Tozlardan kurtulma rehberi

Toz Alerjisi Olanlar İçin Evde Tozlardan Kurtulma Rehberi

Özellikle kapalı alanlarda art arda hapşırıyorsanız, burnunuz tıkanıyor ve nefes almakta güçlük yani nefes darlığı çekiyorsanız, aynı zamanda burun akıntısı, göz yaşarması ya da göz kızarması gibi durumlarla karşılaşıyorsanız büyük ihtimalle toz alerjisi olan insanlardan birisiniz! Çünkü bu saydıklarımız toz alerjisi belirtileri arasında yer alıyor. Tabii net teşhisi koyması ve gerekli tedaviyi uygulayabilmesi için doktorunuza danışmayı ihmal etmemeniz gerektiğini de yeri gelmişken hatırlatalım.

Yaşam kalitenizi düşüren bir hastalık olan toz alerjisinin etkilerini azaltmak ve elbette ileride oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçebilmek için alerjik ev temizliği olmazsa olmaz! Peki; ev tozu alerjisi için ne yapılmalı, ev tozu alerjisi olanlar ne yapmalı? Şimdi, “Evdeki tozlardan nasıl kurtulurum?” diye soranların ihtiyacı olanların detayları paylaşalım

Toz Alerjisi Neden Olur?

Tozların alerjik reaksiyona neden olmasının nedeni, “mayt” olarak da bilinen toz akarlarıdır. Toz akarları, sıcak ve nemli alanlarda yaşayıp çoğalabilirler. Gözle görülemeyen bu canlılar, deri döküntüleri ile beslenirler. Bu nedenle özellikle kumaş koltuk, halı, yastık, yorgan, yatak gibi alanlarda bulunabilirler. Alerjik etkiye neden olan asıl şey ise maytların dışkılarıdır.

Ev tozu alerjisinin belirtileri astım ile benzerdir. Alerji tedavi edilmediğinde, ileriki yıllarda alerjik astıma dönüşebilir. Hatta çocukluk yıllarında yaşanan alerjik astım, yaklaşık %80 oranında ev tozları nedeniyle oluşur.

Toz alerjisi neden olur?

Temizlik Sırasında Gerekli Önlemleri Alın

Toz alerjisi için ev temizliği yapmak demek, tozlara maruz kalmak demek! Fakat bunu engellemenin elbette bir yolu var: Toz alerjisi için maske kullanmak! Bu sayede sürekli alerjik belirtilerin etkilerini yaşamak durumunda kalmaz ve rahat edersiniz.

Evinizi Sık Sık Temizleyin

Evet; temizlik, evdeki tozlardan kurtulmanın püf noktalarından biri. Yani temizlik sayesinde alerjik belirtiler ile daha az karşılaşacaksınız! Evinizi haftada 2 ya da 3 kere temizleyerek tozlardan büyük oranda kurtulabilirsiniz. Evi elektrik süpürgesinden yardım alıp temizlerken halıların üzerinden birkaç kez geçmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu sayede daha yüksek oranda tozu makineye çekebilir ve daha temiz bir alana sahip olabilirsiniz. Süpürme işleminin ardından yerleri silebilirsiniz. Bu arada evinizdeki halıların antialerjik ve antibakteriyel özellikli, süpürgenizin ise tozları hapseden HEPA filtreli olması oldukça önemli. Ayrıca yatak odasında halıya yer vermeyerek kendiniz için daha konforlu bir alan oluşturabilirsiniz. Yatak odasında ve evin diğer alanlarında bir zemin ürününe yer vermek istiyorsanız çamaşır makinesinde yıkanabilir kilimler seçmek pratiklik sağlayabilir.

Tercihinizi kilimden değil halıdan yana kullanmak istiyorsanız halılarınızı, belirli aralıklarla halı temizleme firmalarına vererek hijyenik bir şekilde temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kumaş koltuklarınızı, perde ve tüllerinizi de düzenli olarak temizlemeli ya da yıkamalısınız.

Tozlardan kurtulmak için evinizi sık sık temizleyin.

Tekstil Ürünlerini Yıkamadan Alerjen Temizlik Olmaz

Toz akarlarından kurtulabilmek ve toz alerjilerinin vücudunuzdaki etkilerini azaltmak için evinizdeki tekstil ürünlerini sıcak su ile yıkamanız gerekir. Çünkü maytların etkileri yüksek sıcaklıkta azalır. Yani “Ev tozu akarı nasıl temizlenir?” sorusunun cevaplarından biri çamaşır makinenizdir! Eğer toz alerjiniz varsa nevresim takımınızı en az haftada bir kez değiştirmeli ve çamaşır makinesinde 60 derecenin bulunduğu bir programda yıkamalısınız. Nevresim takımının yanı sıra yastık, yorgan, havlu gibi ürünleri de yıkamayı ihmal etmemelisiniz. Kumaş koltuk takımlarınız kılıflarını da eğer çıkıyorlarsa makineye atabilirsiniz. Bu arada evcil hayvanlarla birlikte uyumak çok güzel bir duygu, biliyoruz; ama eğer ev tozu alerjiniz varsa evcil hayvanlarınızı yatak odasına dâhi almamanız gerekiyor. Evcil hayvanlar da akarların beslenmesine ve dolayısıyla çoğalmasına neden olabiliyor.

Tekstil ürünlerini yıkamadan alerjen temizlik olmaz.

Toz Alma Aşamasını Hafife Almayın

Toz alerjisi için yapılması gerekenler listesinde elbette öncelikle yapmanız gereken, evdeki tozlardan kurtulmak! Evinizi süpürdükten sonra evinizin tozunu almalı, ama bu aşamada oldukça yavaş bir şekilde hareket etmelisiniz. Hızlı hareketlerle toz almak, tozların uçuşmasına ve evinizde yer değiştirmelerine neden olur. Bu nedenle evinizi yukarıdan aşağıya olacak şekilde yavaşça temizlemelisiniz. Örneğin kitaplığınızı temizlerken öncelikle en üst rafı nemli bir bezle silmeli, ardından kuru bir bezle kurulamalısınız. Bu arada cam pervazlarının ve avizelerinizin tozunu almayı ihmal etmemelisiniz. Diğer bir deyişle “Nasılsa bu odayı/eşyayı kullanmıyorum.” diye düşünmemeli ve evinizin her noktasını temizlemelisiniz.

Toz alma aşamasını hafife almayın.

Evinizi Bol Bol Havalandırın

Özellikle sonbahar ve kış aylarında evlerin yeteri kadar havalandırılmaması, ev tozu alerjisinin vücudunuzdaki yansımalarını daha şiddetli bir şekilde yaşamanıza neden olur. Bu nedenle evinizi düzenli aralıklarla havalandırmayı aksatmamalısınız. Ayrıca klima gibi cihazları ya da menfez gibi hava akışı sağlayan noktaları tozlardan arındırmayı unutmamalısınız. Klima filtresi temizliğini -klimayı düzenli olarak kullandığınız dönemde- 2 haftada bir yapmalısınız.

Tozlardan kurtulmak için evinizi bol bol havalandırın.

Alerjik bünyelere uygun temizlik önerileri sunan Koçtaş, evinize aniden bir misafir geldiğinde de yanınızda! “Hızlı ev temizliği nasıl yapılır?” sorusunun cevabını arayanlardansanız “Aniden Gelen Misafirlerden Korkmayın: Evi 30 Dakikada Toplamak İçin İpuçları” yazımızı okuyabilirsiniz!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koctas

Takip Et!
This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for koctas needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

%d blogcu bunu beğendi: