Cam Silmenin Püf Noktaları
Gündem Cam Temizliğinin Detayları Burada: Cam Silmenin Püf Noktaları

Cam Temizliğinin Detayları Burada: Cam Silmenin Püf Noktaları

Eviniz temiz olmadığında, çeşitli nedenlerle ev temizliğini aksatmak durumunda kaldığınızda içinizin rahat etmediğini tahmin edebiliyoruz. İşte, sizi rahatsız edebilecek noktalardan biri ise camlar! Genellikle derin temizliklerde yer alan bir iş kalemi olan camlar ise hem hava koşulları hem de uçuşan tozlar nedeniyle çokça kirlenebiliyor. Peki; cam nasıl silinir, cam silme ipuçları nelerdir? İşte, cam temizliğinde yararlanabileceğiniz ipuçları:

Cam Silmek İçin Doğru Hava Koşullarını Seçin

Eğer panjurlarınız yoksa yağmurlu günlerde cam silmek, yağmur damlaları sebebiyle camlarda iz kalmasına neden olur. Fakat aslında güneşli ve çok sıcak havalarda da cam silmek çok doğru bir uygulama değil, çünkü bu durumda da silmiş olduğunuz camlar çok hızlı kurur. Diğer bir deyişle, “Cam siliyorum, iz kalıyor.” diyorsanız bunun önemli nedenlerinden biri, çok güneşli ve sıcak havalarda cam temizliği yapmanız olabilir.

Evinizi Gerçekten Temizlediğinize Emin misiniz? En Sık Yapılan Temizlik Hataları” yazımızda da bahsettiğimiz gibi, güneşin dik açıyla gelmediği saatlerde, sıcaklığın çok yüksek olmadığı günlerde cam temizliği yapmak ise izsiz cam silme konusunda size yardımcı olabilir.

Cam Nasıl Silinir

Cam Silmeye Başlamadan Önce Toz Alın

Keşke camların tozlanmasını önleyebilsek, fakat ne yazık ki bunu tamamen gerçekleştirmemizi sağlayacak bir çözüm henüz yok. Camların toz ile kaplanması kötü bir görüntünün yanı sıra cam silme işlemini de zor bir hale getirebilir. Bu nedenle temizliğe başlamadan önce cam üzerindeki, cam kenarlarındaki, pervazlardaki tozu almak sağlıklı olacaktır.

Camların iç kısmını nemli bir bezle, camların dışını ise ılık suyun içerisine batırdığınız ve fazla sudan arındırdığınız bir fırça ile silerek tozlardan kurtulabilirsiniz. Bu aşamadan sonra cam temizleyici ürünlerinizi kullanarak camları silmeye başlayabilirsiniz.

Cam Temizliği

Doğru Temizlik Ürününü Seçtiğinize Emin Olun

Sildiğiniz camlarınız elbette pırıl pırıl gözükmeli, ayrıca silme işlemini gerçekleştirirken camlarda çizilme gibi durumlar da meydana gelmemeli. Seçeceğiniz cam temizleme ürünü bu nedenle çok önemli. Örneğin krem ürünler hem camlarınızın çizilmesine hem de camlarda iz kalmasına sebep olabilir.

Marketlerde satılan cam temizleme ürünleri sayesinde camlarınızı pırıl pırıl bir hale getirmeniz mümkün olabilir. Tabii bunun yanı sıra kendin yap cam temizleme ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Cam temizliği için özel üretilen mikrofiber bezler hem silme aşamasında izleri çıkarabilmeniz, kurulama aşamasında ise bez izi bırakmadan camları temizleyebilmeniz konusunda size yardımcı olabilir. Tabii bu bezlerin yanı sıra camları silmek için eski pamuklu giysi parçalarını, camları kurulamak için ise gazete kağıdını tercih edebilirsiniz.

Evde Cam Silme Suyu Nasıl Hazırlanır?

Eğer cam temizleyicisini evde kendiniz hazırlamayı düşünüyorsanız oldukça kolay bir tarifle cam silme suyu hazırlamanız mümkün. İşte, ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 2 su bardağı su,
  • Yarım su bardağı beyaz sirke veya elma sirkesi,
  • 2 tatlı kaşığı izopropil alkol veya bulaşık deterjanı.

Tüm malzemeleri fısfıslı bir şişenin içerisine koyduktan sonra iyice çalkalayın ve ardından temizlik yapacağınız cama sıkın.

Cam Silme İpuçları

Etkili Bir Cam Temizliği İçin İpuçları

  • Daha önceden de bahsettiğimiz gibi, cam silme işlemi öncesinde pencereleri tozdan arındırmak işinizi kolaylaştırabileceği gibi daha iyi bir temizleme yapmanızı sağlayabilir.
  • Hazırladığınız ya da satın aldığınız cam silme solüsyonuyla pencere çerçevelerini de silmeyi unutmamalısınız. Öncelikle yukarıdaki çerçeveleri silebilir, ardından camlarla aynı hizada olan çerçeveleri de camları silerken temizleyebilirsiniz. En alt çerçeve ve pervazlar ise temizleyeceğiniz son yer olmalı.
  • Camları silme ve kurulama işlemini yukarıdan aşağıya doğru, küçük daireler çizerek yapabilirsiniz.
  • Camları iyice kuruladığınıza emin olmalısınız. Hafif nemli bırakılmış camlar bile iz oluşumu için müsaittir.
  • Özellikle yüksek katlardaki camları silmek zor, hatta tehlikeli olabilir. Peki, ulaşılması zor camlar nasıl silinir? Bunun için cam silici aparatlardan yardım almanızı öneririz. Sırıklı ya da mıknatıslı, çift taraflı cam silme aparatları oldukça pratik bir şekilde camlarınızı temizlemenizi sağlayabilir.

Cam Silme Aparatı

Sadece temiz camlara değil, mis gibi evlere ulaşmak için de kullanılan temizlik ürünleri önemli! Temizliği pratik ve etkili bir biçimde yapmanıza yardımcı olacak temizlik malzemeleri için Koçtaş’a da göz atmayı unutmayın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.