Koku ve Neme Elveda: Küf ve Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Küf ve Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir

Evdeki küf ve rutubet kokusu, tesisattaki bir sızıntıdan ıslak çamaşırlara kadar pek çok şeyden kaynaklanabilir. Bu kokular hoş olmadığı gibi ortamın sağlıksız olduğunun da habercisi olabilir. Odanızda, mobilyanızda, hatta arabanızda olsun, bu kokuları giderebilmek için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler mevcut. Bu yazımızda rutubet kokusu giderme ve küf kokularından kurtulma amacıyla deneyebileceğiniz pratik çözümleri ele aldık. 

Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Küf Kokusu Nasıl Giderilir

Rutubet kokusu genellikle ortamdaki aşırı nemden kaynaklanır. Bu kötü kokudan kurtulmak için öncelikle kaynağını bulmanız gerekir. Sorun banyo ve mutfak gibi evin ıslak yaşam alanlarıyla sınırlı olabileceği gibi diğer yaşam alanlarını da etkileyebilir. 

Rutubet kokusunun nedeni; duvardaki bir sızıntı, hasarlı çatı veya siyah nem denilen küf olabilir. Koku sadece tek bir yaşam alanındaysa çözümü daha kolaydır. Ancak evin genelinde ise ya da tesisat ve çatı problemlerinden kaynaklanıyorsa bunların tamiratı için profesyonel bir ekipten destek almanız gerekebilir. İhtiyacınız olan işinin ehli ustalara Koçtaş’ın Ustabilir uygulamasından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kokunun kaynağı nemli havlu, paspas veya başka herhangi bir ıslak kalmış eşya ise çamaşır makinesine az miktarda çamaşır suyu ekleyerek yıkayabilirsiniz. Çamaşır suyundan zarar görecek bir malzemesi varsa normal şekilde yıkamanızda fayda var. Ardından sıcak sabunlu su ve sirke ile elde de yıkayın ve kesinlikle kapalı mekanda kurutmayın. Güneşin altında kuruması ve havalanması için dışarı asın. Böylece rutubet kokusunu tamamen ortadan kaldırırken mikropların da yok olmasını sağlarsınız. 

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Evden Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir

“Evdeki rutubet ve küf kokularıyla ben baş edebilirim.” diyorsanız kokuyu gidermek için yapabileceklerinizi birkaç adımda özetleyebiliriz:

 • Rutubet ya da küf kokusunun sebebi tesisat ya da çatıyla ilgili yapısal bir sorunsa  öncelikle bu sorunu çözüme ulaştırmalısınız. 
 • Rutubet kokusu olan yaşam alanlarında rutubeti azaltmak için nem alıcı – rutubet giderici cihazlar kullanabilirsiniz. 
 • Pencereleri açarak veya vantilatör kullanarak uygun havalandırma sağlayabilirsiniz. 
 • Tabii bu uygulamalar kokunun kaynağını ortadan kaldırmayacaktır, ancak evin havasının tazelenmesine destek olacaktır. 

Kaynağına müdahale edip evdeki rutubet ve küf kokularından kurtulmanın etkili yollarını öğrenmek için okumaya devam edin. 

Odadaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Odadaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir

Rutubet kokusunun geldiği odayı belirledikten sonra kokuyu gidermek için yarı yarıya hazırladığınız beyaz sirke ve su karışımını tüm dolap, pencere ve yüzeylere püskürtüp silin. Odadaki perde, kilim, yatak takımları gibi diğer eşyaları yıkayın ve mümkünse açık havada kurutun. Kokuyu tamamen giderebilmek için pencereleri açıp odayı düzenli olarak havalandırın. Ayrıca silika jel gibi nem emici ürünler kullanabilir, odaya havayı temizleyen ev bitkileri yerleştirebilirsiniz.

Duvardaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Duvardaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir

Tesisat, yalıtım gibi yapısal sorunlar duvardaki rutubete sebep oluyorsa öncelikle bu sorunu çözmelisiniz. 

Rutubetten etkilenen alan banyonuz ise duvarları yıkayabilirsiniz. Banyo duvarlarını temizlemek için banyo temizlik malzemeleri, su ve sünger kullanmanız yeterli. Duvarları temizledikten hemen sonra yerleri paspaslamayı unutmayın.

Rutubetten etkilenen duvar diğer odalarda ise duvarları karbonat ve su karışımıyla fırçalayabilirsiniz. Duvarlar kuruduktan sonra küf önleyici boya kullanarak duvarları yeniden boyamanızda fayda var. Rutubet kokusunun odadan tamamen çıkması için de odayı düzenli olarak havalandırın. 

Sinmiş Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Sinmiş Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir

Eve ya da odalara sinmiş rutubet kokusunu gidermek için kendi uygulayabileceğiniz yöntemlerin yanı sıra yaygın bir sorun varsa profesyonel bir destek almanızda fayda var. Gelin, duvardaki rutubet kokusunu gidermek için uygulayabileceğiniz yöntemlere ve alabileceğiniz hizmetlere göz atalım:

 • Ozon terapisi, rutubet ve küf kokusu gidermek için kokusuz ve ideal bir seçenek. Ozon, yüzeye nüfuz ederek doğrudan rutubetin kaynağını yani küfe neden olan mikroorganizmaları yok eder. 
 • Buharlı temizlik kendi uygulayabileceğiniz bir yöntem. Buharlı temizleyiciler, genellikle 100°C’yi aşan yüksek sıcaklıkta buhar üretir. Bu aşırı ısı, küf sporlarının öldürülmesinde ve küfün yapısının parçalanmasında oldukça etkilidir. Buhar; küfün oluştuğu duvar, ahşap ve kumaş gibi gözenekli yüzeylere nüfuz ederek bu malzemelerin derinlerinde olan küflere ulaşıp ortadan kaldırır. Ayrıca yüksek ısı, küfün büyüme döngüsünü bozabilir ve yeniden ortaya çıkmasını engelleyebilir.
 • Küf, nem, rutubet önleyici kaplama da yaptırabilirsiniz. Bu kaplamalar rutubeti bloke eder, küf oluşumunu engeller. Ancak kalıcı çözüm için küf oluşumunun nedenini belirlemek ve ortadan kaldırmak önemli. 

Eşyalardaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Eşyalardaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir

Eşyalara sinmiş rutubet kokusunu gidermek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Mobilyaları yarı yarıya hazırladığınız beyaz sirke ve su karışımıyla silin.
 • Kokuları absorbe etmek için mobilyaların yanına karbonat ya da eczane, market veya e-ticaret sitelerinden alabileceğiniz aktif kömür yerleştirin.
 • Odanın düzenli olarak uygun şekilde havalandırılmasını sağlayın.

Dolaptaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Dolaptaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir

Düzenli temizlik yapsanız bile düzenli olarak havalandırmazsanız çok az hava sirkülasyonu olan gardıropların içinde koku oluşur. Bu koşullar, oluşan küf kokusunun kalıcı olmasına sebep olur. O yüzden dolabınızda rutubet kokusu varsa ilk iş her şeyi çıkarın ve kıyafetlerinizi kontrol edin. Küf kokusu onlara sinmişse yukarıda “Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?” başlığı altında tarif ettiğimiz şekilde kıyafetlerinizi yıkayın. Sonrasında;

 • Yarı yarıya hazırladığınız beyaz sirke – su karışımı ile dolabınızı silin.
 • Dolabınızın kapaklarını açık bırakarak birkaç gün kurutun ve havalandırın. 
 • Olası rutubeti engellemek için dolabınıza silika jel gibi nem emici ürünler ya da karbonat koyun. 
 • Hoş bir koku katmak için lavanta gibi koku keseleri de yerleştirebilirsiniz. 
 • Düzenli hava akışı sağlamak için dolabınızı düzenli tutmaya dikkat edin.

Yataktaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Yataktaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir

Yatağınızdaki rutubet kokusundan basit birkaç adımla kolayca kurtulabilirsiniz. Yatağınız rutubetten dolayı ıslaksa öncelikle doğrudan güneşe koyarak kurutun. Güneşsiz kış günlerindeyseniz hava akımı önemli olacağı için vantilatör kullanabilirsiniz. Yatağınız kuruduktan sonra aşağıdaki adımları izleyin:

 • Yatağın üzerine ince bir tabaka karbonat serpin. Karbonat, yatağınızdaki hoş olmayan kokuların yanı sıra varsa kalan nemi de emer. 
 • Mümkünse 24 saat, değilse bekletebildiğiniz kadar bekletip elektrik süpürgesi ile karbonatı toplayın. 
 • Gerekiyorsa yatağınızın her iki yüzü için bu işlemi yapın. 
 • Yatağınızı birkaç ayda bir havalandırmaya özen gösterin. 

Güneş ışığı, yatakta oluşan bakterileri öldürebilir. Bu nedenle mümkünse bu işlem sırasında perdeleri açık bırakarak yatağınıza güneş ışığı vurmasını sağlayabilirsiniz.

Baza Altı Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Yatak bazası ve baza altı rutubet kokusuna karşı yukarıda paylaştığımız yataktaki rutubet kokusunu giderme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Dilerseniz yarı yarıya hazırladığınız beyaz sirke ve su karışımını da kullanabilirsiniz. Bazanızı sık sık havalandırmanız, rutubeti önlemek için yakınına karbonat koymanız da yardımcı olabilir.

Arabada Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Arabada Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir

Arabanızdaki rutubet kokusuna karşı izleyebileceğiniz yolları aşağıdaki özetledik:

 • Buharlı temizlik işlemine başlamadan önce aracınızın tüm iç alanını iyice süpürün. Arabanın paspaslarına, koltuklara, bagaj zeminine ve koku olan her yere karbonat serpip en az 15 dakika bekletin. Bu sürede koku geçmezse gece boyunca bekletmenizde fayda var. Ardından süpürün ve buharlı temizlik yapın.
 • Araç temizleyicileri, aracınızın daha taze kokmasını sağlayacak koku giderici moleküller içerir. Aracı süpürdükten sonra sprey temizleyiciyi tavan döşemesi dahil aracın her yerine sıkın.
 • Araç temizleyici yerine yarıya yarıya karıştırdığınız beyaz sirke ve su karışımını da kullanabilirsiniz. Ancak camları açık bırakıp aracınızı havalandırmayı unutmayın. Aksi halde rutubet kokusundan kurtulup sirke kokusuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Aracınızdaki rutubet kokusunu giderdikten sonra iç kısmını düzenli olarak temizleyin ve süpürün. Araba nem giderici ürünler kullanmayı ihmal etmeyin. Park halindeyken hava sirkülasyonu sağlamak için mümkün olduğunca camları açık tutun. Dilerseniz araç kokusu da kullanabilirsiniz. 

Küf Kokusu Nasıl Giderilir?

Küf Kokusu Nasıl Geçer

Küf, bazı mantar türlerinin oluşturduğu bir yapıdır. Genellikle uzun süre beklemiş yiyeceklerde ve nemli loş alanlarda, sızıntı yapan boruların çevresinde ve neme maruz kalan emici yüzeylerde görülüp kötü kokuya sebep olabilir. Genellikle koyu renkli lekeler halinde büyür. İşte, kötü küf kokusuyla başa çıkmak için yapabilecekleriniz:

 • Etkilenen bölgeleri yarı yarıya hazırladığınız beyaz sirke ve su karışımıyla temizleyip dezenfekte edin.
 • İnatçı kokular için küf giderici spreyler kullanabilirsiniz.
 • Gelecekte küf oluşumunu önlemek için evinizin havalandırmasını da iyileştirmenizde fayda var.

Çamaşır Makinesi Küf Kokusu Nasıl Giderilir?

Çamaşır Makinesi Küf Kokusu

Çamaşır makinesinde küf kokusu oluşmuşsa sıcak su ve sirke ile makinenizi bir kez boş çalıştırın. Ardından makinenize bir bardak karbonat koyun. Kokuyu emmesi için yaklaşık 24 saat bekletin ve karbonat ile durulama programını çalıştırın. 

Küf kokusunun yeniden oluşmaması için makinenizin içinin iyice kuruması önemli. Bu nedenle kullanmadığınız zamanlarda kapağını açık bırakın. Deterjan çekmecesini ve kapaktaki lastik contayı düzenli olarak temizleyin.

Buzdolabındaki Küf Kokusu Nasıl Giderilir? 

Buzdolabı Küf Kokusu

Buzdolabında oluşan küf kokusunun kaynağı bozulmuş yiyeceklerdir. Bozulmuş gıda maddelerini dolaptan çıkarın. Dolabın içine dökülen yiyecek olursa anında temizleyin. Ardından;

 • Küf kokusunu emmesi için buzdolabına açık bir paket karbonat koyun. 
 • Rafları ve çekmeceleri su ve limon suyu karışımıyla silin.

Eşyalardaki Küf Kokusu Nasıl Giderilir?

Eşyalardaki Küf Kokusu

Küf kokusu ahşap mobilyalarınıza sindiyse yukarıda gardırop için önerdiğimiz yöntemleri kullanarak yarı yarıya hazırladığınız beyaz sirke ve su karışımı ile yüzeyi temizleyebilirsiniz. Koltuklarınızda küf kokusu varsa yatak için önerdiğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz. Islaklık varsa mümkünse koltuklarınızı güneşte kurutmanızı öneririz. Ayrıca kokuyu emmesi için küf kokusu olan eşyalarınızın yakınına aktif kömür veya karbonat koymanızda fayda var. 

Odadaki Küf Kokusu Nasıl Giderilir? 

Odadaki Küf Kokusu

Öncelikle odadaki küf kokusunun kaynağını belirlemenizde fayda var. Ardından kokunun kaynağına göre yukarıda önerdiğimiz yöntemler arasından uygun olanı kullanabilirsiniz. Küf kokusunun tekrarlamaması için ise;

 • Genel havalandırmayı iyileştirin.
 • Kokuları filtrelemek için hava temizleyicileri kullanın.
 • Kahve telvesi veya narenciye kabukları gibi doğal koku emiciler de kullanabilirsiniz.

Bu yöntemleri uygulayarak eviniz ve eşyalarınızdaki küf ve rutubet kokularını etkili bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Rutubet sorunlarının temel nedeninin bulunup çözülmesinin, bu kokuların geri gelmesini engellemeye yardımcı olacağını unutmayın. Dilerseniz “Çözüm Aradığınızı Biliyoruz: Evde Küf Neden Olur, Evdeki Küfle Nasıl Başa Çıkılır?” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Ferah ve taze kokulu evinizin keyfini çıkarın!