Banyo ve Mutfak Duvarlarını Tasarruflu Yenileyin: Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Fayans Boyama

Ev dekorasyonunuzu yenilemek istiyor, değişikliğin iyi geleceğini düşünüyor ve bir de tasarruflu ev yenileme fikirleri arıyorsanız doğru yerdesiniz! Koçtaş Yaşayan Evler Blog’da biz de bol bol bunlardan bahsediyoruz ve şık bir ev dekorasyonu yapmanın pahalı olduğu algısının aslında yanlış olduğunu kanıtlıyoruz. Şimdi okuyacağınız yazı da bunun bir örneği!

Evinizdeki fayansları ve seramikleri yenilemek istiyorsanız ama hem tadilat yapmak için yeterli zamanınız yoksa hem de daha pratik ve ucuz bir ev yenileme önerisi arıyorsanız çare, fayans boyama! Peki, fayans nasıl boyanır? Hiç gözünüzde büyütmeyin; fayans boyama teknikleri oldukça kolay! Boyayarak fayans yenileme işlemi için ihtiyacınız olan malzemeler ise kolay bulunur ve uygun fiyatlı!

Fayans Boyama Uygulaması Hangi Alanlarda Gerçekleştirilebilir?

Eğer evinizdeki fayansları yenilemek istiyorsanız “Fayans boyama, mutfak ya da banyo dışında bir alanda yapılabilir mi?” sorusunun aklınızda oluşması gayet normal. Evet, fayans ya da seramikler genellikle banyo ve mutfakta olduğu için aklımıza öncelikle bu alanlar gelebilir; ama bu yenileme uygulaması fayans olan her yerde uygulanabilir. Örneğin antrenizde fayans varsa vereceğimiz öneriler sayesinde bu alanı da yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Fayans Boyama

Fayans Hangi Boyayla Boyanır? Fayans Boyama Malzemeleri

Evde fayans boyama uygulaması sayesinde yepyeni bir alana kavuşma fikrini daha önceden duyduysanız da fayans boyaları konusunda aklınızda soru işaretleri oluşmuş olabilir. Hemen banyo fayans boyama ve mutfak fayans boyama malzemeleri ile ilgili soru işaretlerini giderelim.

Fayans üzerine uygulayacağınız boyanın suya ve neme dayanıklı olması oldukça önemli. Bu nedenle fayans boyama boyası olarak yağlı boya, epoksi boya, sprey boya ya da akrilik boya türlerinden yardım alabilirsiniz. Peki, bu fayans boyama boyalarından hangisi daha iyi?

Epoksi boyanın genellikle evlerde kullanılmaması, yağlı boya ile fayans boyamanın ise yoğun kokuya neden olması bu boyaları tercih etmemeniz için nedenler olabilir. Sprey boya ile fayans boyama işlemi ise oldukça pratik olsa da bu boya çeşidi, boya püskürtülerek uygulandığı için kapalı alanlarda kullanıma pek uygun olmayabilir.

Özetle akrilik boya ile fayans boyamanın en iyi ve pratik seçenek olduğunu söylemek mümkün. Zaten mutfak ve banyo fayans boyama yorumlarına baktığınızda pek çok insanın akrilik hobi boyalarından memnun olduğunu görebilirsiniz. İşte, tam da bu nedenle biz de “Mutfak ve banyo fayans boyama nasıl yapılır?” sorusuna akrilik boya üzerinden cevap vereceğiz.

Uygun Fiyatlı Boya Malzemeleri

Fayans Boyamak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

 • Parlak yüzey astarı
 • Multi surface hobi boyası
 • Kalın sır vernik
 • Rulo fırça
 • İpek uçlu fırça
 • Boya tavası
 • Maskeleme bandı
 • Koruyucu örtü

Fayans Nasıl Boyanır?

 • Fayansları güzelce silip kirden arındırın ve kurulayın.
 • Ardından fayans yenileme boyama işleminin ilk adımı olarak fayansların üzerine geçiş astarını uygulayın. Boyamanın öncesinde yapılan astar uygulaması, boyanın fayans üstüne tutunmasını sağlar ve ileriki zamanlarda oluşabilecek aşınmaların yüksek oranla önüne geçer.
 • Astar uygulamasının ardından 24 saat bekleyin.
 • 24 saat sonra koruma örtülerini zemine serin ve boya bulaşmasını istemediğiniz alanlara maskeleme bandını yapıştırın.
 • Uygulamak istediğiniz dekorasyonun renk paletine uygun olacak şekilde seçtiğiniz multi surface hobi boyasını boya kabına, boyayı fırçaya yedirebilecek miktarda boşaltın.
 • Boyayı rulo fırçaya aldıktan sonra aşağı-yukarı hareketlerle duvarı boyayın. Rulo fırçanın büyük geldiği alanlarda ipek uçlu fırçadan yardım alabilirsiniz.
 • İlk katın ardından fayansların boyası kurusun diye 24 saat bekleyin.
 • Fayans üstüne boya yaparken 2. katı da ilk katı boyarken yaptığınız adımlarla gerçekleştirin. İhtiyaç varsa 3. katı da uygulayabilirsiniz.
 • 3 gün sonra fayansları vernikleyerek uygulamayı daha dayanıklı hâle getirebilirsiniz.
 • Bu arada fayans boyama işlemini sadece duvarlar için değil yerdeki fayansları yenilemek için de uygulayabilirsiniz.

Uygulamanın nasıl yapıldığını görmek için fayans boyama banyo videomuzu izleyebilirsiniz.

Süsleme Amaçlı Fayans Boyama: Stencil Uygulaması

Seramiklerinizi boyadıktan sonra yepyeni fayans modelleri çizmeye ne derseniz? Evet, yanlış okumadınız. Mutfak ya da banyo fayanslarına yepyeni modeller kazandırmak mümkün! Bu konuda stencil uygulaması size yardımcı olabilir.

Kendin yap fikirlerinden biri olan stencil uygulaması ile desen şablonları sayesinde duvarlarda ve zeminlerde şık bir seramik ya da duvar kağıdı etkisi yakalayabilirsiniz.

Fayans boyama modellerinden biri olan mutfak arası fayans boyama uygulamasına göz atmak isterseniz videomuzu izlemenizi öneririz!

Fayans Boyama Örnekleri

Banyo Fayans Boyama Modelleri

Görsel Kaynak

Gri rengin popülaritesinden gri fayans boyama uygulaması ile banyo ya da mutfaklarınızda da yararlanabilirsiniz! Örneğin bu görselde bu doğrultuda uygulayabileceğiniz banyo fayans boyama örneklerinden biri var. Banyonuzun üst kısmını gri, alt kısmını beyaza boyayarak modern bir görünüm elde edebilirsiniz.

Banyo Yer Fayans Boyama

Görsel Kaynak

Banyo duvar fayans boyama dışında ya da banyo mutfak zeminlerini de boyayabilirsiniz. Bu örnekte de banyo fayans boyama modellerinden birini görüyorsunuz.

Banyo Fayans Yenileme

Görsel Kaynak

Eğer evinizde farklı bir ambiyans yakalamak istiyorsanız banyo yenileme fayans boyama uygulaması olarak böyle modern bir stencil çalışması yapmayı düşünebilirsiniz.

Mutfak Fayans Boyama Örnekleri

Görsel Kaynak

Fayans boyamada mutfak için kolları sıvadıysanız modern ve sıra dışı bir görünüm için aynı alanda bulunan seramikleri şerit olarak farklı renklere boyamayı düşünebilirsiniz.

Mutfak Fayans Yenileme

Görsel Kaynak

Mutfak tezgah üstü fayans boyama yapacaksanız ve fayanslarınız çok eski değilse sadece derzlerin arasını kontrast bir renkle boyamayı tercih edebilirsiniz.

Yepyeni Banyolar: 9 Adımda Banyo Nasıl Yenilenir? adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

Eğer evinizde köklü bir değişikliğe ihtiyaç duyuyorsanız ve “Fayansları tamamen yenilemem hiç fena olmaz.” diye düşünüyorsanız da birbirinden güzel, tarzınıza ve bütçenize uygun seramik modelleri için Koçtaş’a göz atabilirsiniz!