Tertemiz Çamaşırlar İçin: Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Makineye sığmayan çamaşırlar, yıkandığı halde lekeli kalan kıyafetler ve gürültülü bir banyo… İyi bir çamaşır makinesi seçimi sayesinde tüm bu can sıkıcı sorunlardan kurtulabilirsiniz. Çünkü bazı özelliklere sahip çamaşır makineleri diğerlerine göre daha iyi temizler; hatta bazıları daha ekonomik, sessiz ya da hassas yıkama seçenekleri sunar. 

Elbette kaliteli çamaşır makinesi satın almak önceliğiniz olmalı. Ancak alışveriş aşamasına gelince birbirine çok benzeyen özelliklere sahip makinelerle de karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle çamaşır makinesi seçerken dikkat edilecek konuları değerlendirirken kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurun. 

Örneğin evde kaç kişi yaşıyorsunuz, ne kadar sıklıkla çamaşır yıkıyorsunuz ya da enerji ve su tasarrufu sizin için bir öncelik mi? “Eviniz için en uygun çamaşır makinesi hangisi olmalı?” sorusunun cevabını şu kriterlere göre arayabilirsiniz: 

İhtiyacınızı Karşılaması İçin: Çamaşır Makinesi Kapasitesi 

Çamaşır Makinesi Kapasitesi Ne Olmalı

Çamaşır makinesi yükleme kapasitesi, cihazın kuru halde ne kadar eşya alabileceğini ifade eder. Çoğu makine artık ön panelinde makineye konulan çamaşırların ağırlığını gösterir. Eğer ilk defa çamaşır makinesi alacaksanız ve tek seferde kaç kilo yıkayacağınızdan emin değilseniz bunu öğrenmenin kolay bir yolu var: Bir sepetin içerisine kirli kıyafetlerinizi koyarak tartabilir ve ne kadar geniş kapasiteli bir cihaza ihtiyacınız olduğunu bulabilirsiniz.

Günde birkaç kez çamaşır yıkamak zorunda kalmamak için çamaşır makinesi kapasitesini doğru seçmelisiniz. Evinizde kaç kişi yaşadığını ve ne sıklıkla çamaşır yıkadığınızı düşünerek bu tercihi yapın. Örneğin sadece 1-2 kişilik çamaşır için 5-6 kilogram kapasiteli çamaşır makinesi yeterlidir. Ancak 5 kişiden fazlası için 8 kg çamaşır makinesi daha uygun olur. Öte yandan yorgan gibi büyük eşyalarınızı yıkamayı düşünüyorsanız 17 kilogram çamaşır alan makineler sizi bekliyor. 

Şunu söylemeden de geçmeyelim: Sadece ekonomik bir seçim yapmak için küçük kapasiteli bir makine tercih etmeyin. Aksi halde cihazı sık sık çalıştırıp fazla su ve elektrik harcayabilirsiniz. Yani uzun vadede fayda sağlamak için ihtiyacınız olan makineye karar verin.

Eve Uygunluk İçin: Çamaşır Makinesi Ölçüleri 

Çamaşır Makinesi Ölçüleri Ne Olmalı

Çamaşır makinesinin teknik özellikleri kadar kolay kullanımı da dikkat etmeniz gereken konulardan. Öncelikle çamaşır makinesi musluğu ve elektrik çıkışlarını kontrol ederek cihazı yerleştireceğiniz alana karar verin. Sonra da bir mezura alarak bu alanı ölçün. Makinenin arkasıyla duvar arasında en az 2.5 cm, hava sirkülasyonu için yan tarafla 1 cm boşluk kalmalı. Arka alanın geniş olması, çamaşır makinesi hortumu yerleşimi açısından önemlidir. Ayrıca kapağın kolay açılabilir olmasına da dikkat edin.

Cihazın önünde çamaşır sepeti koyabileceğiniz bir alan kalıp kalmadığını, rahat hareket edip edemeyeceğinizi de değerlendirin. Çamaşırlarınızı asabileceğiniz bir yer yoksa kurutma makinesi alabilirsiniz. Bu durumda küçük banyolarda yerden tasarruf etmek için kurutmalı çamaşır makinesi tercih edebilirsiniz.

Huzurlu Bir Atmosfer İçin: Sessiz Çamaşır Makinesi

Çamaşır Makinesi Özellikleri

Banyolar genellikle yatak odalarına yakın bir yerde olur. Çamaşır makinesi gürültüsüyle rahatsız olmamak için cihazın desibel değerlerini kontrol etmenizde fayda var. Çamaşır makinesi ses seviyesi desibelle (dB) ifade edilir. Yıkama ve sıkma aşamaları için ayrı desibel değerleri verilir. Çünkü çamaşırları sıkarken makine daha yüksek ses çıkarır.

Gürültü çıkarmayan bir çamaşır makinesi için yıkama ses seviyesinin 60 ila 45 dB, sıkma ses seviyesinin de 70 ila 80 dB arasında olmasına dikkat edin. 

Tasarruflu Kullanım İçin: Enerji Verimli Çamaşır Makinesi

Çamaşır Makinesi Nasıl Alınır

Az enerji tüketimi bütçemiz için olduğu kadar çevrenin geleceği için de büyük önem taşır. Siz de çamaşır makinesi seçiminde enerji verimliliğini ön plana alarak ekonomik ve çevre dostu seçim yapabilirsiniz.

Beyaz eşyalar üzerinde enerji etiketi yer alır. Etiket üzerinde A’dan G’ye kadar harfler bulunur. A enerji sınıfı, cihazın en yüksek enerji tasarrufu sağladığı anlamına gelir. Ayrıca etiket üzerinde çamaşır makinesi su tüketim bilgisini de bulabilirsiniz. 

Enerji etiketi bilgileri hakkında bilgi alarak doğru seçim yapmak için ¨Tasarruf Etmek İsteyenlerin Dostu: Enerji Etiketlerindeki Bilgiler Ne Anlama Geliyor?¨ yazımızı okumayı unutmayın.

İdeal Kullanım İçin: Çamaşır Makinesi Yıkama Programları

Çamaşır Makinesi Programları

Teknolojinin gelişmesi sayesinde hem vaktimizi alan hem de çamaşırlara zarar veren durumlar ortadan kalkıyor. Çamaşır yıkama alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak ihtiyacınız olan ayarlara karar verebilirsiniz. Örneğin spor yapıyor ve günlük olarak kıyafetlerinizi yıkıyorsanız kısa ayarların, perde ya da yorgan temizliği yapıyorsanız buna özel programların bulunmasına dikkat edebilirsiniz. Artık 16’dan fazla program sunan çamaşır makinelerinin olduğunu hatırlatalım. 

Elbette sadece yıkama fonksiyonuyla ilgili programlar değil, cihazın sahip olduğu teknolojiler de önemli. Hayatı kolaylaştıran bazı çamaşır makinesi teknolojileri şunlardır:

 • Sessiz çalışmasını beklediğiniz bir makine sarsılarak gürültülü şekilde sıkma yapıyorsa genellikle iki ihtimal bulunur: Çamaşır makinesine çok fazla eşya koymuş olabilirsiniz ya da makinenin yük kontrolü konusunda sorun bulunabilir. 

Cihazlarda bulunan yük sensörü, makineye kaç kilogram çamaşır koyduğunuzu panelde gösterir. Fazla yükleme için de uyarı verir. Bu sayede makinenin dengesini kaybetmesi sorununu yaşamazsınız.

 • Bir diğer çamaşır makinesi özelliği de dengesiz yük kontrolü. Makine çalışırken çamaşırlar bir tarafta toplanarak dengesizliğe neden olabilir. Bu durumda cihaz, sıkma aşamasına geçmez ve su alır. Tambur içerisindeki yükü eşit dağıtarak çalışmaya devam eder. Özellikle kurutma makinesini çamaşır makinesinin üzerine koyacaksanız cihazda bu özelliğin bulunmasına dikkat etmenizi öneririz.
 • Makineyi dilediğiniz zaman çalıştırmak ya da su kesintisi gibi bir durumda kapatmak için evde olmanıza gerek yok. Wi-fi özellikli çamaşır makineleri sayesinde telefonunuzdan cihazı dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Hatta su tüketimi seviyesini de gözlemleyebilirsiniz.
 • Çamaşır yıkamadan sonra daha yorucu bir süreç sizi bekliyor: Ütüleme. Ütü yapmakla gereğinden fazla uğraşmamak için kırışıklık önleyici programa sahip cihazları tercih edebilirsiniz. Elbette çamaşır makinesi kadar ütünün de özellikleri bu kolaylığı sağlar. En iyi ütü özellikleriyle ilgili ¨Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?¨ yazımızı okuyarak doğru seçimi yapabilirsiniz.
 • Deterjan kutuları üzerindeki bilgiler sizin için yeterli değilse deterjan dozajlama özelliği sunan bir çamaşır makinesi kullanabilirsiniz. Bu özelliğe sahip çamaşır makinesi, tamburdaki yük miktarını ölçer, gerekli deterjan ve yumuşatıcı miktarını belirler.

Çamaşır makinesi çeşitlerine ve markalarına göre bu teknik özellikler çeşitlenir. Benzer modeller arasından bir seçim yaparken cihazın sunduğu ekstra özelliklerin neler olduğunu değerlendirebilirsiniz.

Çamaşır makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir paylaştık. İhtiyaçlarınıza uygun çamaşır makinesi modelini keşfetmek ve çamaşır makinesi fiyatları hakkında bilgi almak için Koçtaş’ı ziyaret etmeyi unutmayın!

Uzun Yıllar Boyunca Kullanmak İçin: Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşırlarınızı tertemiz yapmakla görevli olan bu beyaz eşya ürünü zaman zaman kıyafetlerden gelen tozlardan dolayı kirlenir. Her ne kadar yıkama esnasında kendini temizlediğini düşünseniz de aslında çamaşır makinesinin göremediğiniz yerlerinin de temizliğe ihtiyacı olur. İşte, çamaşır makinesi temizliği yöntemleri:

 • Elma sirkesi ve su
 • Beyaz sirke ve limon tuzu
 • Karbonat ve sirke
 • Bulaşık makinesi tableti
 • Çamaşır suyu
 • Limon

Her bir malzemeyi -örneğin elma sirkesi ve su karışımı ya da karbonat ve sirkeyi- kullanarak bu temizliği yapabilirsiniz. Bu etkili ve pratik yöntemlerle çamaşır makinenizi temizlemek, makinenizi yeni almış gibi hissetmenize yardımcı olabilir.