Bahar alerjisi nedir?
Gündem Bahar Alerjisi Nedir? Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Bahar Alerjisi Nedir? Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Ağaçların çiçek açması, güneşin pırıltılarını en büyüleyici şekilde sunması, pozitif enerji veren ılık hava elbette ki baharın en güzel yanlarından sadece birkaçı. Fakat bahar, bazı insanlarda alerjik reaksiyonların artmasına da neden olabiliyor. Evet, bahar alerjisinden bahsediyoruz! Peki; bahar alerjisi ne demek, belirtileri nelerdir, bahar alerjisi için ne yapılmalı?

Bahar Alerjisi Nedir?

Bağışıklık (immun) sistem, vücudumuza mikrop girdiğinde onlarla savaşır. Sağlığımızın korunması doğrultusunda verilen bu savaş nedeniyle vücudumuz farklı tepkiler verebilir.

Alerji ise bazı zararsız maddelerin vücudumuza girdiğinde, bağışıklık sistemimizin o maddeyi zararlı sanması ve bu nedenle vücudumuzun aşırı tepki vermesidir.

Bir diğer adı “saman nezlesi” olan bahar alerjisi, maruz kaldığımız polenler nedeniyle oluşur. Polenler, alerjik bünyelerde “histamin” adındaki maddenin salgılanmasını artırır. Bu salgı ise vücudun farklı bölgelerini etkileyebilir ve bahar alerjisi belirtileri oluşturabilir. Bahar ve yaz aylarında sıklıkla görülebilen bu alerji, yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir.

Bahar Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

 • Hapşırmak,
 • Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı (alerjik rinit),
 • Baş ağrısı,
 • Burun ve gözlerde şiddetli kaşıntı,
 • Gözlerde kızarıklık,
 • Gırtlakta ve damakta kaşıntı,
 • Koku ve tat alma duyularında azalma,
 • Uyku bozuklukları,
 • Yorgunluk.

Eğer vücudunuzda bu belirtiler varsa en yakın zamanda bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz. Evet, bu belirtiler bahar alerjisinin yansımaları fakat aynı zamanda bunlar, başka bir hastalığın habercisi de olabilir. Bu arada “Bahar alerjisi neden olur?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız bunun cevabının polenler gibi çevresel faktörlerin yanı sıra, genetik yatkınlık olabileceğini de söyleyebiliriz.

Bahar alerjisi belirtileri nelerdir?

Bahar Alerjisi Tanısı Nasıl Konulur?

Bahar alerjisi tanısının konulabilmesi için öncelikle hastanın şikâyetleri dinlenir. Bunun ardından üst solunum yollarının muayenesi gerçekleştirilir. Genellikle burun ve boğaz muayeneleri ile tanı koyulabilirken bazı durumlarda çeşitli testler yapılması da gerekebilir.

Bahar Alerjisi Nasıl Geçer?

Bahar alerjisi tedavisi için tablet ilaçlar ya da burun spreyleri kullanılabilir. Eğer ilaçlar ile durum kontrol altına alınamıyorsa, aşı da bu hastalığın tedavisinde bir çözüm olabilir. Bu konudaki en doğru kararı ise elbette ki doktorunuz verir. Bu noktada, yetkin olmayan kişilerin önerilerini dikkate almamanızı öneririz.

Polen Alerjisinden Korunmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

 • Polenler özellikle sabah saatlerinde çok olurlar. Bu nedenle eğer zorunluluğunuz yoksa, bahar aylarının sabah saatlerinde eviniz en korunaklı mekândır! Ayrıca rüzgârlı havalardan da olabildiğince korunmalısınız.
 • Polenler hava ile taşınır. Bu nedenle camı açmanız da evinize polenlerin taşınmasına neden olabilir. Ama bahar ve yaz aylarında cam açmadan olmaz biliyoruz. Peki, klima kullanmaya ne dersiniz? Klimalar, bahar nezlesi olan kişiler için kurtarıcı olabilir. Yeni model pek çok klimanın sahip olduğu “hava yenileme modu” sayesinde pencereleri açmadan da evdeki havayı taze tutabilirsiniz! Klima filtresi temizliği ve klima bakımı konusunda da hassas olmanız gerektiğini belirtelim. Çünkü kirli hava üfleyen bir klima, hem sağlığınızı tehdit edebilir hem de fazla enerji tüketimine neden olabilir. “Klima Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımız ise klima temizliği konusunda size yardımcı olabilir.
 • Çamaşırları açık havada kurutmak, giysilere polen yapışmasına neden olabilir. Bu nedenle ev içerisinde çamaşır kurutmalısınız. Fakat bunun da evdeki nem oranını artırıp toz alerjisine neden olabileceğini unutmamalısınız. Sağlıklı bir şekilde çamaşır kurutma konusunda ise çamaşır kurutma makineleri en büyük yardımcılarınız. Bu arada eğer toz alerjiniz varsa “Toz Alerjisi Olanlar İçin Evde Tozlardan Kurtulma Rehberi” yazımız sayesinde daha rahat nefes alabilirsiniz!
 • Ağaçların, çimenlerin olduğu ortamların reaksiyonlarınızı artırabileceğini unutmamalısınız.
 • Dışarıdan eve geldiğinizde giysilerinizi hemen çıkarmayı ve elinizi yüzünüzü yıkamayı ihmal etmemelisiniz.
 • Tabii ki doktor kontrolünün ardından ilaçlarınızı düzenli olarak almak olmazsa olmaz!

Bahar alerjisi nasıl geçer?

Bahar Alerjisine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Polen alerjisi” olarak da bilinen bahar alerjisine doğal çözümler bulmak istiyorsanız bu durumda bağışıklık sisteminizi güçlendirecek özelliğe sahip besinleri yeterli miktarda tüketmeye özen göstermelisiniz.

 • A, B, E ve C Vitamini içeren meyve ve sebzeler polen alerjisi olanların tüketebileceği besinler arasında.
 • Eğer bahar alerjiniz varsa alkol ve sigara tüketmemeli, sigara dumanından korunmalısınız.
 • Bol su tüketimi ve dinlenme de alerjiye iyi gelebilir.

Sık görülen ve saman nezlesi, alerjik rinit gibi isimlerle de anılan bahar alerjisi konusunda en doğru tedaviyi doktorunuzun uygulayabileceğini bir kez daha hatırlatalım!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!