Mutfak için davlumbaz seçimi
Pratik Çözümler Alanlara Göre Yemek Kokusu Kalmasın: Aspiratör ve Davlumbaz Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemek Kokusu Kalmasın: Aspiratör ve Davlumbaz Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfaklar evinizde çokça zaman geçirdiğiniz alanlardan. Lezzetli yemeklerin kaynağı olan mutfaklarınızda geçirdiğiniz zamanın size keyif vermesi de oldukça önemli. Ağır yemek kokuları ise mutfaklarda geçen vaktin kalitesiz olmasına neden olan durumlardan biri. Pencerelerinizi açmak bir çözüm gibi görünse de soğuk havalarda bu da pek mümkün olmuyor. Peki, mutfağınızı ele geçiren ve sonrasında tüm evinize yayılabilen bu kokuya nasıl engel olabilirsiniz? “Her Şeyin Bir Çaresi Var: Evdeki Yemek Kokusundan Kurtulmanın Yolları” yazımız bu konuda size yardımcı olabilir, ama daha uğraşsız ve etkili çözümler arıyorsanız çözüm aspiratör ve davlumbaz almak! Şimdi, aspiratör ve davlumbaz seçimi sırasında dikkat edilmesi gerekenleri sıralayalım.

Aspiratör ve Davlumbaz Ne İşe Yarar? Neden Almalısınız?

Balık ve kızartma başta olmak üzere mutfaktaki yemek kokuları size rahatsızlık verebilir. Aspiratörler ve davlumbazlar ise yemek kokularını, evinizdeki dumanı ve isi emerek ortamdan uzaklaştırır, mutfakta ve evinizin diğer alanlarında konforla vakit geçirmenize yardımcı olur. Peki, aspiratör ve davlumbazların sundukları avantajlar nelerdir?

  • Mutfağınızda aspiratör ya da davlumbaz olmadığı takdirde yemek kokuları evinizden uzun süre gitmez. Koku, mutfak dışındaki alanlara da yayılıp mobilyalarınıza sinebilir. Davlumbaz ve aspiratör ise bu sorunu ortadan kaldırır.
  • Yemek yapma sırasında oluşabilecek nemlenme ve buharlaşmaya engel olarak mutfak mobilyalarınızın zarar görmesinin önüne geçer.
  • Dolapların yağlanma süresini yüksek oranda uzatır.
  • Pratiklik sağlar.

Peki, aspiratör mü, davlumbaz mı almalısınız? Aspiratör ve davlumbazın farkı nedir? Aslında iki ürünün de kullanım amacı aynı. Fakat iki ürünün farkının kısaca mutfağın büyüklüğünden ve ürünün gücünden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Davlumbazlar, aspiratörlere göre daha yüksek emiş gücüne sahip olduklarından daha geniş alanlara etki edebilirler. Fakat küçük bir mutfağınız varsa elbette aspiratör de satın alabilirsiniz. Tabii ki bu süreçte ürünün emiş gücünün mutfak büyüklüğüne uygun olduğundan emin olmalısınız. Bu arada bir diğer farkın da fiyattan kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Davlumbaz fiyatları, aspiratör fiyatlarına göre genellikle daha yüksek olur.

Davlumbaz seçerken dikkat edilmesi gerekenler.

Alanınız Doğrultusunda Seçim Yapın

Mobilya, beyaz eşya, hatta dekoratif obje alırken bile alanınız doğrultusunda seçim yapıyorsunuz. Bu durum elbette aspiratör ve davlumbaz alırken de geçerli olmalı. Seçim sırasında dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

  • Emiş Gücü

Alacağınız ürünün emiş gücü ne kadar yüksek olursa ortamdaki kokudan, isten ya da dumandan o kadar kısa sürede kurtulabilirsiniz. Tabii ki bu, tercih edilen ürünün emiş gücünün piyasadaki en yüksek değere sahip olacağı anlamına gelmiyor. Emiş gücü değerinin, mutfağın metrekaresi doğrultusunda belirlenmesi gerekiyor. İhtiyacınıza en uygun emiş gücü değerini bulabilmek için ise uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Fakat genel olarak 380 m³ altındaki emiş gücü olan ürünlerden istediğiniz performansı alma oranınızın düşük olabileceğini belirtelim.

  • Ürünün Monte Edileceği Nokta

Yemek yaptığınız alan bir duvarın önünde mi, yoksa mutfağınızda oluşturduğunuz adada mı? Bu soruya verdiğiniz cevaba göre duvar tipi ya da ada tipi davlumbaz alabilirsiniz. Eğer çekilen havanın çıkabileceği bir baca alanı varsa bacalı, yoksa bacasız aspiratörleri tercih edebilirsiniz. Bacasız aspiratörlerde karbon filtreli ürünleri almanız büyük önem taşıyor; çünkü karbon filtreler, kötü kokuların hapsedilmesinde önemli görev üstleniyor.

Davlumbazın monte edileceği yer.

Performans ve Konfor da Önem Verilmesi Gereken Noktalardan

Ocağınızda yaptığınız yemeklerin neden oldukları kokuyu çekmekle görevli olan davlumbazların ve aspiratörlerin en az ocak boyutunda olması gerekiyor. Aksi takdirde performansın düşmesi söz konusu olabiliyor. Buna ek olarak aspiratör ya da davlumbazla ocak arasındaki mesafenin; elektrikli ocaklarda 65 cm’den, gazlı ve hem gazlı hem de elektrikli gözleri bir arada sunan ocak tiplerinde ise 75 cm’den fazla olması gerekiyor.

Aspiratör ve davlumbazların yemek yaptığınız sırada ve pişirme işleminden bir süre sonra da çalıştırılması gerekiyor. Bu durum, ürünlerin sunduğu ses seviyelerinin de önemli olduğu anlamına geliyor. Konforlu bir kullanım için ses seviyesi 50 dbA’dan çok yüksek olan ürünleri tercih etmemenizi öneririz.

Davlumbaz özellikleri

Seçiminizi Mutfak Dekorasyonuna Katkı Sağlayacak Ürünlerden Yana Yapın

Mutfak dekorasyonunuza önem verdiniz ve mutfak dolaplarınızı, mobilyalarınızı, seramiklerinizi, hatta beyaz eşyanızı bile bu doğrultuda seçtiniz. İster aspiratör ister davlumbaz alacak olun, seçtiğiniz ürün de mutfağınızda yer alacak ve bu nedenle alanın geneline uygun bir tasarımda olmasına önem vermelisiniz. Örneğin diğer beyaz eşya ürünleri inox ise aspiratör ya da davlumbaz alırken bütünlüğü sağlamak açısından bu modeli tercih edebilirsiniz. Ayrıca davlumbaz ve aspiratörlerde bulunan aydınlatma özelliği sayesinde mutfağınızın hem dekoratif hem de işlevsel anlamda olumlu etkileneceğini söyleyebiliriz.

Aspiratör ve davlumbaz modelleri Koçtaş’ta sizi bekliyor!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.