Telefonu Televizyona Yansıtma Nasıl Yapılır?

Telefonu Televizyona Yansıtma Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri görüşme yapmanın yanı sıra pek çok özelliği de peşinde getirdi. Fotoğraf çekmek, video izlemek, toplantılara katılmak ve pek çok işlemi halletmek için bir akıllı telefona sahip olmak yeterli. Üstelik teknolojinin hızla ilerlemesi sayesinde cep telefonlarını diğer elektronik cihazlarla entegre etmek mümkün. Bu entegrasyonlardan biri de telefonu televizyona yansıtmak. 

Cep telefonunun ekranıyla sınırlı kalmayıp deneyiminizi daha geniş bir ekranda yaşamak isterseniz telefon ekranını televizyona yansıtma yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Böylece telefonunuzda yer alan içerikleri sevdiklerinizle paylaşabilir veya daha büyük bir ekranda izlemenin tadını çıkarabilirsiniz. 

Cep telefonunuzdan yansıtma yaparak yüksek seyir keyfi yakalayabileceğiniz televizyon modelleri için de Koçtaş’ın geniş ürün yelpazesinden faydalanabilirsiniz. 

TV Ses Sistemleri Banner

Telefon ekranınızı televizyona yansıtmak; evde film izleme deneyiminizi geliştirebilir, iş toplantılarında daha etkili sunumlar yapmanıza yardımcı olabilir veya arkadaşlarınızla oyun oynarken daha eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayabilir. Artık teknoloji dünyasında bu tür bağlantıları kurmak çok daha kolay ve erişilebilir. O halde gelin, telefonunuzu televizyona nasıl yansıtacağınıza göz atalım. 

Telefon Modeline Göre Televizyon Ekranına Yansıtma Nasıl Yapılır?

Telefon Modeline Göre Televizyon Ekranına Yansıtma Nasıl Yapılır?

Seçtiğiniz dizi, film ya da videoları Android ve iOS akıllı cep telefonlarınız üzerinden Miracast, Chromecast, AirPlay gibi çeşitli teknolojiler kullanarak kablosuz bir şekilde akıllı televizyonlara ekran yansıtma yapabilirsiniz. Dilerseniz kablolu bağlantı seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. 

Gelin, ilk olarak Android telefonu televizyona yansıtma konusuna göz atalım.  

Android Telefonu Televizyona Yansıtma

Android Telefonu Televizyona Yansıtma

Android telefonunu televizyona yansıtma yöntemi, dilediğiniz medya içeriğini daha büyük bir ekranda görüntülemenin en kullanışlı yollarından biri. Telefonunuzdan televizyona görüntü aktarma işlemi yapabilmek için 2 farklı yöntem bulunuyor. Televizyonunuz hangi yöntemi destekliyorsa bu 2 yöntemden birini tercih ederek kolay bir şekilde ekran yansıtma özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Miracast Destekli Televizyonlar 

Televizyonunuz Miracast destekliyse aşağıdaki adımları izleyerek akıllı telefonunuzdan seçtiğiniz medya içeriklerini televizyon ekranına yansıtabilirsiniz:

 • Ekran yansıtma yapmadan önce televizyonunuzun ve telefonunuzun aynı internet ağına bağlı olduğundan emin olun. 
 • Televizyonunuzu açın ve Miracast özelliğini etkinleştirin. Bu özellik genellikle “Ayarlar” veya “Bağlantılar” menüsünde bulunur. “Smart View”, “Paylaş ve Bağlan”, “Kablosuz Ekran” gibi seçenekler de görebilirsiniz. 
 • Android telefonunuzda da Ayarlar > Bağlı Cihazlar > Ekran Yansıtma (veya Miracast) bölümüne gidin.
 • Televizyonunuzu listede bulun ve seçin. Eşleşme tamamlandıktan sonra telefon ekranınız televizyonunuza yansıyacaktır.

ChromeCast Destekli Televizyonlar

ChromeCast destekli bir akıllı televizyona sahipseniz aşağıdaki adımları izleyerek telefonunuzdan seçtiğiniz video, fotoğraf, dizi, film gibi uygulamaları televizyon ekranına yansıtabilirsiniz:

 • Ekran yansıtma yapmadan önce televizyonunuzun ve telefonunuzun aynı internet ağına bağlı olduğundan emin olun.
 • Google hesabınızla giriş yapın. Ardından Android telefonunuzdan Google TV uygulamasını açın.
 • “TV’yi bağla” seçeneğini seçin. 
 • Bağlanmak istediğiniz cihazı seçin.
 • TV ekranınızda görüntülenen kodu telefonunuza girin.
 • “Eşle”ye dokunun. Eşleştirme tamamlandığında telefonunuzun ekranı televizyonunuza bağlanmış olacak.

Bu şekilde sadece ekrana yansıtma değil, aynı zamanda ​​televizyonunuzdaki bazı özellikleri de mobil cihazınız üzerinden kontrol edebilme yetkisine sahip olacaksınız. 

iPhone telefonunuzdan televizyon ekranına yansıtma yapmak istiyorsanız da şimdi sıra iPhone ekran yansıtma yöntemlerine geldi. 

iPhone Telefonu Televizyona Yansıtma

iPhone Telefonu Televizyona Yansıtma

iPhone telefonunuzdan direkt olarak televizyon ekranına seçtiğiniz görüntüleri aşağıdaki adımları uygulayarak kolay bir şekilde yansıtabilirsiniz:

 • Televizyonunuzun AirPlay’i desteklediğinden ve aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun.
 • iPhone’unuzda denetim merkezini açın. (iPhone X veya daha yeni modellerde sağ üst köşeden aşağıya kaydırarak, daha eski modellerde ekranın altından yukarı kaydırarak)
 • “Ekran Yansıtma” seçeneğine dokunun.
 • Açılan listeden televizyonunuzu seçin.
 • TV ekranında görünen kodu iPhone’unuza girin.
 • Eşleştirme tamamlandığında iPhone ekranınız televizyonunuza yansıtılmış olacak.

Kablosuz bir şekilde bu adımları izleyerek telefonunuzu akıllı televizyonunuzun ekranına yansıtabilirsiniz. Şimdi de kablolu ekran yansıtma yöntemlerine göz atalım. 

Kablolu Bağlantı ile Televizyona Yansıtma

Kablolu Bağlantı ile Televizyona Yansıtma

Telefonunuzu dilerseniz kablo kullanarak da televizyona yansıtabilirsiniz. Kablosuz yansıtma yöntemlerinde küçük bir gecikme yaşanabilirken kablolu bağlantıların genellikle daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kablosuz yansıtmada problem yaşıyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz. 

iPhone Telefonu Kablolu Bağlantı ile Televizyona Yansıtma 

Sadece Wi-Fi bağlantısı ile değil, aynı zamanda kablolu bağlantı kullanarak da iPhone telefonunuzu televizyon ekranına yansıtabilirsiniz. 

İşte, iPhone telefon ekranını akıllı televizyona yansıtmak için izlenmesi gereken adımlar: 

 • Telefonunuza uygun bir HDMI adaptörü (iPhone için lightning) edinin.
 • HDMI kablosunu adaptöre ve televizyonunuza bağlayın.
 • Televizyonunuzun kumandasından doğru HDMI girişini seçin. 
 • Telefonunuzun ekranı otomatik olarak televizyonunuza yansıyacaktır.

Eğer Apple TV’niz veya doğrudan uyumlu bir cihazınız yoksa bu yöntemle de bir iPhone telefonu televizyona bağlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan adaptör ise kullandığınız iPhone modeline ve televizyonunuzun bağlantı noktalarına göre değişiklik gösterebilir. Bu adımları izleyerek iPhone’unuzu kolayca televizyonunuza yansıtabilir ve büyük ekranda içeriklerinizi keyifle izleyebilirsiniz.

Android Telefonu Kablolu Bağlantı ile Televizyona Yansıtma

iPhone’un yanı sıra Android telefonlar da kablolu bağlantı ile akıllı televizyonlara ekranlarını yansıtabilir. Android telefonunuzun ekranını akıllı televizyona yansıtmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz: 

 • Telefonunuza uygun bir HDMI adaptörü (Android için USB-C veya micro-USB) edinin. 
 • HDMI kablosunun bir ucunu adaptöre, diğer ucunu ise televizyonunuza bağlayın.
 • Adaptörü telefonunuza takın. 
 • Telefonunuzun ekranında “Bildirim Paneli’ni” açıp “Yansıtma” kısmına gelin. 
 • Yansıtma işlemini başlatmak için ekrandaki talimatları izleyin.
 • Telefonunuz kısa süre içerisinde televizyon ekranına yansıyacaktır. 

Telefon Ekranından Televizyon Ekranına Yansıtma ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Telefon Ekranından Televizyon Ekranına Yansıtma ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • Son yıllarda piyasada bulunan pek çok televizyon modeli (özellikle Smart TV’ler) yansıtma özelliklerini destekler. Miracast, Chromecast veya AirPlay destekli televizyonlar ise bu işlemi kolaylaştırır.
 • YouTube, Netflix, Disney+, BluTV gibi pek çok popüler uygulama, yansıtma özelliğini destekler. 
 • Ekrana yansıtmada gecikme yaşamamak için kablolu yansıtma seçenekleri tercih edilebilir. 
 • Görüntü kalitesinin yüksek çözünürlüklü olmasını istiyorsanız yansıtma yaparken televizyonunuzun ve telefonunuzun yüksek çözünürlük (HD veya 4K) desteklediğinden emin olun. 
 • Telefonu televizyona yansıtma sırasında Wi-Fi bağlantınızın güçlü ve stabil olduğundan emin olun. Sinyaller zayıflarsa yansıtma sırasında kesintilere neden olabileceğini unutmayın. 
 • Hem telefonunuzun hem de televizyonunuzun yazılımlarını güncel tutmaya çalışın. Güncelleme yaparak yansıtma performansını ve uyumluluğunu artırabilirsiniz.
 • Yansıtma işleminin telefonunuzun pilini hızlı bir şekilde tüketebileceğini unutmayın. 

Farklı telefon modelleri ve televizyonlar için adım adım telefonu televizyona yansıtma yöntemlerinden bahsettik. Eğer akıllı telefonunuz varsa ancak ekran yansıtmak için uygun bir televizyonunuz yoksa Koçtaş’a gelip her ihtiyaca uygun televizyon modelleri arasından dilediğinizi inceleyerek satın alabilirsiniz.