Site icon

Temizliği Önemli: Araba Nasıl Dezenfekte Edilir?

Araba Nasıl Dezenfekte Edilir

Mikroplardan ve sağlığımız için zararlı olan bakterilerden kendimizi koruyabilmek için kişisel hijyene ve ev temizliğine önem vermemiz gerekiyor. İçerisinde bulunduğumuz bu zor ve sabır gerektiren süreçte evleri nasıl temizleyebileceğinizi “Koronavirüse Karşı Temizlik: Ev Nasıl Dezenfekte Edilir?” içeriğimizde anlatmıştık.

Şimdiyse sırada, temizliği ne yazık ki aksatılabilen; ama bugünlerde sağlığımızı korumak için oldukça önemli olan araba dezenfeksiyonu var!

Dezenfekte İşleminin Doğru Malzemeyle Yapılması Önemli

Araç dezenfeksiyonu için kollarınızı sıvadıysanız dikkat etmeniz gereken ilk nokta kesinlikle temizlik için kullanacağınız malzemeleri doğru seçmeniz. Aksi takdirde aracınıza zarar verebilirsiniz. Peki, araba hangi temizlik malzemesiyle dezenfekte edilmeli?

Araç İçi Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır?

Biliyorsunuz, diğer salgın hastalıklar gibi koronavirüsten korunmak için de sadece araç sahibinin ya da yolcuların temas ettiği yerlerin değil, tüm noktaların temizlenmesi gerekiyor. Çünkü havada asılı kalmış virüsler yer değiştirip bir yüzeye tutunmuş olabilir. Bu arada mümkünse arabanıza kimseyi almamanız gerektiğini de not düşelim.

Şimdi, araç temizliğinin nasıl yapılması gerektiğine dair ayrıntılara geçelim.

Aracınızı Havalandırmayı ve Klima Bakımını İhmal Etmeyin

Araç dezenfeksiyonu elbette önemli, ama çok önemli olan bir konu daha var: Aracınızdaki hava kalitesi! Bu nedenle klima bakımını da düzenli olarak yapmanız şart. Bu süreçte polen filtresini ayda bir değiştirmek doğru olacaktır. Ayrıca araca ilk bindiğinizde de camları açmayı ihmal etmeyin. Artık havalar güzel! Mümkünse camınız açık şekilde yolculuk yapabilirsiniz.

Bunlara Dikkat Edin!

Arabanızı dezenfekte etmeniz elbette çok önemli, corona virüsten korunmak için yeterli değil! Arabanıza binmeden önce ellerinizi dezenfekte etmeyi, dış mekândan eve geldiğinizde kıyafetlerinizi hemen yıkamayı ihmal etmeyin. Tabii ki zorunlu olmadıkça evden çıkmamakta fayda olduğunu da bir kez daha hatırlatalım.

Ayrıca evde zaman geçirirken hem fiziksel hem psikolojik sağlığınız açısından dikkat etmeniz gereken noktalara da “Evde Zaman Geçirirken Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Arabayı Dezenfekte Etmek Neden Önemli?

Gündemimizin korona virüs olduğu bu dönemde #evdekal uygulamasına katılmak ve kişisel izolasyonu gerçekleştirmek oldukça önemli. Fakat -pek çok insan home ofis çalışmaya başlasa da- bazılarımız ofislere gitmek ya da gıda alışverişi için evlerimizden çıkmak durumunda kalabiliyoruz. Ayrıca işe gitmek zorunda olanlar da mümkün olduğunca kişisel araçlarıyla yolculuk yapmayı tercih ediyor. İşte, tüm bunlar araçların da evler gibi düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerekliliğini doğuruyor.

Dış mekânlarda dokunduğumuz noktalardan elimize geçen mikropları aracımıza dokunarak oraya taşıyabiliyor ya da havasız kalan araçlarda virüsler havada asılı kalabiliyor. Sağlığınız için günlük temizliğe ek olarak 15 günde bir araçlarınızı dezenfekte etmelisiniz. Araba dezenfeksiyonu için profesyonel noktalardan yardım alabileceğiniz gibi “Corona virüse karşı araba nasıl dezenfekte edilir?” sorusunun yanıtını verdiğimiz yazımız sayesinde kendiniz de yapabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz!

Exit mobile version