Nevresim Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Nevresim takımı seçimi

Yataktasınız, uykunuzu almış bir şekilde gözlerinizi açıyorsunuz… Pencerenize vuran güneş, tüm sevecenliği ile sizi yeni ve güzel bir güne çağırıyor… Hayır; aslında bu, okuduğunuzda içinizi ısıtan bir romandan alınmış cümleler değil. Demek istediğimiz, her sabah böyle mutlu, huzurlu uyanmak çok da uzak değil! 

Evet; pek çoğumuzun hayali böyle uyanmak olsa da genellikle bu pek mümkün olmuyor, biliyoruz. Peki, sabahları neden uykunuzu almış ve huzurlu bir şekilde uyanamadığınızı merak ediyor musunuz? Bunun pek çok etkeni olabilir. Örneğin “Doğru Yatak Seçimi Neden Önemli? Yatak Nasıl Seçilir?” yazımızda yatağınızın kaliteli bir uyku için en önemli etkenlerden biri olduğundan bahsetmiştik. Bunun yanı sıra tuhaf gelebilir, ama  “Daha Güzel Bir Uyku İçin 5 Yatak Odası Dekorasyon Önerisi” yazımızda bahsettiğimiz gibi uyku kalitenizin yatak odası dekorasyonu ile de bağlantısı olabilir.

Peki, nevresim takımlarınızın yatak odası dekorasyonuna katkı sağlamanın yanı sıra uyku kalitenizi etkileyebileceğini biliyor muydunuz? O halde en doğru ürünü seçebilmenize yardımcı olmak için nevresim takımı alırken nelere dikkat etmeli, anlatalım. 

 

İhtiyaç ve İstekleriniz Doğrultusunda Seçim Yapın: Kumaş Tipleri

Rahat bir uyku için nevresim takımı seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken ilk unsur, kumaş tipleri. Kumaş seçimini ihtiyacınız ve istekleriniz doğrultusunda yapmak hem daha kaliteli uyumanızı hem de seçtiğiniz ürünün daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilir. 

Koçtaş’ta satışa sunulan nevresim takımları pamuktan üretilmiştir. Kumaşının içeriğinde pamuk olan nevresim takımlarının dokusunun farklı olması ise ek içerik ve dokuma türü ile ilgili bir durumdur. Haydi gelin şimdi, Koçtaş’ta hangi kumaş türlerini tercih edebilirsiniz bir bakalım.

  • Pamuk Ranforce 

Dayanıklı yani uzun ömürlü olması sayesinde sıklıkla tercih edilen pamuk ranforce, en sık kullanılan dokuma türüdür. Çevre dostu bir kumaş tipi olan pamuk ranforce aynı zamanda hava geçirgenliği yüksek olması nedeniyle özellikle yaz aylarında tercih edilebilir.

  • Pamuk Poplin

Hafif ve hava alabilen bir yapıda olan pamuk poplin kumaş, pratikliği ile de dikkat çeker. Bu pratikliğin sırrı ise pamuk poplinin kolay kolay buruşmaması! Ayrıca bu kumaş türünün solma konusunda da dirençli olması tercih edilme sebeplerinden.

  • Pamuk Saten

Kış aylarında sıcak, yaz aylarında serin tutan bir kumaş seçimi yapmak istiyorsanız pamuk sateni tercih edebilirsiniz. Pamuk saten aynı zamanda uyku sırasında saç ve ciltteki nemi koruması sayesinde saçınızın ve cildinizin kurumasını belirli bir oranda önleyebilir.

  • Pamuk Polyester

Günlük kullanıma uygun ya da misafirleriniz geldiğinde kullanabilecekleri bir nevresim takımı almak istiyorsanız pamuk polyester kumaşları tercih edebilirsiniz. Oldukça dayanıklı ve bakımı kolay olan bu kumaş çeşidi, yıkandıktan sonra hızlıca kuruyabilir. Fakat pamuk oranı az ise terleme yapabileceğini de belirtelim.

Nevresim takımı

Nevresim Takımınızın Dayanıklılığı Konusunda Söz Sahibi: Tel Sıklığı

Nevresim seçerken dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise tel sıklığı. Peki, tel sıklığı ne ifade ediyor?

Tel sıklığı, nevresimin dokunduğu iplik sıklığı anlamına gelir. Yani tel sıklığı yoğun olan nevresim takımlarında dokuma işlemi daha çok ve sık iple yapıldığı için iplik gözenek görünümlerinin daha az olduğunu söyleyebiliriz. Tel sıklığı arttıkça kumaşın sağlamlığı da artar. Fakat dayanıklılık konusunda kumaş tipinin de söz sahibi olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

Nevresim Takımının Dekorasyona Etkisini Es Geçmeyin: Nevresim Takımı Modelleri

Ev Dekorasyonunda Renklerin Psikolojik Etkileri: Odalara ve Renklere Göre Renk Kullanımı Rehberi” yazımızda da uzun uzun anlattığımız gibi oda dekorasyonunda kullandığınız renkler, açlık hissi uyandırmaktan enerjik hissetmenize kadar pek çok farklı etki yaratabiliyor.

Hem renklerin sizde oluşturacakları pozitif psikolojik etkilerden hem de yatak odasında oluşabilecek şık dekoratif yansımalardan yararlanmak için seçeceğiniz nevresim takımı modelleri konusunda özenli olmalısınız. Nevresim modelleri sayesinde alanda uyguladığınız dekorasyon stilini daha güçlü kılabileceğinizi unutmamalısınız! Dilerseniz Koçtaş Yaşayan Evler dergimize göz atarak country, klasik ve modern tarzlara uygun olarak önerdiğimiz nevresim takımlarını inceleyebilirsiniz.

Birbirinden güzel desenlere ve renklere sahip bebek, tek ve çift kişilik nevresim takımı modelleri Koçtaş’ta sizi bekliyor!