Kışın Araba Kullanmak

Kış Mevsiminde Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkatli bir şekilde araba kullanmak, trafik kurallarına uymak ve elbette ki aracınızın bakımını düzenli olarak yaptırmak trafik kazalarından korunmanın başlıca unsurları. Fakat bunun yanı sıra mevsimsel koşullara uygun bir şekilde sürüş yapmanın da önemine dikkat çekmek isteriz. Özellikle kış aylarında yaşanan buzlanma, kar yağışları gibi durumlar güvenliğinizi tehdit edebilir. Peki, kış şartlarında araba kullanırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Kış Bakımını Es Geçmeyin

Araç muayenesini aksatmadan yaptırmak, arabanızda var olduğundan haberdar olmadığınız sorunları öğrenmenizi sağlayabilir. Bu sayede gerekli olan onarım uygulamalarını yaptırıp trafiğe daha güvenli bir şekilde çıkabilirsiniz. Bu arada muayene öncesinde “Güvenliğinizi Es Geçmeyin: Araç Muayenesi Öncesinde Yapmanız Gerekenler” yazımızı okumanızı öneririz; araç muayenesi hakkındaki önemli detaylarına ve ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz!

Araç muayenesinin yanı sıra aracınıza düzenli bir şekilde bakım yaptırmanız da şart! Kışın araba bakımı, tehditlere karşı daha güvenli olmanızı sağlayacaktır. Kışlık bakım, arabanızın genel olarak kontrol edilmesi ve mevsim şartlarına uygun hale getirilmesidir. Aracınızın motorunu, aküsünü, frenlerini, farlarını, sileceklerini kontrol ettirmenin yanı sıra yağ değişimi, antifriz kontrolü, klima bakımı da kış şartlarına hazır bir araç için kontrol ettirmeniz şeylerdir.

Kış Araç Bakımı

Lastiklerinizi Kış Lastikleri ile Değiştirmeyi Unutmayın

Kış aylarında daha kuvvetli bir şekilde yola tutunabilen ve yolu kavrayabilen kış lastikleri, güvenli bir sürüş için olmazsa olmazlar arasında yer alır! Peki, kış lastiği zorunlu mu? Evet; 1 Aralık ila 1 Nisan tarihleri arasında, trafiğe çıkan araçların kış lastiği kullanması zorunlu. Kar lastikleri sayesinde buzlu yollarda daha kısa sürede durabilirsiniz, yani kar lastiği fren mesafesini kısaltır. Ayrıca, karlı günlerde kış lastiğine artı olarak kar zinciri kullanmanız gerektiğini de hatırlatmadan geçmeyelim.

Kış Lastiği Kar Zinciri

Zorlu Hava Koşullarının Aracınıza Yansımasına İzin Vermeyin

Yağmur, araç içi ve araç dışı ısı farkı görüşünüzü olumsuz etkileyebilir. Fakat hiç endişelenmeyin; görüşünüzü etkileyen bu mevsimsel durumlara oto ürünleri sayesinde kolaylıkla çözüm bulabilirsiniz. Yağmur kaydırıcı, buğu önleyici, buz çözücü gibi sıvı oto ürünleri siz araç sahiplerinin, kış aylarında arabanızdan ayırmamanız gereken yardımcılardan!

Kışın Araba Kullanmanın İpuçları

Kışın Araba Kullanmak İçin Öneriler

Aracınızın bakımı, kış mevsiminin zorlu şartlarının etkilerini azaltmak için yapmanız gereken uygulamalar elbette önemli. Fakat bunların yanı sıra kış aylarında araç kullanma teknikleri konusunda da uygulamanız gerekenler var!

  • Araca binmeden önce ayakkabılarınızı temizlemek, fren ya da gaz pedalından ayağınızın kaymasının önüne geçebilir.
  • Diğer mevsimlerde olduğu gibi hız sınırını aşmamak kış aylarında da önemli. Fakat yollarda buzlanma gibi durumları göz önüne alırsak hız yapmak kış mevsiminde daha tehlikelidir. Bu nedenle hız yapmamalısınız.
  • Kış mevsiminde daha önemli olan konulardan bir diğeri ise takip mesafesi. Takip mesafesi, normal şartlarda yapılan hızın yarısının metre cinsinden ifadesidir. Örneğin 40 km/s hızla gidiliyorsa araç mesafesi 20 m’dir. Fakat yağmur, kar, buzlanma gibi durumlarda araç mesafesi, hızın metre cinsi olarak bırakılmalıdır. Yani bu örnekte 40 m takip aralığı bırakılmalıdır.
  • Kış lastiği kullansanız bile yağmur, kar gibi durumlar aracın yola tutunma seviyesini düşürür. Bu nedenle ani direksiyon hareketleri, ani fren kış aylarında araba kullanma süresince uzak durmanız gereken uygulamalardan. Aracın patinaj çekmesini önlemek için ise ayağınızı gazdan yavaşça kaldırmalısınız.
  • Araç içi ısı, konforlu bir şekilde sürüş yapmanıza yardımcı olur. Bu nedenle aracınızın içinin ne çok sıcak ne de soğuk olmadığından emin olmalısınız.

Verdiğimiz önerilerin ardından kışa hazır mısınız? Kış günlerinde daha güvenli sürüş yapmanızı sağlayacak oto kuaför malzemeleri ve kış lastikleri Koçtaş’ta! Kış lastiği fiyatlarını öğrenmek ve kış lastiği kampanyalarından faydalanmak için sizi web sitemize ya da en yakın Koçtaş mağazamıza bekliyoruz!

Bu arada yarıyılda tatile çıkmayı planlıyorsanız “Yarıyıl Tatilinde Yolculuk Planlayanlara: Arabayla Uzun Yola Çıkarken Alınacaklar” yazımızı okumanızı da öneririz.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koctas

Takip Et!
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for koctas needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 31, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

%d blogcu bunu beğendi: