Milyonlarca Yürek, İki Soru: Ankastre Nedir, Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Ankastre eşyalar nasıl seçilir?

Evleniyorsunuz, yıllardır sizinle olan beyaz eşyanız bozuldu ya da şehir dışında bir okul kazandınız ve çıkacağınız ev için beyaz eşyaya ihtiyacınız var… Hangi nedenle olursa olsun, sonradan pişman olmamak için beyaz eşya seçerken dikkat edilmesi gerekenleri araştırdığınızı ve seçiminizi bu doğrultuda yapmaya çalıştığınızı biliyoruz. Fakat teknolojinin her geçen gün beyaz eşya kategorisinde de karşımıza yenilikler sunduğu bir gerçek. Söz konusu beyaz eşya olduğunda son yıllarda sıkça duyulan bir terim olan ankastre de çoğu kullanıcının aklında soru işareti oluşturan ve merak uyandıran bir konu. Peki, ankastre nedir? Şık bir dekorasyonun yanı sıra yer tasarrufunun sırrı olarak da bilinen ankastre ne demek ve ankastre alırken nelere dikkat etmeli?

Ankastre Nedir?

Türk Dil Kurumu, ankastre kelimesine “Bir oyuğa, yuvaya yerleştirilmiş tesisat” olarak tanımlıyor. Yani oluşturulmuş özel bir alanın içerisine yerleştirilebilen beyaz eşyaya verilen ad “ankastre” oluyor. Ankastre ürünler, kendilerine özel alanlara çıkıntı olmayacak şekilde yerleştiriliyor ve bu da ankastre kullanılan alanda bütünlük oluşmasını sağlıyor.

Ankastre, mutfak ile bütünleşmiş bir kavram olsa da ankastre mutfak dışında ankastre banyonun da olabileceğini söyleyelim. Ankastre çamaşır makinesi ve ankastre kurutma makinesi sayesinde banyoda da ankastrenin avantajlarından yaralanmak mümkün. Peki, bunlar dışında hangi ürünler ankastre olarak sunuluyor? Hemen söyleyelim: Bulaşık makinesi, fırın, mikrodalga fırın, buzdolabı, davlumbaz ve ocak, ankastre seçeneği sunan beyaz eşya çeşitleri. Ayrıca fırın, davlumbaz ve ocak bir araya geldiğinde bu buluşma genellikle ankastre set olarak adlandırılıyor, bu detayı da belirtmeden geçmeyelim. Tabii zevkinize, bütçenize ve ihtiyacınıza uygun pek çok ankastre mutfak seti sunuluyor. 

İki Modeli de Şık: Tam Ankastre ve Yarı Ankastre Arasındaki Fark Nedir? adlı yazımızı okuyarak iki model arasındaki farkları öğrenebilirsiniz.

Ankastre nedir?

Ankastrenin Avantajları Nelerdir?

Eğer ankastre set almayı düşünüyorsanız kendinizi farklı bir dünyaya dâhil olacak gibi hissedebilirsiniz, bu oldukça normal. O halde karar vermenizde yardımcı olalım ve ankastre avantajları nelerdir sıralamaya başlayalım.

 • Ankastre ürünler, oluşturulan özel dolabın içerisine yerleştirildikleri için mutfak ya da banyoda ekstra alan yaratma sorununu ortadan kaldırır.
 • Özel alana yerleştirilmelerinin yanı sıra ankastre renk seçimi doğru yapıldığında, mutfak ya da banyo dolaplarıyla şık bir bütünlük oluşturur, dekorasyona katkı sağlar.
 • Ankastrenin kurulumu ve temizliği oldukça kolaydır.
 • Yaşadığınız evde ankastre ürünler için oluşturulmuş özel bir alan varsa bu alana uygun boyutta ankastre alabilirsiniz. Farklı ölçülere uygun ankastre ürünler bulunmaktadır.
 • Genel görüşün aksine ankastre ürünler pahalı değildir. Farklı markaların her bütçeye uygun ankastre ürünleri bulunmaktadır.
 • Farklı kapasitelere ve programlara sahip ankastre ürünler vardır. Bu sayede ihtiyacınıza uygun ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ankastre kullanımının rahatlığı.

Ankastre Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Evinize küçük bir ürün alsanız bile inceliyor ve bu doğrultuda karar veriyorsunuz, değil mi? Son derece haklısınız! Yeni beyaz eşya alırken de ince eleyip sık dokumak hakkınız! Peki, ankastre seçerken nelere dikkat etmeli?

 • Ankastre beyaz eşya yerleştirilmesi için açılan yuvanın ölçülerini alarak bu doğrultuda ürün satın almalısınız.
 • İhtiyacınızı karşılayabilecek beyaz eşya kapasitesini tercih ettiğinizden emin olmalısınız. Çünkü ölçüleri aynı olsa da kapasiteleri ya da iç hacimleri farklı ürünler olabiliyor.
 • Seçtiğiniz ankastrenin mutfakta bütünlük sağlayabilmesi için aynı renge sahip ürünler seçmeli, yani tüm ürünleri aynı renkte olan bir set oluşturmalısınız.
 • Doğayı korumak ve bütçenize katkı sağlamak için alacağınız ürünlerin hangi enerji sınıfına dâhil olduğunu incelemelisiniz.
 • Ocağınızın gazlı mı, elektrikli mi; bulaşık makinenizin tam ankastre mi, yarı ankastre mi olması gerektiğine karar vermelisiniz. Gazlı ocaklar, çoğu ailenin evinde bulunan bir ürün olsa bile elektrikli ocakların kullanımının da gitgide arttığını unutmamalısınız. Temizliği oldukça kolay olan elektrikli ocakların kullanım kolaylığı sağladığını da belirtelim. Peki, tam ankastre bulaşık makinesi ile yarı ankastre bulaşık makinesi arasındaki fark nedir? Tam ankastre bulaşık makinesinin kontrol paneli önde değil kapağın üzerindedir. Yani ilk bakışta makine, bir mutfak dolabı gibi görünebilir. Yarı ankastre bulaşık makinesinin kontrol paneli ise kapağın ön kısmında bulunur ve kapağın alt kısmı dolap gibi görünür. Diğer bir deyişle tam ankastre bulaşık makinesi, mutfağınızla daha bütünleşik bir görünüm oluşturur.
 • Yukarıda sıraladığımız önemli detayların yanı sıra ankastre seçimi sırasında, beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gereken noktaları değerlendirmelisiniz. Bu konuda “Sonradan Pişman Olmayın: Beyaz Eşya Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımız size yardımcı olabilir. Ayrıca ürünleri satın aldıktan sonra tasarruf da olmazsa olmaz! “Elektrikli Ürünler Kullanırken Tasarruf Etmenin İpuçları” başlıklı yazımız da tasarruf konusunda size rehberlik etmeye hazır!

 

Ankastre eşya almanın ipuçları.

Mutfağınızda ya da banyonuzda ankastre ürünlere yer verip alanda bütünlük sağlamak güzel fikir!