Yazın arabayla uzun yola çıkmak.

Haydi Tatile! Yazın Arabayla Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Arabayla uzun yola çıkmanın da yoğun tempoya biraz ara verip tatil yapmanın da elbette belirli bir dönemi yok. Fakat pek çoğumuzun tatil için yazı tercih ettiği de bir gerçek. Son yıllarda, uzun bayram tatillerinin yaz mevsimine denk gelmesi ise bu dönemlerde minik kaçamaklar yapılma oranını artırdı. Eğer siz de bayramda ya da sonrasında tatile çıkmak istiyorsanız ve bu yolculuğu arabanızla yapacaksanız bu yazı tam sizlik! Çünkü şimdi, yazın araçla uzun yola çıkarken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacağız.

Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün?

Belki memlekete belki de aylardır beklediğiniz deniz tatiline… 2019 Ramazan Bayramı tatili için pek çok kişinin seyahat planı olduğunu biliyoruz. Hal böyle olunca Ramazan Bayramı ne zaman, Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak gibi soruların cevaplarını vermeden de olmaz!

Sizi daha fazla merakta bırakmadan söyleyelim: 3 Haziran 2019 günü Ramazan Bayramı arefesiyken ve 4-5-6 Haziran günleri ise Ramazan Bayramı’nın kutlanacağı günler.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar; 3 Haziran Pazartesi yarım gün idari izinli sayılmalarının yanı sıra, 7 Haziran Cuma tam gün idari izinli sayılacaklar. Diğer bir deyişle 3 Haziran Pazartesi günü için yarım gün yıllık izin alırsanız 9 günlük bir kaçamak yapabilirsiniz.

Arabayla tatile gitmek

Yola Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler Var

Uzun yola çıkmak, hele ki yanınızda sevdikleriniz varsa, oldukça keyifli. Fakat yola çıkmadan önce yapmanız gerekenleri uygulayarak, güvenli bir şekilde yolculuk yapabileceğinizi unutmamalısınız. Peki, yazın şehirler arası yolculuğa çıkmadan önce yapmanız gerekenler nelerdir?

Lastikler, motor, silecekler, klima… Yola çıkmadan önce aracınızın neredeyse her parçasını, bölümünü kontrol etmenizde fayda var! Bu sayede var olduğundan haberdar olmadığınız sorunlara karşı önleminizi alabilirsiniz. Bunun için yetkili bir servise gitmeniz en sağlıklısı olsa da eğer araç bakımı konusunda bilgi sahibiyseniz bu kontrolleri siz de yapabilirsiniz. Bu arada ev klimalarında olduğu gibi, araç klimalarında da bakımın çok önemli olduğunu not düşelim. Yaz aylarında oldukça çok kullanılan klimaların bakımını yaptırmadığınız takdirde bakterili hava soluma ihtimaliniz oldukça yüksek demektir. Bu konuda klima temizleyici ürünlerden yardım alabilirsiniz.

Uzun yol tavsiyeleri

Yazın Uzun Yola Çıkarken Alınması Gerekenler

Arabayla tatile giderken alınacaklar listesi hem güvenlik hem de konfor açısından önemli. Şimdi, uzun yola çıkarken aracınızda olmazsa olmazları sıralayalım.

 • Trafik seti
 • İlk yardım seti
 • Yedek lastik ve kriko
 • Hava pompası
 • Yağmur kaydırıcı (Yağmur yağma ihtimaline karşı, daha iyi bir yol görüşü için)
 • Boyun ve bel minderi
 • Telefon ve bardak tutucular
 • Araç buzdolabı (İçeceklerinizin soğuk kalması için)
 • Araba camı için güneşlik
 • Yolda atıştırmalık yiyecekler
 • Bol su
 • Çok amaçlı araç organizer’ları
 • Islak mendil ve peçete gibi hijyen sağlayacak ürünler
 • Güneş gözlüğü (Güneş nedeniyle görüşünüzün kısıtlanmaması için)

Yola çıkmadan önce Koçtaş’a uğramak #güzelfikir! İhtiyacınız olan oto malzemeleri Koçtaş’ta sizi bekliyor.

Yazın uzun yola çıkarken alınması gerekenler

Arabayla Tatile Gidecekler İçin Uzun Yol Tavsiyeleri

Aracınızın bakımını yaptırdınız, arabayla tatile giderken alınacaklar listesindeki her şeyi aldınız; şimdi sırada yola çıkmak var! Fakat bu noktada güvenli ve konforlu bir yolculuk için uzun yol önerilerine göz atmanızda fayda olduğunu belirtelim.

 • Uykunuzu almadan sürüş yapmanız sizin, sevdiklerinizin ve trafikteki diğer bireylerin güvenliklerini tehlikeye atar. Bu nedenle kesinlikle uykusuz bir şekilde sürüş yapmamalısınız. Eğer araba kullanırken uykunuz gelirse, aracınızı uygun bir yere çekerek kısa bir süre uyuyabilirsiniz.
 • Kısa yolculuklarınızda olduğu gibi, uzun yolculuklarda emniyet kemerini takmalısınız. Unutmayın; emniyet kemeri hayat kurtarır!
 • Her zaman önemli ama uzun yola çıkmadan önce araç muayenesi ve araç sigortası gibi detaylara göz atmanızda yarar var. Eğer tarihleri geçmişse sigortalarınızı yenilemelisiniz.
 • 2-3 saatte bir mola vermek dinlenmeniz ve ihtiyaçlarınızı gidermenizi sağlamanın yanında, araç kullanırken dikkatinizi toplayabilmeniz konusunda da yardımcı olur. Diğer bir deyişle mola vermek, uzun yolda araç kullanmanın püf noktalarından biridir.
 • Tatile evcil hayvanınızla birlikte çıkacaksanız bu, onun için de özel bir hazırlık yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bu konuda ihtiyacınız olan yönlendirmeler için “Evcil Hayvan ile Araba Yolculuğunda Dikkat Etmeniz Gerekenler” yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Keyifli bir araba yolculuğunun olmazsa olmazı elbette ki müzik! Yola çıkmadan önce playlist’inizi hazırlamayı ya da yolculukta dinleyeceğiniz güzel playlist’ler keşfetmeyi ihmal etmemenizi öneririz!

Şimdiden güvenli ve keyifli yolculuklar dileriz!

Paylaş

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koctas

This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 2, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

%d blogcu bunu beğendi: