Klima çarpması nedir?
Gündem Yazı Rahat Geçirin: Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir?

Yazı Rahat Geçirin: Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir?

Pek çoğumuz yaz aylarını sevsek de aşırı sıcaklar bazen bunaltıcı olabiliyor, kabul. Zaten kapalı alanlara sığınmamızın nedeni de bu sıcaklıklardan korunmak değil mi? Ne de olsa kapalı alanların çoğunda kurtarıcılar, klimalar var! Fakat yaz mevsiminin bu süper kahramanları bazen, vücudumuzda olumsuz etkiler de oluşturabiliyorlar. Mesela klima çarpması, pek çoğumuzun yaşadığı durumlardan biri. Haydi, gelin şimdi, klima çarpması hakkında bilgiler verelim ve yazı daha rahat geçirmeniz konusunda size yardımcı olalım.

Klima Çarpması Nedir?

Klima çarpması, klimalar nedeniyle ani ısı değişimlerine maruz kalan vücudumuzun, farklı şekillerde tepki vermesi olarak tanımlanabilir. Özellikle klimaların sıklıkla kullanıldığı mevsim olan yaz aylarında, pek çok kişide klima çarpması görülür. Klima çarpması, hayat kalitenizi düşürebilecek bir durumdur. Hareket kabiliyetinizi kısıtlar, hatta nefes almanızı bile zorlaştırabilir!

Klima Çarpması Belirtileri Nelerdir?

Klima çarpmasının farklı belirtileri vardır. Bazen bu belirtilerin birkaçı bazen de daha fazlası görülebilir.

 • Vücudun farklı bölümlerinde görülebilen (sırt, boyun, kol vb) şiddetli kas ağrıları,
 • Ani ısı değişikliklerini vücudun bir tehdit olarak kabul edip vücut ısısının değişmesi, yüksek ateş,
 • Göğüs ağrısı,
 • Şiddetli baş ağrıları,
 • Nefes darlığı,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Halsizlik,
 • Cilt kuruluğu,
 • Mide bulantısı.

Klima çarpması belirtileri

Klima Çarpması Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Düşük ısıya uzun süre maruz kalmak, klima çarpmasına neden olan ana durumlardan biridir. Klima çarpmasının belirtileri arasında en çok görülen şey ise kas ağrılarıdır. Bu ağrılar çok şiddetli olabilir hatta hareket alanınızı bile kısıtlayabilir. Klima çarpması nedeniyle kaslarda oluşan ağrıların nedeni, dokulara damarlar yardımıyla oksijen taşınmamasıdır.

Ilık duş, kasların gevşemesi açısından oldukça önemlidir. Yani ağrıları azaltmak için ılık duş almayı deneyebilirsiniz.

Klima çarpmasına iyi gelen şeyler arasında elbette ki masaj da var! Ağrıya ya da krampa neden olan kası ters yönde çalıştırmak yani bu şekilde masaj yapmak, klima çarpması nedeniyle oluşan ağrılara iyi gelebilir. Ayrıca kas gevşetici kremler de masaj sırasında kullanılabilir. Tabii ki burada doktor tavsiyesinin çok önemli olduğunu hatırlatalım. Çünkü çevrenizin önerdiği ilaçlar, sizin içerisinde bulunduğunuz duruma uygun olmayabilir.

Bu süreçte “Klima çarpması kaç günde geçer?” sorusunun cevabını merak ettiğinizi biliyoruz. Aslında bu, duruma göre değişebilen bir süreç. Fakat yaklaşık 1 hafta içerisinde ağrılarınız dinmiyorsa bir doktora görünmenizde fayda var.

Klima çarpmasına ne iyi gelir?

Klima Çarpmasının Diğer Belirtileri İçin Neler Yapılabilir?

Klima çarpmasının ateşlenme ve soğuk algınlığına benzer yansımalara neden olduğundan bahsetmiştik. Eğer ateşiniz varsa soğuk bir duş alabilir, üzerinize ince bir şeyler giyebilirsiniz. Soğuk algınlığına benzer belirtiler için ise bol su ve antioksidan özelliği bulunan, vücudun direncini artıran bitki çayları içebilirsiniz. Yeşil çay, adaçayı, ıhlamur, ekinazya ise içebileceğiniz bitki çayları arasında yer alır. Eğer kendinizi çok kötü hissediyorsanız kesinlikle bir doktora görünmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Klima Çarpmasından Korunma Yolları Nelerdir?

Elbette kimse hasta olmak ya da kas ağrısı çekmek istemez. Bu nedenle “Klima çarpmasını önlemek için neler yapılabilir?” sorusunun cevabını aramanız gayet normal. O halde alabileceğiniz önlemleri sıralayalım ve yazı sağlıklı bir şekilde geçirmenize katkı sunalım.

 • Sıcak yaz günlerinde, kapalı ortama girdiğinizde direkt olarak klimayı açmamalı ve belirli bir süre vücut ısınızın düşmesini beklemelisiniz.
 • Klimaları, ideal ısı derecesiyle çalıştırmalısınız. 21°C ya da 22°C kapalı alanlar için idealdir. Yaz mevsiminde klimaları düşük derecelerle çalıştırmak hem klima çarpmasına hem de enerji tüketiminin artmasına neden olabilir.
 • Klimaların kanatlarını, direkt vücudunuza gelecek şekilde konumlandırmamalısınız. Kanatların tavana ya da zemine hava üflemesi daha sağlıklıdır.
 • Metro, iş yeri, alışveriş merkezi gibi müdahale edemeyeceğiniz noktalardaki klimalardan korunmak için yanınızda her zaman ince bir hırka bulundurabilirsiniz.

Klima çarpması

Yazın keyfini çıkarmak için evinizde ve iş yerinizde klima kullanımına dikkat etmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Kapalı alanlarda üzerinize ince bir hırka almanız, klima çarpması durumunun önüne geçebilir.

Ayrıca klima filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesi de hem sağlığınızı koruyabilmeniz hem de enerji tasarrufu yapabilmeniz açısından oldukça önemli. Klima bakımı hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız sizi “Sağlığınızı ve Bütçenizi Korumanız Mümkün: Klima Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar” yazımıza alabiliriz.

Güzel ve sağlıklı bir yaz dileriz!

 

Paylaş

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.