Enerjinizi Tazeleyin: Tütsü Yakmanın İpuçları

Tütsü Yakmanın İpuçları

Tütsü yakmak, rahatlamanın ve ev içinde huzurlu bir atmosfer yaratmanın en keyifli yollarından. Aromatik kokuların evinizin içinde dolaşmasını istiyorsanız ancak daha önce tütsü yakmadıysanız ve “Tütsü nasıl yakılır?” diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz.

Aradığınız tütsü, tütsülük ve buhurdanlık modellerini ise Koçtaş’ta bulabileceğinizi unutmayın.

Gelin şimdi, tütsü yakmanın inceliklerini ve dikkat edilmesi gerekenleri inceleyelim. İlk olarak da “Tütsü nedir?” sorusundan başlayalım. 

Tütsü Nedir?

Tütsü Nedir

Tütsü, Türk Dil Kurumuna göre “dinî törenlerde, halk hekimliğinde veya çevrenin güzel kokmasını sağlamak amacıyla yakılan kokulu madde; buhur. Kötü ruhları kovmak, nazardan korunmak ve tedavi amacıyla yakılan madde” olarak tanımlanıyor. Tarih boyu dini ve spiritüel amaçlar için kullanılan tütsü, günümüzde meditasyon ve enerji temizliği gibi alanlarda kullanılmaya devam ediyor. 

Tütsü Çeşitleri Nelerdir?

Tütsü Çeşitleri Nelerdir

Tütsü denince aklınıza çubuk tütsü gelmesi çok normal. Ancak tütsünün başka çeşitleri de var. Gelin, çubuk tütsüyü de listemize alıp diğer tütsü çeşitlerini de inceleyelim: 

 • Çubuk Tütsü: En yaygın tütsü türüdür. Çubuk şeklinde olup bir ucu yandığında koku yayar.
 • Konik Tütsü: Küçük koni şeklindedir ve geniş bir alanı kısa sürede koku ile doldurur.
 • Spiral Tütsü: Daha uzun süre yanar ve genellikle açık hava etkinliklerinde kullanılır.
 • Reçine Tütsü: Doğal reçinelerden yapılır. Daha derin ve yoğun aromalar için tercih edilir.

Şimdi de tütsü nasıl yakılır, öğrenelim. 

Tütsü Nasıl Yakılır?

Tütsü Nasıl Yakılır

Tütsü yakmak modunuzu değiştirip sizi aromatik bir yolculuğa çıkarabilir. Bu aromatik yolculuğa çıkarken yapılması gereken birkaç basit adımı izleyerek güvenli ve keyifli bir tütsü yakma deneyimi elde edebilirsiniz.

1. Adım: Doğru Tütsüyü Seçin

“Tütsünün doğrusu mu olur?” diyebilirsiniz. Elbette olur. Doğru tütsü, sizin için uygun olan tütsüdür. Seçim yapabilmeniz için öncelikle tütsünün türüne karar vermeniz lazım. 

 • Meditasyon, yoga ve günlük rahatlama için çubuk tütsü,
 • Büyük alanlarda veya hızlı koku değişimi için koni tütsü,
 • Dış mekan etkinlikleri için spiral tütsü,
 • Derin ve zengin aromalar yakalamak için de reçine tütsü tercih edebilirsiniz. 

Tütsüyü kullanım amacınız da seçim yaparken önemli bir kriterdir:

 • Rahatlama ve stres azaltmak için lavanta, sandal ağacı ve adaçayı gibi sakinleştirici kokular,
 • Meditasyon ve yoga için sandal ağacı, paçuli ve misk gibi derinleştirici kokular,
 • Enerji temizliği için adaçayı, palo santo ve tütsü reçineleri,
 • Aromaterapi için lavanta, okaliptüs ve nane gibi aromaterapik etkileri olan tütsüler tercih edilebilir.

Uygun Tütsülük Kullanın

Denge sağlayan ve düşen külleri toplayan ısıya dayanıklı bir tütsülük tercih edebilirsiniz. Tütsülük esasında yakılan tütsünün güvenli ve verimli bir şekilde yanmasını sağlar. Güvenlik önlemi gibi düşünebilirsiniz.  

Hava Alan Bir Yer Belirleyin

Tütsü yakarken bulunduğunuz alanın iyi havalandırıldığından emin olun. Hava alan bir ortam, dumanın sağlığınızı olumsuz etkilemesini önleyerek kokunun daha etkili yayılmasını sağlar.

Tütsüyü Yakın

Tütsünün ucunu bir kibrit veya çakmak ile yakın. Yandıktan sonra oluşan alevi üfleyerek söndürün. Tütsü bu noktada kor halinde yanmaya başlayacaktır. Dumanı tüten tütsüyü tütsülüğe yerleştirin ve dumanının odanın içinde serbestçe dolaşmasına izin verin. Mis gibi bir koku yayıldığını göreceksiniz. 

Asla Gözetimsiz Bırakmayın

Yanan tütsünün her zaman gözünüzün önünde ve erişilebilir bir yerde olmasına dikkat edin. Yanıcı maddelerden uzak tutun ve tütsünün tamamen söndüğünden emin olmadan asla evden ayrılmayın.

Uygun Şekilde Söndürün

Tütsü tamamen yandıktan sonra kalıntıları güvenli bir şekilde söndürün ve atın. Tütsülüğü temizleyerek bir sonraki kullanım için hazır hale getirin.

Alerjilere Hassasiyet Gösterin

Bazı insanlar tütsü dumanına karşı hassas olabilir. Eğer evinizde kokulara karşı hassasiyeti ya da duman alerjisi olan kişiler varsa veya dumanı rahatsız edici buluyorsanız daha hafif kokulu tütsüler tercih edebilir ya da tütsüyü açık havada kullanabilirsiniz. 

Genel olarak tütsü yakarken uygulamanız gereken adımlardan bahsettik. Geri akış, konik ve adaçayı tütsülerinin yakılması ise biraz daha farklı olabilir. Bir de bu tütsülerin nasıl yakılması gerektiğine bakalım.  

Geri Akış Tütsü Nasıl Yakılır? 

Geri akış tütsüleri, dumanın tütsüden aşağıya doğru akmasını sağlayarak görsel bir şölen sunar. İşte, geri akış tütsüsünü yakmak için izlenmesi gereken adımlar:

 • Geri akış tütsüleri için özel olarak tasarlanmış tütsülüğü kullanın. Bu tütsülükler dumanın aşağıya doğru akmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Tütsüyü üst kısmından yakın. Alevi birkaç saniye yanık bırakın ve sonra üfleyerek söndürün.
 • Tütsüyü tütsülüğün üst kısmına yerleştirin. Duman deliklerden aşağıya doğru akarak izlemesi keyifli bir görüntü oluşturacaktır.

Konik Tütsü Nasıl Yakılır?

Konik tütsüler geniş bir alanı kısa sürede koku ile doldurur. Konik tütsü yakmanın adımlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Konik tütsüleri tutacak ve külü bir araya toplayacak bir tütsülük kullanın.
 • Koninin sivri ucunu bir çakmak veya kibrit ile yakın. Alev almasını bekleyin, ardından üfleyerek söndürün.
 • Dumanı tüten koniyi tütsülüğün üzerine yerleştirin. Duman yukarı doğru yayılacaktır.

Adaçayı Tütsüsü Nasıl Yakılır?

Adaçayı tütsüsü özellikle enerji temizliği için kullanılır. İşte, adaçayı tütsüsünü yakmak için adımlar:

 • Adaçayı demetini sıkı bir şekilde bağlayın veya hazır demetlerden kullanın.
 • Adaçayı demetinin ucunu yakın. Alev almasını bekleyin ve ardından üfleyerek söndürün.
 • Yanan adaçayı demetini, dumanın yayılmasını istediğiniz alanlarda gezdirin. 

Tütsü Çubuğunun Yanması Ne Kadar Sürer?

Tütsü Çubuğunun Yanması Ne Kadar Sürer

Bir tütsü çubuğunun yanma süresi; uzunluğuna, kalınlığına ve tütsünün markasına veya türüne bağlı olarak değişebilir. Genellikle standart boyutlu bir tütsü çubuğu yaklaşık 30-40 dakika yanar. Kullandığınız tütsünün ambalajının üzerinde de süreyle ilgili bilgi bulabilirsiniz. 

Tütsülük Nasıl Kullanılır?

Tütsülük Nasıl Kullanılır

Tütsülükler; seramik, metal, ahşap veya taş gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir. Isıya dayanıklı ve sağlam bir malzeme tercih edebilirsiniz. Tütsülüğü kullanmadan önce temiz ve kuru olduğundan emin olun. Eğer kül veya kalıntılar varsa işe temizleyerek başlayın. 

 • Çubuk tütsü kullanıyorsanız tütsüyü tütsülüğün üzerindeki deliğe yerleştirin. Çubuğun sağlam bir şekilde dik durduğundan emin olun. 
 • Konik tütsü kullanıyorsanız tütsüyü tütsülüğün ortasındaki çukura veya koni için özel yapılmış platforma yerleştirin.
 • Geri akış tütsüsü kullanıyorsanız geri akış tütsüsünü tütsülüğün üst kısmındaki özel bölmeye yerleştirin. Dumanın akışını sağlayacak şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.

Ardından tütsülüğü düz ve sabit bir yüzeye yerleştirin. Yanıcı maddelerden uzak tutun ve iyi havalandırılan bir alan seçin.

Tütsü Nasıl Söndürülür?

Tütsü Nasıl Söndürülür

Yanan tütsüler bir süre sonra kendiliğinden söner. Tütsünün bitmesini istemiyorsanız yanan ucunu hafif ıslatarak ya da üzerine hava almasını engelleyecek bir kap kapatarak söndülerebilirsiniz. 

Şimdi, bir tütsü çubuğu yakın ve büyüleyici kokuların tadını çıkarırken huzurlu bir atmosfer yaratın. Eğer tütsünüz ve tütsülüğünüz yoksa istediğiniz tütsü, tütsülük ve buhurdanlık modelini de Koçtaş’ta bulabileceğinizi unutmayın.