Atatürk ve 19 Mayıs

19 Mayıs Özel: Atatürk’ün Spora Verdiği Önem ve Spor Yapmanın Faydaları

19 Mayıs 1919… Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkıp milli mücadeleyi başlattığı tarih… 2019 yılında ise bu özel günün yani dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’ne dair atılan ilk somut adımın 100. yaşını kıvanç ve mutlulukla kutluyoruz!

19 Mayıs 1919 tarihi için ilk somut adım diyoruz fakat bu tarihin öncesinde de elbette vatanı kurtarmak için yapılmış pek çok plan var. Hayatı savaş alanlarında geçen ama bunu bir engel olarak görmeyip kendini geliştirmeye devam eden Mustafa Kemal Atatürk’ün ise hayatı boyunca ülkesinin aydınlığı için çalıştığı bir gerçek. Hatta gençlik yıllarında edindiği pek çok alışkanlık, özgürlük ve aydınlık konusunda ona yardımcı oldu. Dilerseniz “Yurdunu Evi Olarak Gören Mustafa Kemal’in Gençliğinden İtibaren Önem Verdiği Şeyler” yazımızı okuyup bu konuda duygusal bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs’ın ne kadar önemli bir tarih olduğunun bilincindeyiz. Atatürk’ün “Bütün ümidim gençliktedir.” sözü başta olmak üzere, gençlere hitaben söylediği pek çok söz de Türk gençliğine ne kadar güvendiğinin bir kanıtı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı işte tam da bu sayede doğmuş. Atatürk’ün Türk gençliğine armağan etmiş olduğu 19 Mayıs, 1980’li yıllarda aynı zamanda “Atatürk’ü Anma Günü” olarak da ilan edilmiş.

Atatürk’ün Spora Verdiği Önem

Edebiyat, müzik, bilim… Mustafa Kemal Atatürk’ün çok yönlü bir insan olduğu ve pek çok konu ile hakkını vererek ilgilendiği bir gerçek. Saydığımız alanların dışında Atatürk, sporu da seven ve sporun ne kadar önemli olduğunu bilen bir devlet adamıydı. En bilinen sözlerinden biri olan “Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zeka ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zeka kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetliler ile başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.” ise bu önemin altını çizer nitelikte.

Haydi şimdi gelin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bedenen genç olanların yanı sıra fikren genç olanlara da armağan ettiği yani hepimizin bayramı olan 19 Mayıs’a özel olarak spor yapmanın öneminden bahsedelim. İşte, spor yapmanın faydaları:

19 Mayıs ve Koçtaş

Kendinizi Hem Bedenen Hem Zihnen İyi Hissedin

Düzenli yapılan yürüyüşler, evde yapılan spor ya da bir spor salonunda yapılan egzersizler… Sporu nerede, nasıl gerçekleştirdiğiniz ya da hangi spor dalı ile uğraştığınızın aslında pek önemi yok. Belki çalıştırdığınız kas grubu değişir ama sporun faydaları arasında yer alan zihin ve vücut zindeliğine sahip olursunuz. Şimdi, kısaca spor yapmanın önemi konusuna değinmek için kısaca sporun yararlarından bahsedelim.

Eğer daha fit ve sağlıklı bir bedene kavuşmak istiyorsanız sizin de farkında olduğunuz gibi, spora başlamanız gerekiyor. Spor yapmanın faydaları arasında hepimizin bildiği gibi kas oluşumu ve kemiklerin güçlenmesi yer alıyor. Ayrıca “Sporun faydaları nelerdir?” sorusunun cevaplarından birinin, doğru bir beslenme düzeni yardımıyla, kilo vermek de olduğunu söyleyebiliriz.

Stres, mutsuzluk gibi duygu durumlarından şikâyetçiyseniz bu durumda da sporun önemli faydaları bulunuyor. Çünkü spor yapmak, mutluluk hormonunun daha çok salgılanmasını sağlıyor ve olumsuz duygusal durumlar içinde olmanızı engelliyor. Ayrıca uykunun da mutlulukla kesinlikle bir ilgisi var! Uyku kaliteniz, gününüzü etkileyen başlıca durumlardan biri. Spor, bu konuda da oldukça destekleyici! Uyku kalitesinin artması ve kesintisiz bir şekilde uyuyabilmek, spor yapmanın yararları arasında yer alıyor.

Spor yapmak, organlarınıza taşınan oksijen seviyesini yükseltiyor. Bu nedenle spor yapanların beyinlerindeki hücre gelişimi daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ayrıca yükselen kan basıncının başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere, pek çok konuda da sizi sağlıklı kıldığını belirtelim.

Eğer spor salonunda spor yapmak gibi bir imkânınız yoksa, yaşadığınız semtte yürüyüş ya da koşu yapmanız için uygun bir alanın eksikliğini yaşıyorsanız evde spor yapabilirsiniz. Bunun için pilates gibi evde yapılmaya uygun sporların yanı sıra koşu bandı, ağırlıklar gibi spor aletleri sayesinde de sporun faydalarından yararlanabilirsiniz! Dilerseniz rehber niteliğindeki uzmanların çekip paylaştığı videolar ya da mobil uygulamalar bu konuda size yardımcı olabilir!

Haydi, ertelemeyi bırakın; vücudunuza iyilik yapın! Spor yapmaya hemen başlayın!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir