Ev hayatı için pratik ipuçları.

Ev Hayatınızı Daha Kolay Hale Getirmenizi Sağlayacak İpuçları

Eğer çalışıyorsanız ya da okuyorsanız gününüzün çoğu işte, okulda geçiyor demektir. Fakat evde de yapılması gereken bir sürü iş var. Hal böyle olunca temizlik, yemek, ütü derken evdeki zamanınızın çoğunu ev işleriyle geçirdiğinizden şikâyet etmek kaçınılmaz oluyor. Peki, vereceğimiz ipuçları sayesinde ev hayatınızı daha kolay hale getirmeye ne dersiniz?

Az Eşya Eşittir Kolay Temizlik

Modern, klasik, country… Evinizi hangi dekorasyon tarzında ve hangi koleksiyon doğrultusunda dekore edeceğiniz tamamen size kalmış, fakat az mobilya ile ev dekorasyonu yapmanıza olanak veren koleksiyonlar hem şıklığın hem de pratikliğin anahtarı oluyor. Örneğin Minimal, Dingin Beyaz, Parlayan Şıklık gibi koleksiyonlar az eşya ile de harikalar yaratabileceğinizin kanıtı. Az eşya ise evinizin kalabalık olmamasını, dolayısıyla temizlik süresinin azalıp ev hayatınızın kolaylaşmasını sağlıyor.

Az eşya eşittir kolay temizlik.

Size Zaman Kazandıracak Ürünleri Tercih Edin

Zamanınız değerli ve onu ne kadar iyi kullanırsanız kendinize, ailenize ya da arkadaşlarınıza o kadar çok zaman ayırabilirsiniz. Bu nedenle size zaman kazandırma konusunda yardımcı olabilecek ürünleri tercih edebilirsiniz. Örneğin çamaşır makinesi kullanıyorsanız yıkanan çamaşırları çıkarıp asmak için de belli bir zamana ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor. Fakat çamaşır makinesi yerine kurutmalı çamaşır makinesi alarak ya da harici bir kurutma makinesi alarak hem zamandan hem de evinizde çamaşır astığınız alandan tasarruf edebilirsiniz. Bunun yanı sıra mikrodalga fırınlar da mutfakta size zaman kazandırabilir. Mutfakta geçirdiğiniz süreyi kısaltmak istiyorsanız mikrodalga fırınları tercih edebilirsiniz. Ayrıca duvarlarda silinebilir boyalar ya da duvar kâğıtları kullanmak da temizliğinizi kolay kılacağı gibi duvarlarınızı yenileme süresini daha çok uzatarak aile bütçenize katkı sağlayabilir.

Size zaman kazandıracak ürünleri tercih edin.

Ütüye Daha Az Zaman Ayırın

İster öğrenci ister çalışan olun, ütüden kaçış yok! Fakat birkaç ufak ipucunu bilir ve uygularsanız ütüye ayırdığınız süreyi azaltabilir ve ev hayatınızı daha kolay hale getirebilirsiniz. Eğer kurutma makinesi kullanıyorsanız çamaşırlarınızı ütü kolaylığı sağlayan programlarda kurutabilirsiniz. Fakat makinenizde bu programlar yoksa ütü yaparken çamaşırlarınızı nemlendirebilirsiniz. Kurutma makineniz yoksa çamaşırlarınızı düzgün bir şekilde asarak ütü ihtiyacını minimuma indirebilirsiniz. Ayrıca çamaşırlarınızı hafif nemli haldeyken toplayıp ütü yapabilirsiniz. Nem, kırışıklıkları açmayı ve ütü yapmayı daha kolay bir hale getirir.

Her Şeyi Ait Olduğu Yere Koyun, Dağınıklığı Toplamak İçin Beklemeyin

Evet, günleriniz yorucu geçiyor; ama daha çok yorulmamanız ve kendinize zaman ayırmanız için düzenli olmanız şart. Ufak bir dağınıklık olsa bile hemen ufak harekete geçerek dağınıklığı yok etmelisiniz, çünkü o dağınıklık siz farkında bile olmadan dağ gibi büyüyebilir. Örneğin kirli bardağı eviyeye koymak yerine bulaşık makinesine yerleştirmek size zaman kazandırır. Bu sayede mutfağı toplamanız daha kısa sürer. Her şeyi olması gereken alana koymak da dağınıklığı engellemek için yapabilecekleriniz arasında. Mesela aslında yatak odanızda olması gereken ama salonda duran bir nesneyi hemen yerine koymalısınız. Diğer bir deyişle evde kendinize kurallar koymalı ve bu kurallara uyarak hayatınızı kolaylaştırmalısınız. Dilerseniz alanları daha düzenli kılmak için mutfak sepeti, dekoratif sepet, saklama kutusu gibi yardımcı ürünleri de kullanabilirsiniz.

Dağınıklığı toplamak için beklemeyin.

Yemeklerinizi Bir Günlük Yapmayın

Yemek yapmayı sevseniz bile yoğun bir günün ardından eve geldiğinizde bu sizi zorlayabilir. O nedenle yemeklerinizi birkaç günlük yapabilir ve mutfakta geçen zamanınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca derin dondurucuda depoladığınız besinler de pratik bir şekilde yemek yapmanız için en büyük yardımcılarınız.

Yemeklerinizi bir günlük yapmayın.

Yazlık besinlerle kışa hazırlanmak için “Kışlıkları Yazdan Hazırlamak Güzel Fikir: Derin Dondurucuda Hangi Besin Nasıl Saklanır?” yazımızdan yararlanabilirsiniz.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koctas

Takip Et!
This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for koctas needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

%d blogcu bunu beğendi: