Evdeki Kötü Kokulardan Kurtulma
Akıllı Çözümler İstenmeyen Kokulara Elveda: Evdeki Kötü Kokuları Nasıl Yok Edebilirsiniz?

İstenmeyen Kokulara Elveda: Evdeki Kötü Kokuları Nasıl Yok Edebilirsiniz?

Siz de bazı evlerin kendilerine özgü kokuları olduğunu düşünenlerden misiniz? Evet, pek çok kişi her evin özel bir kokusu olduğunu düşünüyor. Evin kokusu güzel olduğunda hiçbir sorun yok, ama kabul edelim ki bazen evde kötü kokularla da karşı karşıya kalabiliyoruz. 

Peki, farklı nedenlerle oluşabilen kötü kokulardan kurtulmak için püf noktaları nelerdir? İşte, evdeki kötü kokular için pratik çözümler:

Nem ve Küf Kokusu Nasıl Giderilir?

Rutubet kokusu, nem yoğunluğu nedeniyle kapalı alanlarda karşılaşılabilen en rahatsız edici kokulardan biri. Üstelik rutubet ve bu sebeple oluşabilecek küf, astım ve alerji gibi hastalıkların etkilerinin artmasına neden olabilir. Peki, rutubet kokusu nasıl giderilir?

 • Rutubet olan evde kötü kokuyu gidermek için kedi kumundan yardım alabilirsiniz. Kedi kumu, nemi çekme özelliğine sahiptir. Böylece nem oranı düşecek ve kötü koku azalacaktır. Hatta dilerseniz kokulu silikon kedi kumlarından da yararlanabilirsiniz. Silikon kumlar, kokuyu çekme konusunda daha başarılı olabilirler.
 • Yüzeyleri sirkeli suyla silmek de nem ve küf kokusunu yok etmek konusunda size yardımcı olabilir.
 • Eğer “Bazadan rutubet kokusu nasıl giderilir?” gibi bir soru soruyorsanız, yani kapalı bir nokta için çözüm arıyorsanız karbonattan yardım alabilirsiniz. Koku emen maddeler arasında yer alan karbonatı hava alan büzgülü bir poşetin içerisine koyup bazaya veya dolap içlerine yerleştirebilirsiniz.
 • Koltuktaki rutubet kokusu nasıl giderilir?” sorusunun cevabı da yine karbonatta gizli! Koltuklarınızı karbonatlı su ile silerek kötü kokunun mobilyanızdan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Evinizde rutubet kokusunu önlemek için en etkin çözümler ise nem giderici cihazlar ve tabletler! Bu ürünlerden yardım alarak yaşam alanındaki nem oranını düşürmek ve kokuyu engellemek mümkün!

Rutubet Olmaması İçin Ne Yapmalı?

 • Rutubet kokusunu önlemek için öncelikle evlerdeki nem oranının azaltılması gerekiyor. Rutubet, binanın yağmur suyunu çekmesi gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa dış izolasyon yardımıyla sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.
 • Bitkileri seviyoruz, ama evdeki nem oranını artırdıkları da bir gerçek. Eğer nem oranı yüksek bir yaşam alanınız varsa bitkiler, nemin yükselmesine ve dolayısıyla kokunun artmasına sebep olur. Bu nedenle bitkilerinizi, balkon, bahçe gibi alanlara ya da rutubet olmayan odalara konumlandırabilirsiniz.
 • Ev içinde çamaşır kurutmak da nem oranını artırır. Çamaşırlarınızı kurutmak için açık havayı tercih edebilir ya da daha pratik bir çözüm olan çamaşır kurutma makinelerinden yardım alabilirsiniz.

Evdeki Kötü Kokuları Nasıl Yok Edebilirsiniz

Evdeki Sigara Kokusunu Ne Giderir?

Sağlığınız için oldukça zararlı olan sigaranın kokusu da bir o kadar rahatsız edici. Peki, evdeki sigara kokusu nasıl çıkar?

 • Kül tablasında ya da çöpte bulunan izmaritler sigara kokusuna neden olabilir. Evde sigara kokusundan kurtulmak için öncelikle kül tablalarını boşaltmalı ve çöpleri atmalısınız.
 • Ev dekorasyonunda sıklıkla yararlandığımız mumlar, evdeki kokulardan kurtulma konusunda da yanınızda! Dumanı ve kokuyu çeken mum, sigara kokusunun belli bir oranda azalmasına yardımcı olabilir.
 • Genellikle bitki çayını hazırlayıp tükettiğimiz ada çayının aslında mükemmel bir oda parfümü olabileceğini biliyor muydunuz? Kurutulmuş ada çayı yapraklarını bir kasede yakarak evdeki sigara kokusunu yok edebilirsiniz.
 • Giysiye sinen sigara kokusundan kurtulmak için en etkili çözüm elbette giysilerinizi yıkamak ya da kuru temizlemeye vermek.
 • Eşyaya sinmiş sigara kokusu nasıl giderilir?” sorusunun cevabı ise karbonatta saklı. Koltuklarınızın üzerine karbonat serpebilir ve yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra süpürgeyle süpürebilirsiniz. Ayrıca halıya sinen sigara kokusundan da bu yöntemle kurtulabilirsiniz. Koltukları sabunlu ya da karbonatlı suyla silmek de bu konuda size yardımcı olabilir. 
 • Duvarlara sinen sigara kokusu nasıl çıkar?” sorusunun cevabı ise duvarları silmek! Eğer duvarlarınızda silinebilen duvar boyası ya da duvar kağıdı varsa beyaz sirke ve suyu karıştırarak duvarlarınızı silebilirsiniz.

Evdeki Sigara Kokusunu Ne Giderir

Mutfaktaki Yemek Kokusu Nasıl Gider?

Lezzetli yemekleri yemeyi kim sevmez ki! Ama ne yazık ki eve sinen yemek kokuları, kimi zaman o çok sevdiğimiz yemekleri yapmamızı bile engelliyor. İstediğiniz yemeği rahat rahat pişirin ve kokuları yaşam alanınızdan uzaklaştırın diye şimdi yemek kokuları özelinde kötü kokulardan kurtulmak için yapabileceklerinizi sıralayalım.

 • En etkili çözüm tabii ki yemeği yaparken davlumbaz ya da aspiratörü açmak. Ama davlumbaz veya aspiratörünüz yoksa da üzülmeyin. Mutfak camını açarak ya da önereceğimiz diğer yöntemleri uygulayarak “Evdeki kötü koku nasıl gider?” sorusuna cevap bulabilirsiniz.
 • Yemek yaptığınız sırada ocakta sirkeli su kaynatmak, balık kokusunu bile yok edebilen bir yöntem.
 • Yemek yaptığınız sırada mum yakarak, oluşabilecek yemek kokularının önüne geçebilirsiniz.
 • Ocağı açıp küçük bir tava içerisinde kahve çekirdeklerini döndürmek, evinizi kahve kokularının sarmasını sağlar. Dolayısıyla istenmeyen yemek kokusu dâhil, evdeki kokuları gidermek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Uygulayabileceğiniz diğer yöntemlere göz atmak isterseniz sizi “Her Şeyin Bir Çaresi Var: Evdeki Yemek Kokusundan Kurtulma Yolları” yazımıza alabiliriz.

Evdeki Kokuları Gidermek İçin

Evdeki Boya Kokusu Nasıl Giderilir?

Daha temiz bir yaşam alanına ulaşmak ve güzel bir ev dekorasyonuna sahip olmak için evinizi boyamak isteyebilirsiniz. Boya yaptıktan sonra ise “Evdeki boya kokusu nasıl çıkar?” sorusunun cevabını arayabilirsiniz. İşte, ihtiyacınız olan cevaplar:

 • Pencereleri açıp evi havalandırmak, boya kokusunun hızla evden çıkmasına yardımcı olabilir ve sağlığınızın olumsuz etkilenmesini engelleyebilir.
 • Kaynatılmış sütü odaya koymak, boya kokusunun çekilmesine yardımcı olabilir.
 • İçi su ile dolu bir kovaya dökülen amonyak, boya kokusunu çekebilir. Tabii odayı havalandırmayı ihmal etmemelisiniz.

Bu arada akrilik yani su bazlı boyaların koku oranının çok az olduğunu belirtelim. Boya uygulamalarınız için akrilik boyaları tercih edebilirsiniz.

Evden Boya Kokusu Nasıl Gider

Çöp Kovasındaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Evde en nefret edilen kokulardan birisinin çöp kokusu olduğunu biliyoruz. Üstelik kötü kokular bir zaman sonra çöp kovasına sinebiliyor. Peki, çöp ve çöp kovası kokusu nasıl giderilir?

 • Çöplerinizi bekletmeden atmak, koku oluşumunu önlemek için oldukça önemli. Özellikle çiğ balık ve, tavuk gibi besinler ağır bir koku oluşmasına neden olduğundan bu konuya ayrıca özen göstermelisiniz.
 • Herhangi bir deliği olmayan çöp torbasını taktıktan sonra bir pamuğa 2-3 damla çay ağacı yağı damlatabilir ve bu pamuğu çöpe atabilirsiniz. Oldukça yoğun ve hoş bir kokuya sahip olan çay ağacı yağı kötü kokuyu engelleyebilir.
 • Eğer çöp kovasına kötü koku sinmişse bu durumda çöp kutusunu yıkamanız gerekir. Kötü kokuyu yok etmek için çöp kovasını çamaşır suyu ya da daha doğal çözümler sunan sirkeli su ya da karbonatlı suyla yıkayabilirsiniz.

Çöp Kokusu Nasıl Giderilir

Buzdolabı, Çamaşır ve Bulaşık Makinesi Kokusunu Ne Alır?

Beyaz eşyada oluşan istenmeyen kokular en çok şikayet edilen durumlardan. Peki, bu alanlarda oluşan kötü kokular nasıl giderilir?

 • Buzdolabında koku oluşmaması için öncelikle besinleri ağzı açık bir şekilde bırakmamaya ve bayatlayan yiyecekleri buzdolabında tutmamaya özen göstermelisiniz. “Buzdolabı kokusunu ne alır?” sorusunun cevabı ise sirke ya da karbonat. Buzdolabınızı sirkeli suyla sildikten sonra ağzı açık bir kaba karbonat koyabilir ve bu kabı buzdolabınıza yerleştirebilirsiniz.
 • Bulaşık makinesindeki yemek artıkları ve kirli bulaşıkların uzun süre makinede kalması kötü kokuya neden olabilir. Peki, bulaşık makinesi kokusu nasıl geçer? Bunun için bulaşıklarınızı yarım yük yıkama özelliğinden yararlanarak yıkamayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede bulaşıklar uzun süre makinede kalmayacaktır. Ayrıca bulaşık makinesi filtre ve pervanelerini en az 3 ayda bir yıkamak ya da makine temizleme solüsyonlarından yararlanmak da faydalı olabilir.
 • Çamaşır makinesinde deterjan kalması ya da makinenin nemli bırakılması kötü kokuya neden olabilir. Yani “Çamaşır makinesi kokusu nasıl geçer?” sorusunun cevaplarından birinin deterjan bölümünü temizlemek ve çalıştırma sonrasında makine lastiklerini kuru bir bezle silmek olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca çamaşır makinesindeki suyu da en az 3 ayda bir boşaltmanızı öneririz.

Beyaz eşya temizliği hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz “Onların da Temizlenmeye İhtiyaçları Var! Hangi Beyaz Eşya Nasıl Temizlenir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Evdeki Kokular Nasıl Gider

Evde Sebebi Bilinmeyen Koku Olduğunda Ne Yapmalısınız?

Evdeki kötü koku nasıl gider?” sorusuna cevap bulabilmek için öncelikle kokunun kaynağını bulmanız gerekir. Evde kötü koku neden olur bilmezseniz, uyguladığınız çözümler geçici olacaktır. Bu nedenle kokunun nereden geldiğini araştırmalı ve sorun doğrultusunda çözümler uygulamalısınız.

Kötü kokuları evinizden uzaklaştırdıktan sonra yaşam alanınızda geçirdiğiniz zamanın keyfini çıkarabilirsiniz!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!