Banyo Dolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir, Banyo Dolabı Montajı Nasıl Yapılır?

Modern kırmızı banyo

İtiraf etmeliyiz ki banyo, genellikle ev dekorasyonunda son sıralara bırakılan alanlardan biri. Oysa banyonuzu güzelleştirmek için yapmanız gerekenler çok basit! Mesela uygulamak istediğiniz dekorasyon stiline uygun bir banyo dolabı almak, banyonuzu güzelleştirmek için atabileceğiniz büyük adımlardan biri. Dekorasyona sağladığı katkının yanı sıra alanı daha kullanışlı kılan banyo dolabı seçimi konusunda merak edilenleri paylaşmaya başlayalım.

Banyonuza Uygun Boyutta Dolap Seçin

Evinizin hangi alanında konumlandıracak olursanız olun, mobilya seçerken alanın ölçüsü doğrultusunda tercih yapmanız gerekiyor. Uygun boyutta mobilya seçimi, özellikle banyonun evin diğer alanlarına göre genellikle daha küçük olması nedeniyle ekstra önemli. Alt modül ve üst modülden oluşan banyo dolaplarına ek olarak boy dolapları alarak da lavabonun sağına ya da soluna monte ettirebilirsiniz. Boy dolabı gibi ek dolapları lavabo çevresinde konumlandırmak, banyonuzu daha verimli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olabilir. Şimdi, alanı verimli kılmanız ve doğru banyo dolabını seçebilmeniz için birkaç trend önerisini sıralayalım.

  • Seçtiğiniz banyo dolabı modelinin aynalı olması da bir taşla iki kuş vurmanız için ideal! Fakat takım olmayan ürünleri kombinlemek de en popüler uygulamalardan biri. Dilerseniz farklı takımlardaki ayna ve dolapları buluşturabilir ve banyonuzda özgünlüğü yakalayabilirsiniz.
  • Koçtaş’ta 40 cm’den 120 cm’ye kadar farklı ölçülerde ve farklı tarzlarda dolaplar bulunuyor. Yani alanınız doğrultusunda, farklı modeller arasında kolaylıkla seçim yapabilirsiniz. Hatta yeterli alanınız varsa tek, geniş bir dolap almak yerine 40 cm’lik iki küçük dolap alabilir ve üzerine iki ayrı lavabo monte ederek oldukça kullanışlı bir alan yaratabilirsiniz.
  • Eğer banyo dolabı dışında ekstra depolama yerleri oluşturmak istiyorsanız “Banyonuzu Güzelleştiren ve Ekstra Yer Kazandıran 6 Çözüm” yazımız tam size göre!

Pratik banyo ürünleri

Kullanımı Kolay Ürünler En Büyük Yardımcılarınız

Yüksek ya da tasarım olarak karmaşık depolama alanlarının kullanımı da temizliği de zor olabilir. Bu nedenle “Banyo dolabı alırken nelere dikkat etmeliyiz?” sorusunun cevaplarından biri de kolaylıkla kullanabileceğiniz ve temizlik konusunda size pratiklik sağlayacak ürünler seçmek.

İç aydınlatma özelliği olan ürünleri tercih etmek, aradığınızı rahatça bulmak ve kolay bir şekilde banyo dolabı temizliği yapmak konularında oldukça önemli. Eğer alana ve ihtiyacınıza uygun bir ürün bulduysanız, ama dolabın aydınlatması yoksa hiç üzülmeyin; LED şeritleri dilediğiniz noktalara uygulayarak dolap aydınlatmasını kendiniz de yapabilirsiniz! Dilerseniz dolapların yanlarına monte edeceğiniz apliklere ya da banyo aynasında görüşü daha net sağlayabilecek bir şekilde konumlandıracağınız sarkıtlara da banyoda yer vererek hem kullanışlı bir alan oluşturabilir hem de banyo dekorasyonuna katkı sağlayabilirsiniz.

Bu arada havalandırma menfezi bulunan ürünlerin de temizliği kolaylaştırdığını belirtmeden geçmeyelim.

Farklı banyo dolapları

Tercihinizi Farklı Alanlar Sunan Banyo Dolaplarından Yana Kullanın

Büyük bir dolabın ihtiyacınızı karşılayacağını düşünebilirsiniz; ama rafsız ya da bölmesiz bir dolap, alanı verimli bir şekilde kullanma konusunda sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu nedenle dolabın hemen her noktasını kullanabilmenizi sağlayacak çekmeceli ve raflı ürünleri tercih etmelisiniz. Mesela içerisinde kirli sepeti bulunan, saklayacağınız ürünlerin boyutu doğrultusunda raflarını ayarlayabileceğiniz dolapları tercih edebilir ve banyonuzu hem daha kullanışlı hem de daha düzenli kılabilirsiniz. Dilerseniz banyo dolabı aksesuarlarından olan düzenleme ürünlerinden de yardım alabilirsiniz.

Banyonuzun Dekorasyonuna Uygun Ürünler Seçin

Banyonuzda kullandığınız seramikler, tercih ettiğiniz banyo paspası, hatta bataryalar bile benimsediğiniz dekorasyon tarzına dair ipuçları barındırıyor. Banyonuzla buluşacak yeni banyo dolabı da bu dekorasyon stili ile uyum içerisinde olduğunda bir bütünlük yakalayabilirsiniz. Tasarımın yanı sıra seçtiğiniz banyo dolabı rengi de bütünlüğü sağlayan unsurlardan. Bu arada açık renk banyo dolaplarının alanı daha geniş gösterme konusunda süper kahraman olduklarına değinmeden geçmeyelim. Eğer küçük bir banyonuz varsa açık renkli dolapları kesinlikle değerlendirmelisiniz! Çünkü “Dikkat Çekici, Yenilikçi: 2019 Banyo Dekorasyon Fikirleri” yazımızda da bahsettiğimiz gibi kırmızı ve siyah başta olmak üzere banyoda alışılmışın dışında renklere yer vermek popüler!

Banyo aksesuarları

Banyoda Şıklığa Ulaşmanın Diğer Yolu: Çamaşır Makinesi Dolapları

En iyi banyo dolabı, ihtiyacınızı karşılayan ve buna ek olarak alanda şıklığınıza katkı sağlayandır; bu doğru! Peki, çamaşır makinesi dolapları sayesinde banyonuzun şıklığına şıklık katmaya ne dersiniz? Kapaklı tasarımı sayesinde banyoya koyduğunuz çamaşır makinesinin görünmemesini sağlayan bu dolaplar, üst modülleri sayesinde de ekstra alan kazandırıyorlar. Yani dilerseniz banyo havlularınızla temizlik ve bakım ürünlerinizi bu dolaba koyabiliyorsunuz.

Banyo Dolabı Montajı Nasıl Yapılır?

Banyonuzu güzelleştirmenin yanında ihtiyacınızı da karşılayacak olan banyo dolabını aldınız. Şimdi, sırada banyo dolabı montajı var. Dilerseniz bunu sizin yerinize biz Koçtaş olarak yapabiliriz. Zaten bazı ürünlerimizin fiyatına montaj da dâhil. Ama kendi evinizin ustası olmak istiyorsanız ve “Banyo dolabı nasıl takılır?” sorusunun cevabını arıyorsanız aslında cevabın oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz. İhtiyacınız olan ürünler ise tokmak, akülü vidalama, metre ve alyan anahtarı.

Banyo dolabı montajı nasıl yapılır?

  • Demonte şekilde aldığınız banyo dolabının kutusunu dikkatli bir şekilde açmalı ve tüm parçaları çıkarmalısınız.
  • Banyo dolabının içerisinden çıkan bağlantı parçalarını ve monte konusunda bilgi veren kılavuzu ayırmalısınız.
  • Eğer dolabınızın üst modülü varsa ilk olarak bu bölümün montesini gerçekleştirmelisiniz. Dolapta bulunan küçük boşluklara önce tokmakla dübelleri, menteşe bulunması gereken noktalara da akülü vidalama ile menteşeleri monte etmelisiniz.
  • Ardından kılavuzda gösterildiği şekilde parçaları birleştirmelisiniz.
  • Metre ile duvarda ölçü alarak üst modülü duvara monte etmelisiniz.
  • Bu işlemin ardından kılavuzda anlatıldığı gibi alt modülü birleştirmeli ve metre ile ölçü alarak duvara monte etmelisiniz. Dolapları bir araya getirirken bazı bölümlerde alyan anahtarı ile işlem yapabilirsiniz. Bu durum, dolabın modeline göre değişiklik gösterebilir.
  • Ardından bataryaları su tesisatına bağlayabilir ve küçük bir temizliğin ardından dolabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz!

İhtiyacınıza yönelik banyo dolabı modelleri ve çok daha fazlası uygun fiyatlarla Koçtaş’ta sizi bekliyor!