Tertemiz Kıyafetler İçin: Çamaşır Makinesi Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşırlarınızın temiz olması için neler yapıyorsunuz? Çamaşır makinesinde ön yıkama, ek durulama ve belki leke çıkarıcı kullanma…Bunların hepsini yapsanız da çamaşırlarınızda gözle görmediğiniz kirler kalabilir. Çünkü sadece kıyafetler değil çamaşır makinesi de zamanla kirleniyor. 

Çamaşır makinesi iç lastiği gibi görünmeyen yerlerde biriken kirler de kıyafetlerinize yapışabiliyor. Öyleyse ilk iş çamaşır makinesi temizliği yaparak kıyafetlerinizin hijyeninden emin olmaya ne dersiniz? Bu amaçla çamaşır makinesi temizleyici arayışına geçmeden önce biz birkaç ipucunu sizinle paylaşalım. Özel bir temizleyici madde kullanmadan çamaşır makinesi temizliği yapma şansı yakalayın. İşte çamaşır makinesi temizleme yöntemleri:

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

¨Çamaşır makinesi kokusu nasıl gider?¨ diye soruyorsanız büyük ihtimalle düzenli olarak makine temizliği yapmayı ihmal etmişsinizdir. Deterjan kalıntıları zamanla birikerek bakteri oluşumuna bazen de küflenmeye ve çamaşır makinesi tamburunun kötü kokmasına neden olur. Her üç ayda bir derinlemesine çamaşır makinesi temizliği yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz. İşte ¨Kokan çamaşır makinesi nasıl temizlenir?¨ sorusunun adım adım cevapları:

beyaz eşya

Çamaşır Makinesi Temizliği 1. Adım : Kazan Temizleme İpuçları

Çamaşır Makinesi Kazan Temizleme

Kıyafetlerinize doğrudan değen makine içini kirlerden arındırmak için şunları uygulayabilirsiniz:

 • Önce çamaşır makinesi temizliği için gerekli malzemeleri yanınıza alın. Bunlar; beyaz sirke, karbonat, sprey şişesi ve temizlik bezi.
 • Sprey şişesine yarım çay bardağı sirke ve bir su bardağı su koyun. Karışımı çamaşır makinesi tamburunun içerisine sıkın. Yarım saat bekledikten sonra nemli bir bezle makinenin içerisini silin. 

Çamaşır Makinesi Temizliği 2. Adım :  Lastik Temizleme Önerileri

Çamaşır Makinesi Lastiği Temizleme

Tambur temizleme sadece ilk adımınız olacak. İkinci aşama çamaşır makinesi lastik temizliği. Çamaşır makinesi körük lastiği, kirlerin en çok biriktiği yerlerden birisi. Suyla sürekli temas ettiği için de zaman zaman küflenebiliyor. Bu bölgenin temizliği için bir diş fırçası ya da ince bir temizlik fırçası, karbonat ve beyaz sirkeye ihtiyacınız olacak.

 • Çamaşır lastiğinin üzerine karbonat ve sirke dökün.
 • Lastiği bir saat bu şekilde bekletin.
 • Bir fırça yardımıyla lastiği ovalayın.
 • Temiz bir bezle lastiği durulayın.

Çamaşır makinesi içinin tertemiz olmasına ufak birkaç adım kaldı. Makine kapağının içini deterjanlı bir bezle silin ve ıslak bir bezle burayı durulayın. Çamaşır makinesini en yüksek derecedeki ayarına getirin ve boş halde çalıştırın. Makinenin deterjan bölümüne yarım çay bardağı sirke ve birkaç damla lavanta, nane, okaliptus gibi ferah kokuya sahip bir esansiyel yağ damlatın. Böylece makinenizin içi sirkeyle daha steril bir hale gelirken esansiyel yağların ferah kokusu sayesinde makinenizdeki kötü kokular da uzaklaşacak. 

Daha iyi bir temizlik yapmak isteyenlerin aklına ¨Çamaşır makinesine çamaşır suyu konur mu?¨ sorusu da geliyor. Sirke yerine çamaşır suyu koyarak makineyi boş halde çalıştıranlar olsa da bunu pek önermiyoruz. Çamaşır suyu aşındırıcı olduğu için makineye zarar verebilir. Çok zor temizlenen bir kimyasal madde olduğu için de çamaşırlarınıza geçebilir. Yani hassas ciltler için hiç de uygun olmayan bir yöntem. 

Çamaşır Makinesi Temizliği 3. Adım : Filtre Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesi Filtre Temizleme

Kıyafetlerin cebinde kalan tel toka, bozuk para, kürdan gibi eşyalar çamaşır filtresine takılıyor. Çamaşır filtresi zamanla tıkandığı zaman makine çamaşırları yeterince sıkmıyor. Ayrıca filtre çevresinde biriken kirler nedeniyle burası kokuyor. Bu da makinenin içinin kokmasına neden olabiliyor. Ayda bir çamaşır makinesi filtresini temizleyerek bu sorundan kurtulmak için yapmanız gerekenler çok basit:

 • Çamaşırlar yeni yıkanmışsa makinede kalan suyun soğuması için en az bir saat bekleyin. 
 • Makinenin genellikle sağ alt bölümünde yuvarlak bir kapak bulunur.
 • Bu kapağın üzerindeki mandala basarak açın. Kapağın içerisinde siyah kısa bir hortum göreceksiniz. Hortumun içerisinden su akacağı için kapağın altına bir bez yerleştirebilirsiniz.
 • Hortumun ucundaki tıpayı çekerek çıkarın. Tüm suyun tahliye olmasını bekleyin. 
 • Ardından yine bu bölümde yer alan yuvarlak, düğmeye benzer bölümü elinizle çevirin. Çamaşır makinesinin filtresi olan bu yeri ilk defa açıyorsanız elinizle çevirmek yerine bir karga burnu kullanabilirsiniz.
 • Çevirip açtığınız zaman yine bir miktar, muhtemelen ağır kokan bir su akacak.
 • Çıkardığınız filtrenin etrafındaki kirleri temizleyin.
 • Bir fırçaya deterjan dökerek filtreyi güzelce temizleyin. 

Hepsi bu kadar! 

Çamaşır Makinesi Temizliği 4. Adım : Deterjan Bölümü Nasıl Temizlenir?

Deterjan Bölümü Nasıl Temizlenir

Makinenin en çok küflenen yerinin deterjan bölümü olduğunu biliyor muydunuz? Evet, hem deterjan kalıntıları biriktiği hem de sürekli nemli olduğu için bu bölüm sık sık siyah küf oluyor. Bu yüzden belki de en sık temizlemeniz gereken bölüm çamaşır makinesi deterjan bölümü. Şu adımları takip ederek haftada bir deterjan bölümünde küf oluşumunu önleyebilirsiniz:

 • Deterjan bölümünün altında üstünde mandallar bulunur. Buralara basarak deterjan bölümünü kuvvetlice çekin ve çıkarın.
 • Deterjan bölümünün hem içine hem de dışına sıvı bulaşık deterjanı sıkın. Bir süngerin sert tarafı ya da fırçayla her yerini ovalayın.
 • Köpüklediğiniz bu bölümü durulayın. Bu temizlik rutini haftalık olarak yeterli olacak.
 • Küf oluşumunda ise biraz daha detaylı bir işlem yapabilirsiniz. Bir yemek kaşığı karbonat ve 2 yemek kaşığı sirkeyi karıştırarak topak haline getirin. 
 • Bu karışımı deterjan bölümünün küflü yerlerine yayın. Bu şekilde bir saat bekletin.
 • Ardından deterjan bölümünü süngerle ovalayın ve durulayın. Makinenizin bu parçası da ilk günkü gibi pırıl pırıl oldu!

Çamaşır Makinesi Temizliği 5. Adım : Tahliye Hortumu Temizleme Yöntemi

Tahliye Hortumu Temizleme

Çamaşır makinesi, içerisindeki suyla birlikte kıyafetlerdeki iplik parçaları ve deterjan kalıntılarını da tahliye eder. Bu parçacıklar da zamanla birikerek çamaşır makinesi tahliye hortumunun tıkanmasına neden olabilir. Tahliye hortumu tıkandığı zaman da çamaşır makinesi suyu boşaltamaz. Eğer makineniz suyu boşaltmıyorsa tahliye borusunu şu yöntemle temizleyebilirsiniz:

 • Makinenizin fişini çekin. Makineye giden musluğu kapatın.
 • Makinenin soğuk olduğundan emin olduktan sonra hemen makinenin arkasındaki tahliye hortumunu sökün. Her modelin tahliye hortumu farklı olabileceği için önce kullanım kılavuzuna bakmayı unutmayın.
 • Boruyu bir kova içerisine koyun. Eğer boru içerisinde tortu gibi birikintiler varsa bunlar almaya çalışın.
 • Ardından borunun içerisine çamaşır suyu dökün ve yarım saat bekletin.
 • Boruyu kovadan çıkarmadan temizliğini yapın aksi takdirde lavabo ya da küvet gideri de tıkanabilir. 
 • Tazyikli akan suyun altında borunun içerisindeki deterjanı temizleyin. 
 • Borunun temizlendiğine emin olduktan sonra makineye yerleştirin. 
 • Su vanasını açın ve makinenizi çalıştırın.

Bu temizliği yaptığınız halde sorun hala çözülmediyse banyo giderinde bir sorun olup olmadığını kontrol etmesi için usta çağırabilirsiniz. Aradığınız su tesisatı ustası için Ustabilir’i ziyaret edebilir ve ustalardan fiyat teklifi alarak gerekli tadilatı kolaylıkla yaptırabilirsiniz. 

Tüm bu temizlik adımlarını uyguladıysanız çamaşır makineniz artık tertemiz. Şimdi sıra çamaşırların temizliğinde. Çamaşırlarınızın Daha Uzun Ömürlü Olması İçin Öneriler yazımızı okuyarak kıyafetlerinizi mis gibi yapmanın yollarını öğrenebilirsiniz.