Avize montajı nasıl yapılır?
Usta Çözümler Nasıl Yapılır? Ahşap ve İnşaat Evinizin Dekorasyonunu Tamamlamak İçin Bilmek Şart: Avize Montajı

Evinizin Dekorasyonunu Tamamlamak İçin Bilmek Şart: Avize Montajı

Zor bir günün ardından evin kapısını açıp içeri girdikten sonra “Evim, evim, güzel evim!” demeyeniniz yoktur. Çünkü ev dediğiniz yer şu dünyada kendinizi en rahat hissettiğiniz yerdir. Hele bir de evinizin dekorasyonunu kendi zevkinize göre yapmışsanız, evdeki her bir detay sizi yansıtıyorsa, evdeyken hissettiğiniz o huzurun tarifini yapmak daha zor.

Mobilyalar, perdeler, halılar, seçtiğiniz duvar rengi ya da duvar kâğıdı… Hepsinin evinizin dekorasyonu üzerinde büyük etkisi var. Peki, evinizin aydınlatmasına karakter kazandıran avizeler? Dekorasyon üzerinde ışıl ışıl bir etkiye sahip olan avizeler, evinizin şıklığını tamamlayacak en önemli detaylar… Beğendiniz, seçtiniz aldınız; peki, avize montajı nasıl yapılır? Avize montajı hakkında ihtiyacınız olan detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

1.Önce Güvenlik

Avize modellerini incelediniz, evinize ve tabii ki zevkinize en uygun olan avizeyi aldınız. Şimdi avizeyi takma zamanı… İşe girişmeden önce yapmanız gereken bir şey var: Öncelikle evinize gelen elektrik akımını sigortadan kapatmanız gerekiyor. Sigortayı indirip elektrik akımını kestikten sonra, odanızın ışığını açmanızı sağlayan anahtar sayesinde ortamda elektrik olup olmadığını bir kez daha kontrol edebilirsiniz. Bu arada işlemi yaparken anahtarın da kapalı durumda olmasının güvenliğiniz açısından oldukça önemli olduğunu hatırlatalım.

2. Şimdi Temizlik Zamanı

Avizeyi takmadan önce, işlem yapacağınız alanda ufak bir temizlik yapmak işinizi kolaylaştırmak için bir püf noktası. Böylece alandaki tozlardan etkilenme oranınızı minimuma indirebilirsiniz. Avizeyi takarken olduğu gibi, temizlik yaparken de portatif bir merdivenden yardım almanız gerekecek. O nedenle yeri gelmişken söyleyelim; merdivenin altında kaymaya neden olacak ya da denge bozacak bir şey olmamasına dikkat etmelisiniz.

Avizeleri pratik bir şekilde montaj etmek.

3. Eskiyi Çıkarın, Yeniye Yer Açın

Bu aşamada, asılı olan eski avizeyi ya da tij duyu çıkarıp yeni dekoratif aydınlatma ürününüze yer açmanız gerekiyor. Bu evrede, aklınızda “Avize nasıl sökülür, avize nasıl çıkarılır?” gibi sorular olması gayet normal. Panik yapmanıza hiç gerek yok; tüm aşamaları adım adım anlatacağız.

Avize montajı ile ilgili her şey.

Avize Nasıl Sökülür

Askı aparatlı avizeler ve duvara yapışık avizeler olmak üzere ikiye ayrılan avizelerin çıkarılma aşamasının hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz.

  1.       Askı aparatlı avizelerde, tavana bağlı olan en üst bölümün altındaki küçük vidayı; duvara yapışık avizelerde ise avizenin tavan ile bağlanmasını sağlayan küçük vidaları gevşeterek işe başlamalısınız. Bu işlemi gerçekleştirirken bir tornavidaya ihtiyacınız olacak.
  2.       İlk aşamayı gerçekleştirdiyseniz artık, avizenin bağlı olduğu kabloları görüyorsunuz demektir. Bir kontrol kalemi yardımıyla ortamda elektrik olup olmadığını kontrol edin. Ardından avizenin kablosuyla elektrik hattının tutturulduğu ve bantlarla birleştirilen bağlantının bantlarını çözün. Kontrol kalemiyle yeniden alanda elektrik olup olmadığına bakın.
  3.       Bu kontrolün ardından avize ile elektrik tesisat kablolarını birbirinden ayırabilirsiniz. Bu ayırma sırasında kabloları açmak için penseye ihtiyacınız olabilir. Ayrıca avizenin yere düşmeyeceğinden emin olmalısınız. Gerekirse bu konuda başka birinden size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

4.Yeni Avizenizi Takmak İçin İlk Adımlar

Şimdi, evinizin dekorasyonunu tamamlayacak yepyeni bir aydınlatma ürününü evinizle buluşturma zamanı… Bu adımın avize çeşitlerine göre farklılık gösterebildiğini hemen söyleyelim. Örneğin; askı aparatlı avizeleri hemen takabilirsiniz ama duvara yapışık avizeleri takmak için öncelikle askı aparatını takmalısınız. Peki, avize askı aparatı nasıl takılır?

Askı aparatlı avize montajı.

Duvara monte avize.

 Askı Aparatı Nasıl Takılır?

  1.       Yeni avizenizin askı aparatını takmadan önce ölçü almalısınız. Ölçüyü almak ise gayet kolay; askı aparatını, avizeyi takacağınız yere tutup bir kalem yardımıyla işaretleyerek ölçüyü alabilirsiniz.
  2.       İşaretlediğiniz alanı darbeli matkap ile deldikten sonra bir çekiç yardımıyla dübelleri takın.
  3.       Askı aparatına geçirdiğiniz vidaları, dübellere bir şarjlı tornavida yardımıyla sabitleyin. Bu aşamalardan sonra askı aparatlı avizeyi takmak için gerekli işlemleri yapmış olursunuz.

Avizeler için askı aparatı takılması.

5. Sırada Kabloları Bağlamak Var

Avizenin kablolarıyla tavandaki kabloları birbirine bağladıktan sonra avize montajının büyük bölümünü hallettiniz demektir. İşleme başlamadan önce avizeyi tavana en yakın konumda tuttuğunuzdan emin olmalısınız.

Avizelerin genelinde sarı, kahverengi ve mavi olmak üzere üç kablo bulunuyor. Tavandan gelen kabloların ise ikisi aynı renk, biri farklı renk oluyor. Tavandan gelen farklı renkteki kabloyu, avizeden gelen sarı renkteki kabloya bağlamalı ve ucunu bir penseden yardım alarak kanca şekline getirmelisiniz. Tavanda ve avizede yer alan diğer kabloları da, hangisini hangisine bağladığınız fark etmez, birbirleriyle bağlamalısınız. Tüm bağlama işlemlerinde kabloların uçları bir araya gelmeli. Birleştirme işlemlerinden sonra bir elektrik bandıyla kabloları bağlamayı unutmamalısınız.

Eğer tavanınızdan üç değil, iki kablo geliyorsa avizenizdeki kahverengi ve mavi kabloyu birbirine bağlayıp, tavanınızdaki kahverengi kabloyla birleştirmelisiniz. Yani her durumda, avizeden gelen sarı kablo ile tavandaki farklı renkteki kablo birleşmeli. Bazı durumlarda tavandaki ve avizedeki kablo renkleri aynı olabilir. Bu durumda aynı renk kabloları birbirine bağlamalısınız.

Avize montajı ile ilgili her şey.

6. Avizenizi Sabitleyin

Kabloları birbirine bağladıktan sonra avize montajında gerçekleştireceğiniz son adım, avizeyi tavana sabitlemek oluyor. Avizenizin vidalarını şarjlı tornavida yardımıyla tavana sabitleyin. Ardından avizelere kullanacağınız ampul ya da ampulleri takın. Son olarak, uygulama öncesi indirdiğiniz sigortayı açın ve odanın aydınlatma anahtarını aktif hale getirerek avizenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sigortayı indirmemenin ya da monte yapmadan önce alanda elektrik akımının olup olmadığını kontrol etmemenin oldukça tehlikeli olduğunu bir kez daha hatırlatalım; lütfen bu konuda dikkatli olunuz.

İşte, evinizin ustası olmanız bu kadar basit!

Evinizin dekorasyonuna uygun avize, sarkıt modelleri ve montaj yaparken kullanabileceğiniz elektrikli el aletleri Koçtaş’ta!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.