Kararmış Silikonlar Nasıl Temizlenir
Akıllı Çözümler Daha Temiz Mutfak ve Banyolar: Kararan Silikonlar Nasıl Temizlenir?

Daha Temiz Mutfak ve Banyolar: Kararan Silikonlar Nasıl Temizlenir?

Banyo ve mutfak, evlerimizde su ile sık temas eden alanlar. Durum böyle olunca alanlarda kullanılan ürünlerin malzemesi kadar, bazı yüzeylerde yapılması gereken dolgu ve yapıştırma işlemlerinde kullanılan malzemenin de suya karşı dayanıklı olması gerekiyor. 

Silikon ise su geçirmez bir malzeme olarak banyo ve mutfakların bu konudaki dikkat çekmeyen kahramanları olarak karşımıza çıkıyor. Fakat ne yazık ki zamanla silikonlarda oluşan kararma, sararma, küflenme gibi durumlar hiç istemediğiniz şekilde kötü bir görünüme neden olabiliyor. Peki, bu durumdan kurtulmak için ne yapabilirsiniz?

İşte; sararan, küflenen ya da kararan silikon temizliği hakkında bilmeniz gerekenler:

Silikon Neden Sararır, Kararır?

Silikonların sararmasının ya da küflenmesinin yani kararmasının nedenleri neme ve suya maruz kalmalarıdır. Küflenen silikonları temizlemek için kullanılan kimyasal ürünler, küfleri temizlemek için iyi bir çözümmüş gibi görünse de bu temizlik ürünleri, silikonun sararmasına da neden olabilir. Dolayısıyla çamaşır suyu ve amonyaklı kremlerin hem uzun süreli çözüm sunmadığını hem de yorucu bir yöntem olduğunu belirtmekte fayda var.

Silikon Nasıl Temizlenir

Yeni Gibi Görünen Silikonlar İçin Pratik Bir Çözüm Var: Sista Re-New Silikon Kalemi

Temizlik ürünleri ile silikon temizlemek kısa dönemli bir çözüm, silikon çekmek ise zahmetli bir yöntem. Peki; daha pratik, zamandan ve bütçenizden tasarruf etmenizi sağlayan bir yönteme ne dersiniz? Sizi uygulaması son derece kolay bir yöntemle tanıştıralım! Henkel’in Sista silikon kalemi sayesinde silikonunuzdaki lekelere kolay bir şekilde veda edebilir ve yepyeni görünümlü silikonlara birkaç dakika içerisinde kavuşabilirsiniz.

Silikon Kalemi Ne İşe Yarar?

Silikon kalemi, eski silikonlarınızın üzerine kolaylıkla uygulanan, alanın adeta yeni silikon uygulaması yapmışsınız gibi görünmesini sağlayan kokusuz ve uzun süreli koruma sunan bir üründür. Bu sayede temizlik ürünleri ile silikonları temizlemek için yorulmaz, silikon çekme gibi yöntemler ile zaman kaybetmez ya da usta çağırmak zorunda kalmazsınız. Üstelik bu kalem sayesinde derzlerinizi de yenileyebilirsiniz!

Silikon Kalemi Nasıl Uygulanır?

“Kararan, sararan silikon nasıl beyazlatılır?” sorusuna verilecek en pratik yanıt olan silikon kalemini kullanmak oldukça kolay! Şimdi, izlemeniz gereken adımları paylaşalım.

  • İlk olarak kirli olan silikonların üzerini ve yakın çevresini temiz bir bezle silin.
  • Ürünün kapağını açtıktan sonra aplikatörü, ucundaki delik silikonu süreceğiniz yöne bakacak şekilde konumlandırın.
  • Tüpü sıkarak eski silikonun üzerinden geçin. Dilerseniz tüpü sıkmadan, birkaç kez silikonların üzerinden geçerek de uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Düzeltici başlık, fazlalıkları alarak pürüzsüz bir uygulama yapmanıza yardımcı olacaktır.
  • Ürünü kullandıktan sonra tüpün ucunu temiz bir mendille silebilir ve daha sonra yine kullanabilirsiniz.

Üstelik şimdi, istenmeyen görüntülerden kurtulmanızı sağlayan Sista Re-New Silikon Kalemi, hediyesiyle geliyor! 10 Şubat 2020 ila 29 Şubat 2020 tarihleri arasında, ürünü aldığınızı belgeleyen fişinizi Qumpara mobil uygulamasına yükleyerek 2 GB internet ya da 1 aylık BluTV aboneliği kazanabilirsiniz!

Yeni Silikon Uygulamak İsteyenlere: Eski Silikonu Söküp Yeni Silikon Çekmek

Duşakabinlerdeki silikon kararması ya da mutfakta sararan silikonlar… Çok rahatsız edici bir görüntü ve ne yazık ki hijyenik olmayan bir ortam; farkındayız. Özellikle uzun süreli çözüm arıyorsanız ya da silikonlarda çıkma, kopma gibi durumlarla karşılaştıysanız akla gelen çözüm, var olan silikonu çıkarmak ve yeni silikon çekmek oluyor.

Eski Silikonlar Nasıl Çıkarılır?

Silikon nasıl sökülür?” sorusunun cevabını vermeden önce güvenliğiniz için bir iş eldiveni giymeniz gerektiğini hemen not düşelim. Eski silikonu çıkarmak için maket bıçağı gibi kesici bir aletten yardım alabilirsiniz. Fakat bu kesici aletin zemine ya da silikonun temas ettiği alana zarar verebileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle en pratik ve sağlıklı çözümün silikon sökme aparatları olduğunu söyleyebiliriz. Köşede bulunan silikonu ucundan kestikten sonra aparatın uç kısmı ile silikonu alandan temizleyebilirsiniz.

Silikon Nasıl Çekilir?

Eski silikonları çıkardınız. Şimdi, sırada yeni silikonu çekmek için alanı hazırlamak var! Öncelikle temiz ve nemli bir bezle alanda kalması muhtemel silikon artıklarını silmelisiniz. Ardından alanın tamamen kuru olduğuna emin olmalısınız, çünkü alan kurumadan yapacağınız uygulama sağlıksız olacaktır.

  • Uygulama yapacağınız alan kuruduktan sonra sadece silikon çekeceğiniz sınırlı bölge açıkta kalacak şekilde alana maskeleme bandı yapıştırın.
  • Silikonu, silikon tabancasına yerleştirin. Ürünün ağzı açık değilse açın ve bir uçtan diğer uca doğru uygulama yapın.
  • Hemen arkasından -silikon kurumadan- silikon aparatını bir uçtan diğer uca doğru çekin ve fazlalıkları alın.
  • Maskeleme bandını dikkatli bir şekilde çıkarın ve silikonun kurumasını bekleyin.

Silikon Nasıl Çekilir

Silikon ve derz aralarını yenilemek için her zamankinden daha pratik bir yöntem arayanlara önerimiz, Sista Re-New Silikon Kalemi!

Tüm detayları ile silikon temizlemenin püf noktalarını paylaştık. Ancak kimi zaman özellikle büyük banyo ya da mutfaklardaki silikonları değişmenin zaman aldığının farkındayız. Silikon değiştirmek için zaman bulamadığını zaman banyo ve mutfak tadilatı konusunda usta birini bulmak için Ustabilir’i ziyaret edebilirsiniz. Tadilatta ihtiyacınız olacak silikon ve mastik gibi malzemeler ise Koçtaş’ta sizi bekliyor. 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.