Mutfaktaki Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir
Akıllı Çözümler Mutfaktaki Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?

Mutfaktaki Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?

Evinizin hijyenine önem verdiğinizi biliyoruz. Söz konusu özellikle lezzetli yemeklerin piştiği mutfak olunca temizliğe verilen önemin daha da artığının farkındayız. Fakat yüzey temizliği dışında gözle görmediğiniz alanlarda da temizlik yapmak şart. Aksi takdirde sağlıksız bir ortamla ve kötü kokularla karşı karşıya kalabilirsiniz. Mesela mutfak lavabosundan gelen kötü kokular… Peki; mutfaktaki kötü lavabo kokusu için ne yapmalı, lavabodaki koku nasıl gider?

Mutfak Lavabosu Neden Kokar?

Lavabonuzun yüzeyini ne kadar düzenli ve titiz bir şekilde temizlerseniz temizleyin, borularda biriken yağ ve yemek artıkları lavabodan koku gelmesine neden olabilir. Bunu engellemek için ise mutfak lavabosuna mümkün olduğunca yemek ve yağ artığı dökmemeye özen göstermelisiniz. Buna ek olarak lavabonuzun giderlerini düzenli olarak temizleyerek yemek ve yağ artıklarının birikip koku yapmasını engelleyebilir, hatta lavabo giderinin tıkanmasının önüne geçebilirsiniz.

Şimdi, marketlerden alabileceğiz lavabo açıcı ürünlere alternatif olacak lavabo kokusu giderme yöntemlerini sıralamaya başlayalım.

Lavabo Kokusu İçin Ne Yapmalı

Muhteşem Üçlü: Sirke, Karbonat ve Kaynar Su

Bahsettiğimiz gibi lavabodaki kötü kokuların nedeni genellikle biriken artıklardır. Bu artıkları lavabo borularından sökebilmek için ise her evde bulunan malzemelerden yardım alabilirsiniz. Sirke, karbonat ve kaynar su da onlardan birkaçı!

Lavabonun giderine yarım su bardağı karbonat serpin. Ardından bir su bardağı sirkeyi de dökün. Sirkeyi döktükten sonra karbonat kabaracaktır. Birkaç dakika bekledikten sonra kaynattığınız suyu gidere dökün. İşte, bu kadar! 

Bir Diğer Seçenek: Limon Suyu, Karbonat ve Kaynar Su

Kokunun kaynağı olan borulardaki tıkanıklığı açmanız için yararlanabileceğiniz diğer malzemeler ise kabartma tozu, limon suyu ve kaynar su!

Bir paket kabartma tozunu lavabo giderine serptikten sonra sıktığınız bir adet limonunun suyunu gidere dökün. Kabartma tozu ve limon suyunun giderdeki artıkları temizlemesi için birkaç dakika bekleyin. Ardından kaynar su dökün. Tabii ki hem bu hem diğer önerilerde kaynar suyu lavaboya dökerken buhardan ve sıcak sudan zarar görmemek için ekstra temkinli davranmanız gerektiğini not düşmeden geçmeyelim.

Lavabodaki Kötü Koku Nasıl Gider

Bir Taşla İki Kuş: Kaynatılmış Sirkeli Su

Sudaki kireç; su ısıtıcısı, kahve makinesi, çay makinesi gibi elektrikli ev aletlerinde kireç birikmesine sebep olabilir. Makineleri kireçten arındırmak için ise ısıtıcının içine bir bardak sirke ve kireçli alanı geçecek kadar su ekleyip kaynatabilirsiniz.

Kaynattığınız bu suyu lavabo giderlerine dökerek de lavabonuzdaki tıkanıklığı açabilirsiniz. Bu sayede hem küçük ev aletlerini hem de lavabonuzu temizlemiş olursunuz!

Güçlü Bir Çözüm Arayanlara: Sirke, Boraks ve Kaynar Su

Boraks, halı temizliğinden çamaşır yıkamaya kadar pek çok alanda kullanılabilen bir ürün. Peki, oldukça etkili olan boraks sayesinde mutfak lavabosundaki kötü kokulardan da kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz?

Yapmanız gereken sadece çeyrek su bardağı boraksı lavabonun giderine dökmek ve ardından yarım su bardağı sirkeyi gidere boşaltmak. Birkaç dakika sonra lavaboyu kaynar su ile durulayabilirsiniz.

Mutfaktaki Lavabo Kokusu İçin Ne Yapmalı

Sorun Çözülmüyorsa Bir Ustadan Yardım Almayı İhmal Etmeyin

Önerilerimizi uyguladıysanız ve hâlâ soruna bir çözüm bulamadıysanız ya da mutfak lavabosundan lağım kokusu gibi bir koku geliyorsa sorun düşündüğünüzden daha büyük olabilir. Bu durumda bir ustaya danışmak ve gerekirse tesisatta onarım yaptırmak gerekebilir.

Lavabo kokusuna ne yapılır?” sorusuna en işe yarar alternatif cevapları sunduk. Dilerseniz bu önerilerimizi lavabodan kötü koku gelmeden de uygulayabilir, yemek ve yağ kalıntılarının borularda birikmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca evinizin hijyenini sağlama konusunda yardım alabileceğiniz temizlik ürünleri için Koçtaş’a da göz atabileceğinizi hatırlatalım.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.