımı Kolay Bitki Sevenlerin Tercihi Aloe Vera Nasıl Çoğaltılır?” yazılarımızı okuyabilirsiniz.

8. Kalanşo Çiçeği

“Sukulent çiçek açar mı?” sorusunun cevabını merak ettiğinizi biliyoruz. İyi bakıldığında yeni yapraklar verebilen sukulentlere ek olarak çiçek açan sukulent cinsleri de bulunuyor. İşte, kalanşo da çiçek açan sukulent çeşitlerinden biri. Renkli sukulentler arasında yer alan kalanşo çiçeği, pembe sukulent olarak da biliniyor. Görünüşündeki farklılıktan dolayı bu çiçeğin bakımının diğer sukulentlerden farklı olduğunu düşünebilir ve “Kalanşo sukulent nasıl sulanmalı?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Aslında kalanşo çiçeği bakımı diğer sukulent çeşitleri ile aynıdır. Bu bitkiyi ışık alan bir alana konumlandırabilir ve toprağı kuruduğunda sulayabilirsiniz.

Kalanso Sukulent

Sukulent türleri ve isimleri nelerdir, sukulent bakımı nasıl yapılır, sukulent toprak karışımı nasıl olmalı ve daha fazlası… Sukulentler ile ilgili bilmek isteyeceğiniz pek çok detayı sizinle paylaştık. Bu arada evinizde daha çok sukulente yer vermek isterseniz sukulent bakımı ve çoğaltılması ile ilgili ayrıntılara da “Küçük Bitkileri Sevenlere: Sukulent Nasıl Çoğaltılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Salon Çeyiz Listesi

Banyo Çeyiz Listesi

Fayans Nasıl Döşenir?