Çekirdekten fidan nasıl yetiştirilir?
Pratik Çözümler Alanlara Göre Kendi Meyvenizi Üretin: Çekirdek Nasıl Çimlendirilir?

Kendi Meyvenizi Üretin: Çekirdek Nasıl Çimlendirilir?

Meyveler, vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sunma konusunda birer süper kahramanlar! Peki, sağlığınız için faydalı olan, en sevdiğiniz meyveler listesinde üst sıralarda yer alan bazı meyveleri evde yetiştirmeye ne dersiniz? İşte; tohum çimlendirmeye yani evde meyve yetiştirme konusunda oldukça uygun olan meyve çekirdekleri ve bu çekirdeklerin nasıl çimlendirileceğinin cevapları:

Limon, Portakal ve Mandalina Çekirdeği Nasıl Çimlendirilir?

Çoğunuzun bu meyveleri yerken içinden çekirdek çıkmasını istemediğinizi biliyoruz. Ama işte o çekirdekler, evde meyve yetiştirmenize imkân veriyor. Şimdi; limon çekirdeği, mandalina çekirdeği ve portakal çekirdeği çimlendirmesi nasıl yapılır maddeler halinde anlatalım.

 1. Çekirdek çimlendirme yapmak istediğiniz turunçgilin çekirdeğini çıkarın.
 2. Çekirdek oldukça kaygan olduğu için bir peçete yardımıyla kurulayın.
 3. Kuruladığınız çekirdeğin üzerindeki kabuğu, uç kısmından bıçak yardımıyla zarifçe açın. Bu kabuk oldukça sert olduğu için çimlendirme süresini uzatabilir. Bu nedenle turunçgil çekirdeğinin kabuğunu çıkarmak oldukça önemlidir.
 4. Kabuğu bir havlu kâğıdın üzerine alın ve üzerine başka bir havlu kâğıt örtün.
 5. İki havlu kâğıt arasında kalan çekirdekleri bir fısfıs yardımıyla su ile nemlendirin.
 6. Arasında çekirdeklerin bulunduğu havlu kâğıdı, hava almayacak bir buzdolabı poşeti içerisine (tercihen çıtçıtlı) koyun. Bu aşamada çekirdeklerin hava almaması oldukça önemli.
 7. Poşeti, güneş ışığı almayan bir yere koyup yaklaşık 2 hafta bekleyin.
 8. Çimlenen çekirdekleri kâğıt havludan alın.
 9. Kâğıt bardağın içini toprakla doldurun ve toprağı iyice bastırın. Bir parmak kadar boş alan bırakmayı unutmayın.
 10. Çimlenmiş çekirdeği, çimlenmiş kısmı üst kısma gelecek şekilde ekin.
 11. Üzerine toprak ekleyin ve bu aşamada toprağı bastırmayın.
 12. Can suyu verin. İşte; portakal, mandalina ya da limon tohumu çimlendirme işlemi bu kadar kolay!

Limon çekirdeği nasıl çimlendirilir?

Kayısı, Şeftali ve Erik Çekirdeği Nasıl Çimlendirilir?

Şeftali, kayısı ya da erik çekirdeklerini çimlendirmek istiyorsanız bazı püf noktalarına dikkat etmelisiniz.

 1. Tohum ekimini gerçekleştirmek için öncelikle şeftali, kayısı veya erik çekirdeği içindeki tohumu çıkarmalısınız. Bunu gerçekleştirmek için meyvelerin içerisindeki kalın kabuğu bir çekiç veya pense yardımıyla kırın. Bu aşamada şeftali, kayısı ya da erik tohumu zarar görmemeli.
 2. Çekirdekleri iki havlu kâğıt arasına aralıklı bir şekilde yerleştirdikten sonra fısfıs ile hafif bir şekilde nemlendirin. Bu işlemi yaparken havlu kâğıtta kuru yer kalmamasına dikkat edin.
 3. Arasında çekirdeklerin bulunduğu nemli havlu kâğıtları bir buzdolabının içerisine hava almayacak şekilde koyun.
 4. Erik, şeftali ve kayısı çekirdeği çimlendirme işleminin en önemli noktası, çimlendirmeye bıraktığınız çekirdeklerin direkt güneş ışığına ve neme maruz kalmamasıdır. İçerisinde süt olan veya sıvı miktarı yoğun olan çekirdekler bu sayede çürümez. Bu nedenle çekirdekleri buzdolabınızın 0° Bölmesi’nde 1 hafta boyunca bırakabilirsiniz.
 5. Filizlenen çekirdekleri toprağa, filiz kısmı üstte kalacak şekilde ekebilir ve can suyu verebilirsiniz. Şeftali, erik ve kayısı tohumu çimlendirmek sandığınızdan daha kolay, değil mi?

Kayısı çekirdeği nasıl çimlendirilir?

Çilek Çekirdeği Nasıl Çimlendirilir?

Çilek çimlendirme işleminin diğer tohumlara göre daha zahmetsiz olduğunu söyleyebiliriz. İşte, izlemeniz gereken adımlar:

 1. Çileklerin tohumları üzerlerinde bulunur. Elma soyar gibi çileklerin üst kısımlarını ince bir şekilde kesin ve bir yağlı kâğıt üzerinde güneş alan bir yerde, bir gün kurutun.
 2. Kuruyan çileklerin üzerinden tohumlarını almak daha kolay olacaktır. Parmağınızla kurumuş çilek parçalarının üzerinde ileri-geri giderek tohumları çıkarabilirsiniz.
 3. Çıkan tohumları bir saksıya aralıklı bir şekilde serpiştirdikten sonra üzerine biraz daha toprak ekleyip can suyu verebilirsiniz.

Çilek tohumu

Kivi Çekirdeği Nasıl Çimlendirilir?

Çekirdekten fidan nasıl yetiştirilir?” sorusunu kivi için soruyorsanız bu çimlendirme işleminin de hem turunçgil hem de çilek çimlendirme işlemine benzer olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bunun için iki alternatif mevcut.

Kolay bir şekilde tohumları dikmek için, kivileri dikine kesip tohumları aldıktan ve peçete yardımıyla temizledikten sonra kurumalarını bekleyin. Çilekte olduğu gibi tohumları direkt toprağa dikebilirsiniz. İkinci alternatif ise şu şekilde:

 1. Kivileri dikine kesin ve tohumları çıkarın.
 2. Çıkan tohumları iyice temizleyin.
 3. Tohumları bir kâğıt havlu üzerine alın ve üzerini de kâğıt havluyla kapayın.
 4. Fısfıs yardımıyla peçeteyi nemlendirin ve bir buzdolabı poşetinin içerisine hava almayacak şekilde koyun.
 5. Mümkün olduğunca sıcak bir ortamda tohumların filizlenmesini bekleyin. Filizlenme işlemi yaklaşık 10-15 gün sürebilir.
 6. Filizlenen tohumları, minik yapraklar üst kısımda olacak şekilde toprağa ekin.
 7. Can suyu verin.

Kivi tohumu

Yeşil erik nasıl çimlendirilir, limon çimlendirme nasıl yapılır, kayısı nasıl çimlendirilir? Tüm bu sorulara cevap verdik. Siz de dilediğiniz meyveyi evinizde çimlendirebilir ve kendi meyvenizi üretebilirsiniz!

İhtiyacınız olan toprak ve bitki bakım ürünleri ve birbirinden güzel saksılar Koçtaş’ta sizi bekliyor. Dilerseniz “Bahar Geldi: 5 Kendin Yap Saksı Fikri” yazımız sayesinde kendi saksınızı kendiniz de yapabilirsiniz!

 

Paylaş

Yorumlar

 1. Gülüzar Elduran Yanıtla

  Her meyve çekirdekleri her mevsimde dikilir mi? Doğrudan yumuşak gübreli toprakla buluştursak olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.