Bohem Dekorasyon Nasıl Yapılır
Pratik Çözümler Alanlara Göre Özgürlüğün Yansıması: Bohem Dekorasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Özgürlüğün Yansıması: Bohem Dekorasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Dekorasyon uygulamaları sayesinde yaşam alanınızda oluşturduğunuz atmosfer, evinizde geçirdiğiniz zamandan daha çok keyif almanıza yardımcı olabilir. Peki, siz hangi stille evinizi dekore ettiniz ya da etmeyi planlıyorsunuz? Yoksa şimdiye kadar karşılaştığınız dekorasyon stillerinin hiçbiri aslında tam olarak sizi yansıtmıyor mu? O halde siz bohem tarzı ev dekorasyonu ile tam olarak tanışmamışsınız demektir! Gelin, özgür ruhlara hitap eden bohem tarzı dekorasyonun detaylarına göz atalım.

Nedir Bu Bohem Tarz Ev Dekorasyonu?

İlhamını göçebe hayattan alan bohem stil, kurallara bağlı olmayan dekorasyon modellerinin başında geliyor. Genellikle rahat mobilyalarla maksimalist bir şekilde dekore edilen evlerde önemli olan ise konforlu bir alan kurgulamak. Gücünü canlı renklerden, etnik desenlerden ve kuralsızlıktan alan bu stil sayesinde ev dekorasyonunda sıra dışı bir etki yakalayacağınızdan şüpheniz olmasın.

O halde bohem dekorasyon önerileri vererek bu stili daha yakından tanımanıza yardımcı olalım.

Bohem Dekorasyon Fikirleri

Görsel Kaynak

Nostaljik Etkilere Sahip Mobilyalar Ön Planda

Bohem stil örneklerine göz attığınızda fark etmişsinizdir; bu stilde geçmişe dair bir şeyler var! Bu etkiyi oluşturacak mobilyaya sahip olmak için ise birkaç alternatifiniz mevcut.

Dilerseniz ikinci el eşya satan dükkânlardan eski mobilyalar satın alıp ardından gerekli bakımı gerçekleştirebilirsiniz, dilerseniz de vintage tasarımlı yeni mobilyalar satın alabilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz ise modern tasarımlı mobilyaları, yardımcı bohem dekorasyon ürünleri sayesinde farklı bir görünüme kavuşturmak. Örneğin koltuk örtülerinden, renkli kırlentlerden; etnik desenli masa örtülerinden yardım alabilirsiniz.

Ayrıca yere yakın mobilyaları tercih etmek de bu stilde oldukça dikkat çeken noktalardan biri. Mesela evinizde puflara yer verebilir, yere büyük minderler konumlandırarak odaların bir bölümünü bu şekilde değerlendirebilir ya da paletten yatak ve koltuk yapabilirsiniz. Dilerseniz “Ekolojik Tasarıma Göz Kırpın: Paletle Ev Dekorasyonu” yazımıza göz atarak paletle kendin yap mobilya önerilerine ulaşabilirsiniz.

Bohem Mobilyalar

Canlı Renkler, Farklı Tarzlarda Dikkat Çekici Desenler

Bohem dekorasyon tarzında renklerin önemli bir yeri olduğundan bahsetmiştik. Bohem stil bu konuda da özgür bir alan sunup her şeyi tamamen sizin hayal gücünüze bırakıyor. Genellikle canlı renklerin bir araya gelmesiyle bilinse de bu stili hayata geçirirken dilediğiniz parlak, mat, pastel, zıt renkleri kullanabilirsiniz.

Alanı hareketli kılmak adına, renkler dışında yardım alabileceğiniz bir diğer şey ise desenler! Bohem dekorasyonda, renklerde olduğu gibi desen seçiminde de özgür davranabilirsiniz; çünkü bu stilde sadece bir desene odaklanma durumu söz konusu değil. Örneğin salonda bohem dekorasyon yaparken duvarlarınızda bitki desenli duvar kâğıtları tercih edip kırlentlerinizde etnik desenlere, halınızda ise geometrik desene yer verebilirsiniz. Tabii yine de renk uyumuna önem vermek, şık ve psikolojik olarak sizi yormayacak bir alan oluşturmak için olmazsa olmaz.

Bohem Dekorasyon Önerileri

Bohem Ev Aksesuarları ile Dekorasyon Fikirleri

Bohem mobilyalar, seçtiğiniz renk ve desenler… Elbette bunlar, uygulayacağınız dekorasyonun nasıl görüneceğini etkileyen başlıca unsurlar arasında yer alıyor. Fakat bildiğiniz gibi hayal ettiğiniz ev dekorasyonuna kavuşabilmeniz için detaylar da büyük önem taşıyor. Peki, göçebe kültüründen etkilenen bu stilde hangi dekorasyon ürününden nasıl yararlanabilirsiniz?

  • Doğal malzemelerden üretilen ürünler bohem dekorasyona çok yakışıp alana samimiyet katıyor. Bu doğrultuda dilerseniz mobilyalarda, dilerseniz de kutu gibi dekoratif ürünlerde ahşap seçenekleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca son yıllarda oldukça popüler olan hasır ürünlerden de yardım almak güzel fikir! “Doğal Bir Etki: Hasır Dekorasyon Fikirleri” yazımızda ise yararlanabileceğiniz pek çok güzel öneri var.
  • Doğallıktan söz açıldıysa tabii ki bitkiler olmadan olmaz. Özellikle büyük boyutlu bitkilere yer vererek bohem hayatın özgürlük temasına atıf yapabilirsiniz. Ayrıca “Doğayı Evinize Taşıyın: Salonlar İçin Büyük Bitki Önerileri” yazımızdan, evinizde yer verebileceğiniz bitkilere de göz atabilirsiniz.
  • Aydınlatma ürünleri de bohem atmosfer oluşturma konusunda size en çok yardımcı olacak ürünlerden. Avize ve sarkıt gibi tepe aydınlatmalarının yanı sıra abajur, lambader, aplik gibi aydınlatma ürünleri, keyifli bir alan yaratabilmeniz için göreve hazır.
  • Örgü ürünlere yaşam alanınızda yer vererek samimi bir alan yaratabilirsiniz. Örneğin makrome dekoratif ürünler, koltuklarınızın üzerine koyabileceğiniz örgü battaniyeler, hatta rattan örgü tekli salıncaklar muhteşem yansımalar oluşturabilir.
  • Mumlar, mumluklar, biblolar, duvar panoları… Dekoratif ürünlere bohem ev dekorasyonunda bolca yer var. Bu ürünler sayesinde bohem ve maksimalist stilleri bir araya getirmeyi unutmayın.

Mobilya, dekoratif obje ve daha fazlası… Bohem dekorasyon stilini yaşam alanınızda uygulamanıza yardımcı olacak binlerce ürün Koçtaş’ta sizi bekliyor!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.