Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsabetli bir ütü tavsiyesi sayesinde kıyafetlerimizi düzeltmek için harcadığımız zamanı çok daha aza indirebiliriz. Ne de olsa ütü yapmak bir mecburiyet ve bu işi hepimiz en pratik şekilde tamamlamak isteriz. Bu nedenle ütü modelleri arasında bir seçim yaparken bazı konulara dikkat etmek hayatı kolaylaştırabilir. 

Örneğin aileniz büyükse ya da her gün gömlek giyiyorsanız buhar kazanlı ütü kullanarak ütüleme süresini neredeyse yarıya düşürebilirsiniz. Öte yandan evinizdeki alanın büyüklüğüne göre kazanlı veya sadece buharlı ütü arasında seçim yapmanız gerekebilir. Gelin, en iyi ütü tercihini yapabilmeniz için ¨Ütü kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?¨ sorusunun cevabını birlikte inceleyelim.

Ütü Türleri Nelerdir?

Ütü Türleri Neler

Buhar kapasitesi, gücü ve taşınabilir olma özelliğine göre farklı ütü tipleri bulunuyor: 

Standart ve Dikey Buharlı Ütüler

Buharlı ütü, buhar basıncı sayesinde keten, pamuk gibi kumaşlardaki kırışıklıkları düzleştirmeyi sağlıyor. Kuru ütü de denilen ve eskiden kullanılan buharsız ütülerden farkı, aletin içerisinde su haznesinin olması. 

Steam ütü de denilen buharlı ütüde hazneye su doldurulur. Ütü fişe takıldığı zaman su haznesinin hemen altında yer alan taban da ısınır. Su hızla buhara dönüşür ve ütü tabanında yer alan deliklerden dışarı çıkarak kumaşı düzleştirir. Buharlı ütünün avantajları ise şunlardır: Su haznesi içerisinde olduğu için çok yer kaplamaz, kısa sürede ısınır ve kolay taşınabilir.

Buhar Kazanlı Ütüler

Buhar kazanlı ütü, gömlek ve pantolon gibi ütülenmesi zaman alan kıyafetler için ideal bir seçenek. Gelelim buhar kazanlı ütüyü buharlı ütüden ayıran özelliklere: Buharlı ütüde su haznesi cihazın içindeyken buhar kazanlı ütüde su haznesi ayrı bir bölüm oluşturuyor. Yani iki bölümden oluşan buhar kazanlı ütü, buharlı ütüye göre daha büyük. Her ne kadar boyutu daha büyük olsa da içlerinde su haznesi olmadığı için buhar kazanlı ütüler hafiftir. 

Buhar kazanlı ütünün avantajları ise şunlar: Kısa sürede yüksek miktarda buhar oluşturabiiyorlar, watt güçleri de yüksek olduğu için kırışıklıkları daha kolay düzleştirebiliyorlar. 

Portatif, Mini (Küçük) Ütüler

Seyahat tipi ütü de denilen bu model, yolculukta valizde kolay taşınabilmesi ile öne çıkıyor. Su hazneleri daha küçük ve düşük watt’a sahip oldukları için diğer ütüler kadar etkili bir sonuç vermiyorlar. Ancak küçük ütü olduğu ve hatta bazı modelleri katlanabildiğinden taşınabilir modeller yolculuklar için iyi bir seçim. 

İdeal Ütünün Özellikleri Neler Olmalı?

Ütü Seçimlerinde Nelere Dikkat Edilmeli

Ütü teknik özellikleri hakkında bilgi alarak ihtiyacınızı karşılayacak bir seçim yapabilirsiniz. İşte, en uygun ütü türünü bulmanızı sağlayacak detaylar:

Ütü Tabanı Nasıl Olmalı?

Ütü tabanının geniş olması tek seferde daha büyük bir alanı ütülemenize imkan tanır. Ayrıca ütünün ucu dar olduğu zaman etek pilesi gibi yerlerdeki kırışıklıkları daha kolay ütüleyebilirsiniz. Ütü yapmayı kolaylaştıran en önemli etkenlerden birisi tabandır. Kullanılan malzemeye göre farklı ütü tabanları vardır:

  • Seramik tabanlı ütüler: Seramik taban, takım elbise giyenler için en iyi ütü seçeneklerinden biri. Çünkü seramik tabanın kumaş üzerinde parlama yapma riski diğerlerine göre daha düşük. Ayrıca tabanı kolayca çizilmediği için de daha uzun ömürlü bir kullanım sağlayabiliyor.
  • Çelik tabanlı ütüler: Çelik tabanlı ütüler, kumaş üzerinde kolaylıkla kayar. Ancak çelik tabanlı ütünün sağladığı kullanım kolaylığı avantajı diğer özellikleri için pek de geçerli değil. Çelik tabanlı ütü diğer taban türlerine göre daha çok parlama yapar ve kumaşa yapışabilir. 
  • Titanyum tabanlı ütüler: Titanyum taban, ısının zemine eşit şekilde dağılmasına yardımcı olur. Kumaşta iz bırakma ve parlama yapma ihtimali de diğer ütü modellerine göre düşüktür. Üstün kayganlık özelliği sayesinde de kolay bir ütü yapma fırsatı verir. 
  • Teflon tabanlı ütüler: Teflon denildiği zaman akla öncelikle yapışmaz kelimesi geliyor. Bu özellik ütüler için de geçerli. Teflon tabanlı ütüler kumaşa yapışmadığı için risksiz ütüleme imkanı sunuyor. 

Yapışmaz tabanlı ütüler kumaş üzerinde kaydığı için ütü yapmak yorucu olmaktan çıkıyor. Teflon tabanlı ütülerin tek dezavantajı ise tabanlarının çizilebilmesi. Bu nedenle düğmeli ya da fermuarlı kıyafetleri ütülerken daha dikkatli olmak gerekiyor.

En Güçlü Ütü Hangisi?

Ütünün gücü Watt (W) ile ifade edilir. Yüksek W değerine sahip ütülerin tabanı daha kısa sürede ısınabilir. 2100 ile 2600 W arası bir güce sahip ütü tercih edilebilir. Ancak ütü yapmak için çok kısıtlı zamanınız varsa daha yüksek W değerine sahip ütü kullanabilirsiniz. 

Güçlü ütü denildiği zaman akla gelen bir diğer konu ise kırışıklıkları hızla düzeltme yeteneğidir. Bu da ütünün buhar gücünün yüksek olmasına bağlı. Ütü teknik özellik açıklamalarında buhar basıncı ve buhar hacmi kavramları ile karşılaşabilirsiniz. Buhar basıncı, bar ile ifade edilir. Buhar basıncı yüksek ütüler kıyafetleri daha kısa sürede düzleştiriyor. 5 bar ve üzeri buhar basıncına sahip ütüler tavsiye ediliyor.

En iyi buharlı ütü arayışında dikkat etmeniz gereken bir diğer kavram ise buhar hacmi. Bir ütünün dakikada kaç gram buhar oluşturduğunu belirtmek için buhar hacmi kullanılır. Dk/gr cinsinden ifade edilen buhar hacmi yüksek olduğu zaman ütü, kumaştaki buruşuklukları kolay açar. 

Buhar hacmi de kendi içinde ikiye ayrılır: Şok buhar ve sürekli buhar. Kumaşa göre ütü ayarını seçtikten bir süre sonra tabandan buhar çıktığını görürsünüz. İşte, ütüleme sırasında da devam eden bu buhar çıkışı sürekli buhardır. Sürekli buhar değeri buhar kazanlı ütülerde 110 gr/dk ile 165 gr/dk arasında değişebilir. Buharlı ütülerde ise bu değer 25 gr/dk ile 70 gr/dk civarında olabilir.

Keten gibi çok kırışan kumaşları ütülerken ütü üzerindeki düğmeye basarak buhar elde ederiz. İşte, bu da şok buhardır. 90 gr/dk üzerinde şok buharı gücüne sahip ütüler idealdir.

Ütü Kablo Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

Ütü kordon uzunluğunun önemini özellikle elbise ya da pantolon gibi uzun kıyafetleri ütülerken fark ederiz. Kablo kısa kaldığı zaman kıyafeti ters çevirip ütülemek gerekir. Ütüleme süresini uzatan bu gibi durumlarla uğraşmamak için ütü alırken kablo uzunluğuna dikkat edebilirsiniz. Evinizdeki prizlerin konumu ya da kıyafetlerinize göre ideal kablo uzunluğuna kendiniz karar verebilirsiniz. Kablosuz ütü seçeneklerinin de bulunduğunu hatırlatalım.

En kaliteli ütü arayışınızda hayli yol katettiniz. Ütülemeyi kolay hale getiren bir ütü modelini keşfetmek ve ütü fiyatları hakkında bilgi almak için Koçtaş’ı ziyaret edebilirsiniz.

Şimdi de sıra kolay ütü yapmaya yardımcı olacak bir diğer eşyada: Ütü masası.

Ütü Masası Nasıl Olmalı?

Ütü Masası Nasıl Olmalı

En iyi ütü masası seçimi de ütüde olduğu gibi ihtiyaçlarınızla paralel olmalıdır. Ütü masasının eni büyük olduğu zaman etek gibi kıyafetleri rahatlıkla ütüleyebilirsiniz. Ancak evinizdeki saklama alanları yeterli değilse daha küçük bir ütü masası tercih edebilirsiniz. Ütü masası uzunluğu ise genellikle 110 cm ile 135 cm arasında değişir. Uzunluk tercihini de yine kıyafet tercihlerinize göre seçebilirsiniz. 

Dikey ütü masası boyutu ile ilgili dikkat edilmesi gereken konu yüksekliktir. Ütü masası yüksekliğinin ayarlanabilir olması gerekir. Ayrıca ütü masasının çökmesi riskini ortadan kaldırmak için kilitlenen ayaklara sahip modelleri kullanabilirsiniz. 

Konforlu bir kullanım için de kenarında silikon gibi yanmaz bölümü bulunan ütü masalarını tercih edebilirsiniz. Böylece ütüyü daha güvenli bir şekilde bırakıp kıyafetlerinizi düzeltebilirsiniz. Ayrıca bazı modellerde ütü kablosunun karışmasını engelleyen kablo koruyucular da bulunur. İhtiyacınıza uygun ütü masası modellerine Koçtaş’tan ulaşabilirsiniz!