Mutfağın Kahramanı: Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bulaşık makinesinin bozulduğunu fark ettiğiniz an her şey birkaç saniyede gözünüzün önünden geçti, değil mi? Yığılan bulaşıklar, mutfakta geçirilecek uzun süreler… Evet, bulaşık makinesi yenilemek gerçekten de ertelenebilecek bir durum değil. Ancak birçok kriter olduğunu düşününce en iyi bulaşık makinesi seçimi yapmak çok da hızlı olacakmış gibi görünmüyor.

Aslında mutfakta geçirdiğiniz süreyi en aza indirecek makineyi hemen bulmak sizin elinizde. Gelin, bulaşık makinesi seçim adımlarına birlikte göz atalım. İster beyaz eşyanızı yeniliyor ister ilk defa bulaşık makinesi alıyor olun, en doğru kararı hızla verin.

 1. Temizlik Teknolojileri

Bulaşık Makinesinde Olması Gereken Özellikler

Bulaşık makinesi yorumları arasında gezinirken sıklıkla ¨Bulaşık makinem temizlemiyor¨ cümlesini görebilirsiniz. Siz de bulaşık makinesi aldıktan sonra kirli bulaşıklarla uğraşmamak için bazı özelliklere dikkat edebilirsiniz. 

Gelişen teknoloji sayesinde artık bulaşık makinesi modellerinde birbirinden farklı temizlik teknolojileri kullanılıyor. Örneğin özel bir aparat ile tencereler daha iyi temizlenirken özel su püskürtme sistemleri sayesinde su, makinenin her yerine ulaşarak kirleri temizliyor. Su şişesi, fırın kabı gibi sık kullandığınız malzemelerin neler olduğunu değerlendirerek bu eşyalara özel çözümler sunan bir model tercih edebilirsiniz.

 1. Bulaşık Makinesi Boyutları

Bulaşık Makinesi Almanın Püf Noktaları

Bulaşık makinesinin türüne bağlı olarak ölçüler farklılık gösteriyor. Önce bulaşık makinesi çeşitlerine yakından bakalım, ardından ihtiyacınızı karşılayacak boyuta karar verin:

 • Solo Bulaşık Makinesi: Öncelikle solo ve ankastre bulaşık makinelerinin arasındaki farkı merak edenler için cevaplayalım: Ankastre ve solo bulaşık makinelerinin teknik özellikleri birbirine çok benzer. Aralarındaki esas fark yerleştikleri alan ve görünümleridir. 

Solo bulaşık makinelerini mutfaktaki uygun herhangi bir alana yerleştirebilirsiniz. Solo bulaşık makinelerinin standart modellerinde en genellikle 60 cm olurken boy ise modele göre değişmekle birlikte 85 cm’ye kadar olabilir. Bazı modellerde bulunan ayarlanabilir ayaklar sayesinde solo bulaşık makinesini tezgah altı gibi alanlara da yerleştirebilirsiniz.

 • Ankastre Bulaşık Makinesi: Ankastre bulaşık makineleri, mobilyanın içerisine gömülür ve mobilya ile aynı görünümü taşır. Bazı ankastre bulaşık makinesi modellerinde ayar paneli kapağın içerisine konularak bu estetik görünüm kuvvetlendirilir. 

Ankastre tip bulaşık makinesinde de en genellikle 60 cm’dir. Mobilyanın yerleşeceği yere göre 81 ila 86 cm arasında değişen yüksekliğe sahip modeller de vardır. Beyaz eşyalarınızla birlikte mutfağınızın dekorasyonunda da değişiklik yapacaksanız önce ¨İki Modeli de Şık: Tam Ankastre ve Yarı Ankastre Arasındaki Fark Nedir?¨ yazımızı okumanızı öneririz. 

 • Tezgah Üstü Bulaşık Makinesi: Küçük mutfaklar için ideal bir seçenek olan tezgah üstü bulaşık makinesi küçük boyutlara sahiptir. Yine bulaşık makinesi markasına göre farklılık göstermekle birlikte 45 cm boya sahip taşınabilir modeller bulunur. En ise 55-60 cm arasında değişir. 

Evdeki kişi sayısına ve mutfağınızdaki alana bağlı olarak ihtiyaç duyduğunuz bulaşık makinesi ölçüsünü belirleyebilirsiniz. Elbette yemek pişirme alışkanlıklarınızı da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Örneğin sık sık fırın yemeği pişiriyorsanız daha geniş kapasiteli bir bulaşık makinesi ihtiyacınızı karşılayabilir.

 1. Ses Seviyesi

Ev içerisinde birçok elektronik alet çalıştırıyoruz. Neyse ki düşük desibel (dB) yani ses seviyesine sahip elektronik aletler üretiliyor. Bu cihazlar gürültülü şekilde çalışsa ev yaşanmaz hale gelirdi. Mutfakta huzurla vakit geçirmek için de bulaşık makinesinin ses seviyesine dikkat edebilirsiniz.

Teknik özellikler içerisinde yer alan desibeli canlandırabilmeniz için şu örnekleri verelim: Bir saatin tiktakları 20 desibel, iki kişi arasındaki konuşma 55-60 desibel, gürültülü bir süpürgenin sesi 85 desibele karşılık geliyor. İdeal bulaşık makinesi ses seviyesi ise 40 desibel civarında.

 1. Kurutma Gücü

En İyi Kurutan Bulaşık Makinesi

Özellikle bardakların üzerinde kalan damla damla lekeler çoğu zaman bulaşık makinesinin iyi kurutmamasından kaynaklanıyor. Bulaşıklar yıkandıktan sonra bir de elinizde eşyaları kurulamamak için kurutma performansına dikkat edebilirsiniz.

Bu noktada son teknolojileri gözden geçirmenizde fayda var. Bazı makineler makineden ıslak çıkan eşyaları bile kurutacak teknolojilere sahip. Ayrıca bulaşık makinesinin çalışma programı bittikten sonra kapağının kendi kendine açılabilir olması da önemli. Böylece varsa makine içerisindeki nem daha hızlı şekilde tahliye edilir.

 1. Enerji Verimliliği

Beyaz eşyalar üzerinde bulunan ve yeşilden kırmızıya doğru renklendirilen enerji etiketlerini görmüş olmalısınız. AB Enerji Etiketinde bir cihazın enerji sınıfı, elektrik ve su tüketimi, ses seviyesi ve kapasitesini belirten harfler bulunur. A’dan G’ye göre sıralanan bu göstergede A en verimli enerji sınıfıdır.

Daha az su ve elektrik tüketen yani A enerji sınıfı bulaşık makinesi tercih ederek hem tasarruf edebilir hem de çevrenin geleceğine katkıda bulunabilirsiniz. Bazı makinelerin sepetteki bulaşık ağırlığını ölçme ve ekonomik ayar önerme gibi enerji verimliliğini teşvik eden programları da bulunur. Makine çeşitlerine göre enerji etiketinde yer alan bilgileri öğrenmek için ¨Tasarruf Etmek İsteyenlerin Dostu: Enerji Etiketlerindeki Bilgiler Ne Anlama Geliyor?¨ yazımızı okumayı unutmayın.

 1. Yıkama Programları

Eskiden 3 programlı bulaşık makinesi ile 2 programlı arasında bir seçim yapılıyordu. Gelişen teknoloji sayesinde leke türüne, miktarına ve enerji kullanım oranına göre birçok seçenek bulunur. 

Zor lekelere karşı yüksek sıcaklıkta yıkama, ertelemeli yıkama, ekonomik yıkama, yarım sepet programı gibi birçok seçeneğe sahip bir bulaşık makinesi seçebilirsiniz. Böylece hem ihtiyacınıza göre ayarlayabilir hem de enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

 1. İç ve Dış Tasarım

Bulaşık Makinesi Seçim Kriterleri

İhtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmak için satın almadan önce bulaşık makinesinin içini detaylı şekilde incelemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bulaşık makineleri artık ayarlanabilir sepet, ikiden fazla çatal kaşık bölmesi gibi seçeneklere sahip. 

Hemen her bulaşık makinesinin dış tasarımı da ufak ama önemli farklara sahiptir. Örneğin evinizde meraklı küçük bir çocuğunuz varsa klasik ön panele sahip makineler yerine kapağın içerisinde göstergesi bulunan türleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca bulaşık makinesi ön paneli kalan süreyi görmenizi kolaylaştırırken iç panel ise çocuk güvenliği sağlar. Siz de bu gibi özellikler doğrultusunda seçim yapabilirsiniz

Kullanışlılığı etkilemese de mutfak dekorasyonunda fark yaratan diğer konu ise bulaşık makinesi kaplamasıdır. Bu konu tamamen zevkinize kalmış. Dilerseniz inoks (inox) bulaşık makinesi ile diğer ankastre ürünlerle uyum yakalayabilir, dilerseniz de beyaz bulaşık makinesi ile aydınlık bir mutfak elde edebilirsiniz. 

Bu konuda gri şıklığını yansıtan bir dekorasyonun ipuçları için ¨Modern Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?¨, beyaz ve nötr renklerin dingin atmosferini yaratmak için de ¨Country Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?¨ yazımızı okuyabilirsiniz.

 1. Garanti ve Müşteri Hizmetleri

Yeni bir makine alırken cihazın bozulma ihtimali pek de akla gelmez. Ancak bazen üretimden, bazen de kullanım hatalarından kaynaklanan nedenlerle beyaz eşyaların arızalandığı bir gerçek. Böyle bir durumda ihtiyacınız olan teknik desteğe kolaylıkla ulaşabilmeniz önemli.

Satın alacağınız bulaşık makinesi yetkili servisinin yaygın olup olmadığını ve garantinin neleri, hangi süre ile kapsadığını öğrenmenizde fayda var. Böylece bulaşık makinesi arızaları sizin için çözümsüz bir durum olmaktan çıkar.

 1. Bulaşık Makinesi Kaç Litre Su Harcar?

Bulaşık makinesi su tüketimi hem ev içi tasarruf yapmakta hem de çevreyi korumakta önemli bir kriter. Standart boyutlu bir bulaşık makinesi, yıkama başına yaklaşık 15 litre su tüketebilir. Ancak bu tüketim miktarı enerji sınıfına göre değişebilir. Enerji verimi yüksek bulaşık makinelerinde bu miktar 11-13 litre arasında değişebilir. Yani satın alacağınız modele karar verirken su tüketim bilgisine de dikkat etmenizde fayda var.

En iyi bulaşık makinesi yorumları arasında kaybolmamanız için dikkat etmeniz gereken tüm konuları sizinle paylaştık. ¨Bulaşık makinesi ne kadar?¨ ya da ¨En ucuz bulaşık makinesi hangisi?¨ sorularının cevabı ise Koçtaş bulaşık makineleri sayfasında sizi bekliyor.

Hem Sıcak Hem Soğuk Su Kaynağı: Su Sebili Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? adlı yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.