Rahat Bir Uyku İçin Bilmek Şart: Yastık Nasıl Seçilir?

Yastık seçimi

Yoğun geçen bir günün ardından yatağınıza uzandınız, uykuya dalıp yorgunluğunuzu atmak ve kaliteli bir uyku sayesinde ertesi güne zinde uyanmak istiyorsunuz. Sizi çok iyi anlıyoruz. Fakat ne yazık ki pek çok insan bu hayalin “kaliteli uyku” kısmını gerçekleştiremiyor. Neden mi? Çünkü uyku kaliteniz pek çok unsurdan etkileniyor.

Doğru yatak odası dekorasyonu, doğru yatak ve nevresim seçimlerinin yanı sıra ihtiyaçlarınıza, uyku pozisyonunuza ve yatağınıza uyum sağlayabilecek bir yastık seçmek de uyku kalitenizi doğrudan etkiliyor. Kaliteli uyku için yastık nasıl seçilir anlatacağız, ama dilerseniz keyifle uyumanıza yardımcı olmak için yazdığımız ve hemen aşağıda sıraladığımız diğer yazılara da göz atabilirsiniz.

Doğru Yatak Seçimi Neden Önemli? Yatak Nasıl Seçilir?

Nevresim Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Daha Güzel Bir Uyku İçin 5 Yatak Odası Dekorasyon Önerisi

Haydi gelin şimdi, sağlıklı bir uyku için yastık seçimi nasıl yapılır anlatmaya başlayalım.

Yatak Sertliğinize Uygun Kalınlıkta Bir Yastık Seçin

Yumuşak yataklar, omurganızın şeklini alabilir ve uyku sırasında vücudunuz bu yatakların içerisine gömülebilir. Sert yataklarda ise durum bunun tam tersidir. Yani vücudunuz yatağa gömülmez. Peki, bu durumun yastık seçimi ile ne gibi bir bağlantısı var?

Uyku sırasında vücudunuzun -özellikle de boynunuzun- doğal pozisyonunu koruması gerekir. Eğer yatağınızın sertliğine uygun bir yastık seçmezseniz doğal pozisyonunuzu korumanız zor bir hale gelebilir. Bu durum ise uyku kalitenizin düşmesine, boyun ve sırt ağrısı gibi çeşitli sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle yastık seçiminde, yatağınızın sertliği doğrultusunda tercih yapmanız oldukça önemli.

 • Yatağınız sertse vücudunuz yatağa gömülmeyeceği için yüksek bir yastık seçebilirsiniz.
 • Yatağınız yumuşaksa vücudunuz yatağa gömüleceği için ince yastık tercih edebilirsiniz.

Yastık seçmenin püf noktaları

Yastık Alırken Uyku Pozisyonunuz da Söz Sahibi

Belki yan yatarak uyumayı seviyorsunuz, belki yüzüstü bir şekilde yatmadan uykuya dalmak sizin için imkânsız, belki de sırtüstü dışında hiçbir uyku pozisyonunda rahat edemiyorsunuz. Hangi uyku pozisyonunu tercih ederseniz edin, bunun yastık seçiminde önemli bir kriter olduğunu bilmelisiniz.

 • Genellikle sırt üstü bir şekilde uyuyorsanız baş ve boyun bölgesinin formunda (S şeklinde) üretilen ya da bu forma girebilen ürünler tercih edebilirsiniz.
 • Genellikle yana dönüp uyuyorsanız omuz genişliğinize uygun boyutta bir yastık seçebilirsiniz. Bu sayede boynunuz desteklenebilir.
 • Genellikle yüz üst uyuyorsanız tercihinizi ince, yumuşak ve nefes alabilir yastıklardan yana kullanabilirsiniz.

Yastık ihtiyacı

İhtiyaçlarınızı Göz Önünde Bulundurun

Yastık alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında elbette ihtiyaç ve istekleriniz doğrultusunda seçim yapmak da yer alıyor. Örneğin çok terliyorsanız yastık seçiminde bunu göz önünde bulundurmalısınız ya da beklentiniz, yastığınızın şeklini uzun süre koruması olabilir. Bu konuda doğru karar verebilmek için yastıkların üretildiği malzemeler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Hiç merak etmeyin! Şimdi, ihtiyacınız olan detayları dolgu malzemesine göre yastıklar özelinde sıralıyoruz!

 • Tela Yastık
  Isı tutma kapasitesi düşük olan tela yastıklar özellikle yaz ve ilkbahar aylarında konforlu uyumanızı sağlar.
 • Mikrojel Yastık
  Bu yastıklar oldukça sık dokumaya ve nem çekme özelliğine sahiptir. Ayrıca ısı tutma kapasitesi düşük seviyede olan yastıklardandır.
 • Mikrofiber Yastık
  Hacmini uzun yıllar koruyabilen mikrofiber yastıklar hava sirkülasyonu sağlayabildikleri için terleme yapma oranları düşük olan ürünlerdir. Yumuşak yapıdadırlar.
 • Isı Dengeleyici Yastık
  Özel hava kanalları sayesinde koku oluşumunu engelleyebilen bu yastık türü, hava salınımı ile ısıyı homojen bir şekilde dağıtabilir. Siz de bu sayede keyifli bir uykunun tadını çıkarabilirsiniz!

Yasık nasıl seçilir?

 • Bambu Yastık
  Oldukça hafif ve yumuşak olan bambu yastık, doğaldır ve bu nedenle çevre dostudur. Nemi iyi çekmesi ve hava geçirgenliği özelliği, vücudunuzun nefes almasına yardımcı olur. Eğer terleme sorununuz varsa yaz aylarında bambu yastık tercih edebilirsiniz.
 • Pamuk Yastık
  Yumuşak ve dayanıklı bir malzeme olan pamuk, havayı içine hapsederek kumaşa yalıtım özelliği kazandırır.
 • Kaz Tüyü Yastık
  Konforlu bir uyku çekmenizi sağlayan kaz tüyü yastık, ısıyı en yüksek şekilde tutabilir. Bu nedenle özellikle kış aylarında tercih edilir.
 • Yün Yastık
  Uzun ömürlü bir yastık arayışındaysanız tercihiniz kesinlikle yün yastık olmalı! Zor yıpranan ve bu özelliği sayesinde formunu uzun süre koruyabilen yün yastıklar aynı zamanda ısı tutma kapasitesi en yüksek seviyede olan ürünlerdir. Yün yastıklar, ıslaklık hissi vermeden kendi kuru ağırlıklarının %33 oranında nemi emebilirler.
 • Visco Yastık
  Omurgayı destekleyen ve bu sayede boyun, sırt ağrılarını azaltan visco yastıklar kan dolaşımını da rahatlatmaya yardımcı olmayı amaçlar. Ayrıca hava dolaşımı konusunda da başarılı olmaları bu yastık türünün konforunu artırır.

Doğru yastık kullanımı

Eğer Bir Sağlık Sorununuz Varsa Doktorunuza Danışın

Eğer boyun düzleşmesi, boyun fıtığı ya da bir omurga sorununuz varsa yastık almadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Her ne kadar ortopedik yastıklar bu tarz sorunlarda tercih edilebilir olsa da en doğru yönlendirmeyi doktorunuz yapabilir.

Bir sağlık sorununuz yoksa ve size en uygun yastığın hangisi olduğu konusunda bir yönlendirmeye ihtiyaç duyuyorsanız sizi Koçtaş mağazalarımıza bekliyoruz! Uyku grubu uzmanlarımızın tavsiyeleriyle ihtiyacınıza en uygun yastığı bulabilirsiniz.

Keyifli uykulara dalmanızı ve gece boyunca kalite uykular çekmenizi sağlayacak yastıklar Koçtaş’ta sizi bekliyor!