Test: Kış Lastiği Zorunluluğu, Araç Kış Bakımı Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

Kış Araç Bakımı ve Kış Lastiği

Sürüş güvenliği her zaman önemli olsa da mevsim şartlarından dolayı yol tutuşunun daha zor olabildiği kış aylarında alınması gereken önlemleri es geçmemek şart. Kış lastik değişim zamanını takip etmek, kış mevsiminde kış lastiklerini kullanmak, aracın kış bakımlarını aksatmamak ve araç periyodik bakımını yaptırmak ise bu doğrultuda yapabileceklerinizden. Peki; kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor, kış lastiği zorunluluğu ne zaman bitiyor, kar lastiği takmama cezası nedir, kışlık araç bakımında bakılması gerekenler nelerdir?

Öncelikle bu soruların cevabını verelim ve sonrasında bu konudaki bilginizi ölçmenize yardımcı olacak testimize geçelim!

Kış Lastiği Zorunlu mu?

Kar lastiği zorunluluğu herkesin malumu olsa da hangi araçlarda kış lastiği uygulamasının zorunlu olduğu da merak ediliyor. Kış lastiği, ticari araçlarda ve bunun yanı sıra eşya ya da yolcu taşıyan hususi araçlarda geçerlidir. Yani ticari araç kış lastiği zorunluluğu özelinde “Hususi araçlarda kış lastiği zorunluluğu var mı?” sorusunun yanıtını merak ediyorsanız eşya veya yolcu taşındığı durumlarda kış lastiği takmanın zorunlu olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kış mevsiminin ağır geçtiği bazı illere de kış lastiği takma zorunluluğu getirildiğini not düşelim. Kış lastiği zorunlu olan illerde kar lastiği kullanmamak da cezai işleme tabi olabilir. Yani kış lastiği cezası ile karşılaşabileceğinizi belirtelim. Kar lastiği cezası ise 2023 itibarıyla 2.534 TL.

Kış Lastikleri Ne Zaman Takılır?

Kışlık lastik ne zaman takılmalı, kışlık lastik ne zaman sökülür? Bir diğer deyişle kışlık lastik takma tarihi nedir? “Kış lastiği hangi ayda takılır?” sorusunun yanıtı 1 Aralık, “Kar lastiği uygulaması ne zaman bitiyor?” sorusunun yanıtı ise 1 Nisan’dır.

Bu dönem, kış lastiği zorunluluğunun hangi tarihler arasında olduğunu belirtse de hava sıcaklığı doğrultusunda da kış lastiği kullanımı oldukça önemlidir. O halde “Kış lastiği kaç derecede takılır?” sorusunun da yanıtını vermeliyiz. Hava sıcaklığı 7°C altında olduğunda yazlık lastik uygulaması bitmiş ve kış lastiği kullanımı için lastik değişim zamanı gelmiş demektir. Yani aklınızda “Kış lastiği ekimde takılır mı?” gibi bir soru varsa ve soğuk, 7 derecenin altında olan bir coğrafyada yaşıyorsanız kış lastiklerinizi daha erken de takabilirsiniz.

Test: Kış Lastiği Zorunluluğu, Araç Kış Bakımı Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

Kış Lastiği Kullanımı Hakkında Merak Ettiğiniz Sorular ve Yanıtları

Kış lastiği hakkında önemli detayları paylaştık. Şimdi, sırada merak ettiğiniz soruların cevaplarını vermek var.

 • Zorunlu olmayan araçlar için kış lastiği gerekli mi?

Buzlu ya da karlı yollarda yol tutuşunu artırmak ve fren mesafesini kısaltmak, kar lastiği faydaları arasında yer alır. Bu sayede daha güvenli yolculuklar yapabilirsiniz. Her ne kadar kış lastiği takmama cezası ile karşılaşacak olmasanız da kış lastiğini güvenliğiniz açısından kullanmanızı öneririz.

 • Zorunlu kış lastiği kaç adet olmalı?

Bazı araç sahipleri iki adet kış lastiği kullanımının yeterli olduğunu düşünse de bu görüş yanlıştır. Dört adet kış lastiği kullanılmalı yani tüm tekerleklerde kış lastiği tercih edilmelidir.

 • Yaz lastiği kışın kullanılır mı?

Yapı malzemelerinin ve tasarımlarının mevsim koşullarına uygun bir şekilde üretilmesi sebebiyle yaz lastiğini kışın kullanmak, kış lastiğini yazın kullanmak önerilmez. Yaz lastiklerinin geç ısınması, kış lastiklerinin ise daha erken ısınarak yol tutuşunu artırması, en belirgin kış lastiği yaz lastiği farkıdır. Kış lastiği erken takılırsa yani sıcak havaların hüküm sürdüğü dönemlerde kar lastiği kullanılırsa bu durumda da lastik deforme olabilir, yol tutuşu azalabilir ve yakıt tüketimi artabilir.

 • 4 mevsim lastik karda kullanılır mı?

“Kışın hangi lastik kullanılmalı?” sorusunun yanıtı kış lastikleri olsa da 4 mevsim lastiklere sahipseniz ve hava sıcaklıklarının çok düşmediği ılıman bir iklimde yaşıyorsanız bu durumda bu lastikleri de kış mevsiminde kullanabileceğiniz uzmanlar tarafından söylenir.

 • Kış lastiği muayeneden geçer mi?

Lastiklerde mevsim şartı aranmaz. Dolayısıyla “Kışlık lastik muayeneden geçer mi?” sorusunun yanıtı, eğer lastikleriniz sağlamsa ve aranan diğer şartları sağlıyorsa olumlu olabilir.

Kış Araç Bakımı

Araç Kışlık Bakımı Nedir? Araç Kışlık Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Kışlık araç bakımı, kış mevsimi öncesinde yapılması önerilen periyodik araç bakımıdır. Kış mevsimi öncesinde yapılması gereken araç bakımında genel olarak şunlar incelenir:

 • Akü ve motor kontrolü
 • Kışlık lastiklerin kontrolü
 • Fren ve debriyaj sisteminin kontrolü
 • Aydınlatma sistemi kontrolü
 • Klima bakımı
 • Sileceklerin kontrolü

Bunlara ek olarak ilk yardım çantası gibi araçta bulunması gereken ekipmanlar ve yağmur suyu kaydırıcı sprey gibi kış araç bakım ürünlerinin de aracınızda olması oldukça önemlidir. Ayrıca dilerseniz “Kış Mevsiminde Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızı okuyarak daha güvenli sürüşler için önemli ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Son olarak araç bakım fiyatlarının ihtiyaç olan onarım ve bakıma, aracınızın modeline göre değişiklik gösterebileceğini de belirtmeden geçmeyelim.

Kış lastiği zorunluluk tarihi, kış lastiği kullanmanın önemi, kışlık araç bakımı nasıl yapılmalı gibi detaylardan bahsettik. Şimdi, testimizi çözerek bilginizi sınama zamanı!