Acil Durumlara Karşı Gardınızı Alın: Uzay Battaniyesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Uzay Battaniyesi

Acil durumlara karşı her zaman hazırlıklı olmak şart. Üstelik ülkemiz fay hattı üzerinde olduğu için bu konuya daha fazla önem göstermek gerekiyor. Afetlerde ve diğer acil durumlarda en çok ihtiyaç duyulan ürünleri edinerek siz de bu hazırlıkları tamamlayabilirsiniz. Bu ihtiyaçlardan biri de uzak battaniyesi

Acil durum battaniyesi, ilk yardım battaniyesi, mylar battaniye veya termal battaniye olarak da bilinen uzay battaniyesi hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda sizin için özetledik. Dilerseniz okumaya başlamadan önce uzay battaniyesi için Koçtaş’ı ziyaret edebilirsiniz.

Şimdi “Uzay battaniyesi nedir?” sorusunu ayrıntılarıyla ele alalım.

Uzay Battaniyesi Nedir?

Uzay Battaniyesi Nedir

Uzay battaniyesi veya acil durum battaniyesi, genellikle alüminyum gibi metalik bir yansıtıcı maddeyle kaplanmış ince bir polyester film tabakasından yapılmış hafif ve kompakt bir battaniyedir. Uzay battaniyeleri vücut ısısını hapsetmek ve korumak için tasarlanmıştır. 

Katlandığında oldukça az yer kaplayan ve incecik bir malzemeden yapılmış olan uzay battaniyesi, yetişkin bir insanın tüm vücudunu sarabilen bir boyuta sahiptir. Az yer kapladığı için battaniye veya kalın hırkalar yerine deprem çantasında bulundurmanızda fayda var. Ek olarak uzay battaniyesi dışında deprem çantası hazırlığı için “Deprem Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir? Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?” yazımıza göz atabilirsiniz. Dilerseniz de “Depremde Yapmanız Gerekenleri Biliyor musunuz? Testimizi Çözün, Eksiklerinizi Görün!” testimizi çözebilir, depreme karşı alınabilecek önlemler için “Öncesinde, Anında, Sonrasında… Depreme Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz. 

Uzay battaniyesi, acil durum battaniyesi olarak da bilindiği için her ne kadar kaza, doğal afet gibi acil durumları akla getirse de dayanıklı yapısı ve kullanışlılığı açısından kamp gibi açık hava aktivitelerinde de yanınızda olmasında fayda olduğunu belirtelim. 

Uzay Battaniyesi Nasıl Isıtır?

Uzay Battaniyesi Nasıl Isıtır

Uzay battaniyesi, ısı yalıtımı ile ısıtır. Uzay battaniyesinin tasarımı ve kullanılan malzemeler, yayılan ısıyı yakalayıp etkili bir şekilde yansıtarak çeşitli koşullar altında vücut sıcaklığınızı korumanıza yardımcı olur. Gelin, birlikte bunu nasıl yaptığına daha detaylı bir bakalım:

 • Yansıtıcı yüzey: Uzay battaniyesinin dış katmanı tipik olarak ince metalik bir malzemeden, çoğunlukla alüminyumdan yapılır. Yansıtıcı tarafı içe doğru bakacak şekilde vücudunuzu sardığınızda uzay battaniyesi vücut ısınızı size geri yansıtan bir bariyer oluşturur.
 • Radyant ısı yansıması: Vücudunuz sürekli olarak bir ısı enerjisi türü olan kızılötesi radyasyon yayar. Uzay battaniyesinin yansıtıcı yüzeyi bu radyant ısıyı vücudunuza geri yansıtarak çevreye yayılmasını önler. Bu süreç aynanın ışığı yansıtmasına benzer.
 • Isı kaybının azaltılması: Soğuk veya zorlu hava koşullarında vücut, ısısını kaybeder. Uzay battaniyesinin yansıtıcı malzemesi, ısının havaya kaçmasına izin vermez, aksine ısıyı vücudunuza geri yansıtan bir bariyer oluşturarak yaşanan ısı kaybını en aza indirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda terlemeyi de engelleyerek buharlaşma ile meydana gelebilecek ısı kaybını da en aza indirir. 
 • Rüzgar ve suya dayanıklılık: Uzay battaniyeleri genellikle rüzgar geçirmez ve suya dayanıklıdır. Metalik yüzey sadece ısıyı yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda rüzgara karşı da bir koruma oluşturur. 

Özetlemek gerekirse uzay battaniyesi, yansıtıcı metalik yüzeyini kullanarak vücudunuzun radyant ısısını yakalayıp tekrar vücudunuza yönlendirerek sizi ısıtır. Bu işlem vücut sıcaklığınızı korumanıza yardımcı olur, aşırı ısı kaybını önler ve acil durumlarda veya zorlu dış ortamlarda sıcak kalmanızı sağlar. 

Uzay Battaniyesi Ne İşe Yarar?

Uzay Battaniyesi Ne İşe Yarar

Uzay battaniyelerini çeşitli amaçlar için kullanabilirsiniz: 

 • Isı kaybını önlemek: Uzay battaniyesinin temel işlevi vücut ısısının kaybını önlemektir. Radyant ısıyı yansıtıp hapsederek soğuk veya zorlu ortamlarda koruyucu bir bariyer oluşturur. Bu vücut sıcaklığınız çok düştüğünde ortaya çıkabilecek ciddi bir tıbbi durum olan hipoterminin önlenmesine yardımcı olur. 
 • Barınak sağlamak: Uzay battaniyeleri, geçici bir barınak oluşturmak için de kullanılabilir. Örneğin rüzgardan ve yağmurdan korunmak için ağaç dalları yardımıyla küçük bir çadır gibi şekil vererek kullanabilirsiniz. Bu şekilde çatı olarak kullandığınızda gündüzleri güneş ışınlarını yansıtır, geceleri ise sıcaklığı içeride tutar.
 • Yardım sinyali vermek: Uzay battaniyesini parlak ve yansıtıcı yüzeye sahip olduğu için ister doğada kaybolmuş olun ister uzak bir yerde mahsur kalmış olun, kurtarma ekiplerinin dikkatini çekmek için havada sallayarak yerinizi belli edebilirsiniz. 

Acil Durum Battaniyesi Nasıl Kullanılır?

Acil Durum Battaniyesi Nasıl Kullanılır

Acil durum battaniyesini kullanmak için onu vücudunuzun etrafına sarmanız yeterli. Ancak  battaniyenin yansıtıcı tarafının içe doğru gelmesine dikkat edin. Böylece uzay battaniyesi vücut ısınızı hapseder ve ısı kaybını önler. Ek izolasyon için acil durum battaniyesinin üzerine uyku tulumu veya başka bir battaniye kullanabilirsiniz.

Uzay battaniyesini ilk yardım battaniyesi olarak kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda özetledik:

 • İlk yardım battaniyesini kullanmadan önce yardıma ihtiyacı olan kişinin durumunu değerlendirin. Kişinin şok ya da hipotermi yaşayıp yaşamadığını veya dış etkenlerden korunmaya ihtiyacı olup olmadığını belirleyin.
 • Ardından mutlaka kendi güvenliğinizi ve ihtiyaç sahibi kişinin güvenliğini sağlayın. Tehlikeli bir ortamdaysanız ilk yardımı uygulamadan önce güvenli bir yere geçin.
 • İlk yardım battaniyesini kullanmak için paketi dikkatli bir şekilde açın, battaniyenin yırtılmamasına dikkat edin.  Bazı battaniyeler vakumla kapatılmıştır. Bu nedenle onları yavaşça açmanız önemli. 
 • İlk yardım yapacağınız kişi şoktaysa bu durum vücut sıcaklığının düşmesine neden olabileceği için vücut ısısının korunmasına yardımcı olmak adına ilk yardım battaniyesini etrafına sarın. 

Battaniyeyi kişinin etrafına sarmak için;

 • Battaniyeyi tamamen açın.
 • Müdahale edeceğiniz kişiyi battaniyenin ortasına yerleştirin.
 • Battaniyeyi bu kişinin etrafına sıkıca sarın.
 • Yüzünü açıkta bırakın.
 • Battaniyenin yansıtıcı yüzeyi sıcaklığın korunmasına yardımcı olacağı için yansıtıcı tarafın kişinin vücuduyla doğrudan temas halinde olduğundan emin olun.

Acil durum battaniyesi, ilk yardım çantasının olmazsa olmazı. Eksiksiz bir ilk yardım çantası hazırlamak için “İhtiyaç Anında Eksik Olmasın: İlk Yardım Çantasında Neler Bulunmalı?” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hipotermi Battaniyesi Nedir? Hipotermi Battaniyesi Nasıl kullanılır?

Acil durum battaniyesi, hipotermi durumlarında da ısı kaybını önlemek amacıyla kullanılabilir. Ancak hipotermi için özel yapılmış hipotermi battaniyeleri olduğunu ve bunların bazı önemli farklılıkları bulunduğunu söyleyebiliriz. 

Hipotermi battaniyesi, hipotermiyi tedavi etmek için tasarlanmış özel bir acil durum battaniyesidir. Hipotermi battaniyeleri tipik olarak diğer acil durum battaniyelerine göre daha kalın bir malzemeden yapılır. Ayrıca başlık ve ayak bölmesi gibi ek özelliklere de sahip olabilir.

Hipotermi durumunda hastayı tüm vücudunu kaplayacak şekilde hipotermi battaniyesine dikkatlice sarın. Optimum ısı tutma özelliği için yansıtıcı tarafın ciltle doğrudan temas ettiğinden emin olun. Hipotermi battaniyesi ilk müdahaleyi yaptıktan sonra mümkün olan en kısa sürede profesyonel tıbbi yardıma başvurmayı ihmal etmeyin.

Uzay Battaniyesi Nasıl Saklanır?

Uzay battaniyeleri oldukça dayanıklıdır ve uzun yıllar saklanabilir. Ancak kuru ve serin bir yerde saklanması önemlidir. Aralarında uzay battaniyesi, diğer adıyla acil durum battaniyesinin de yer aldığı tüm güvenlik ürünleri için de Koçtaş’ı ziyaret edebilirsiniz. 

Uzay Battaniyesi Kamp Alanında Nasıl Kullanılır?

Uzay Battaniyesi Kamp Alanında

Başlangıçta NASA tarafından Apollo uzay görevleri için geliştirilen uzay battaniyeleri veya acil durum battaniyeleri, vücut ısısını %90’a kadar tutar. İnanılmaz derecede hafif olan bu kompakt ve hafif battaniyeler çok yönlülüğü ve etkinliği nedeniyle artık açık hava tutkunlarının çantalarının da vazgeçilmezi haline geldi. 

Uzay battaniyeleri katlandığında geleneksel bir uyku tulumundan veya battaniyeden çok daha az yer kaplar. Ayrıca barınak oluşturmak için de kullanabileceğiniz gibi kamp çadırının zemininde kullanarak nemi ve soğuğu da önleyebilirsiniz. 

Bir sonraki kamp planınızı yaparken listenize bir uzay battaniyesi eklemeyi ihmal etmeyin. Uzay battaniyesinin sıcaklığıyla yıldızlı gökyüzünü kucaklayın ve unutulmaz bir kamp deneyimine hazır olun. Bu yakınlarda küçük bir kaçamak yapıp şehirden uzaklaşmak istiyorsanız da “Türkiye’de En Çok Tercih Edilen 9 Kamp Alanı” yazımızı okuyabilirsiniz. 

Bu yazımızda kompakt tasarımı, ısıyı yansıtma özelliği ve çok yönlülüğü ile acil durum çantasında bulunması gereken uzay battaniyesi hakkında bilmeniz gerekenleri paylaştık. Yaşamın belirsizlikleri arasında yol alırken beklenmedik durumlara karşı uzay battaniyesi sayesinde riskli durumları kolaylıkla yönetilebilirsiniz. 

Acil durumlara hazırlıklı olun, güvende kalın!