Site icon

Banyo ve Mutfak Duvarlarını Tasarruflu Yenileyin: Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Fayans boyama nasıl yapılır?

Ev dekorasyonunuzu yenilemek istiyor, değişikliğin iyi geleceğini düşünüyor ve bir de tasarruflu ev yenileme fikirleri arıyorsanız tam yerindesiniz! Koçtaş Yaşayan Evler Blog’da biz de bol bol bunlardan bahsediyoruz ve şık bir ev dekorasyonu yapmanın pahalı olduğu algısının aslında yanlış olduğunu kanıtlıyoruz. Şimdi okuyacağınız yazı da bunun bir örneği!

Evinizdeki fayansları ve seramikleri yenilemek istiyorsanız ama hem tadilat yapmak için yeterli zamanınız yoksa hem de daha pratik ve ucuz bir ev yenileme önerisi arıyorsanız çare, fayans boyama! Peki, fayans nasıl boyanır? Hiç gözünüzde büyütmeyin; fayans boyama teknikleri oldukça kolay! Boyayarak fayans yenileme işlemi için ihtiyacınız olan malzemeler ise kolay bulunur ve uygun fiyatlı!

Fayans Boyama Uygulaması Hangi Alanlarda Gerçekleştirilebilir?

Eğer evinizdeki fayansları yenilemek istiyorsanız “Fayans boyama, mutfak ya da banyo dışında bir alanda yapılabilir mi?” sorusunun aklınızda oluşması gayet normal. Evet, fayans ya da seramikler genellikle banyo ve mutfakta olduğu için aklımıza öncelikle bu alanlar gelebilir; ama bu yenileme uygulaması fayans olan her yerde uygulanabilir. Örneğin antrenizde fayans varsa vereceğimiz öneriler sayesinde bu alanı da yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Fayans Ne ile Boyanır?

Fayanslarınızı boyayarak yepyeni bir alana kavuşma fikrini daha önceden duysanız da fayans boyası konusunda aklınızda soru işaretleri oluşmuş olabilir. Hemen o soru işaretlerini giderelim.

Fayans üzerine uygulayacağınız boyanın suya ve neme dayanıklı olması oldukça önemli. Bu nedenle seramikleri boyayarak yenileme işleminde yağlı ve epoksi boya türlerinden yardım alabilirsiniz. Fakat epoksi boyanın genellikle evlerde kullanılmaması, yağlı boyaların ise yoğun koku yayması nedeniyle uygulama yapmanız zor olabilir. Bu nedenle fayans yüzeylerine hobi boyası uygulayabilirsiniz.

Fayans Boyamak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Fayans Nasıl Boyanır?

Uygulamanın nasıl yapıldığını görmek için fayans boyama banyo videomuzu izleyebilirsiniz.

Süsleme Amaçlı Fayans Boyama: Stencil Uygulaması

Seramiklerinizi boyadıktan sonra yepyeni fayans modelleri çizmeye ne derseniz? Evet, yanlış okumadınız. Mutfak ya da banyo fayanslarına yepyeni modeller kazandırmak mümkün! Bu konuda stencil uygulaması size yardımcı olabilir.

Kendin yap fikirlerinden biri olan stencil uygulaması ile desen şablonları sayesinde duvarlarda ve zeminlerde şık bir seramik ya da duvar kağıdı etkisi yakalayabilirsiniz.

Kalan Boyaları Değerlendirin: Kapı Boyama Nasıl Yapılır?

Eğer elinizde akrilik multi surface boya kaldıysa boya kabı ve fırçalarınız da tamsa evinizin dış kapısını yenilemeye ne dersiniz? İşte, “Çelik kapı nasıl boyanır?” sorusunun cevabı!

Gerekli Malzemeler

Çelik Kapı Nasıl Boyanır?


Evinizi tasarruflu bir şekilde yenilemek #güzelfikir!

 

Exit mobile version