Site icon

Adım Adım Doğru Seçim: Bebek Beşiği Nasıl Seçilir?

Bebek Beşiği Nasıl Seçilir

Bebeğinizin dünyaya gelmesi için geri sayım başladı! Onun güvenliği, konforu ve mutluluğu sizin için her şeyden önemli; biliyoruz. Seçtiğiniz her bebek odası mobilyasında, hatta bebeğiniz için aldığınız her üründe bunu gözetiyorsunuz. Durum böyle olunca bebek odasının en önemli mobilyalarından olan bebek beşiği seçimi hakkında da aklınızda soru işaretleri oluşabilir. O halde hemen size yardımcı olalım. İşte, “Bebek beşiği nasıl olmalı?” sorusunun yanıtı:

Öncelikle Hangi Beşik Modelini Alacağınıza Karar Verin

Bebek beşiği seçerken öncelikle dikkat etmeniz gereken şey beşiğin hangi çeşit olduğu. Çünkü beşik çeşitleri görsel olarak farklılık sunmanın yanı sıra kullanım açısından da bazı avantajlar ya da dezavantajlar sunabiliyor. Bu sebeple öncelikle beşik türlerini tanımanız ve bu doğrultuda seçim yapmanız gerekiyor.

İhtiyaç ve İstekleri Göz Önünde Bulundurun

Seçeceğiniz beşik çeşidi elbette ihtiyaçlarınıza cevap verecek nitelikte olacak. Zaten bizce “En iyi bebek beşiği hangisi?” sorusunun yanıtı da ihtiyaçlar doğrultusunda seçilen beşiktir. Peki, hangi ihtiyaç ve istekleri göz önünde bulundurmalısınız?

Beşiğin Güvenlikli Olduğundan Emin Olun

Bebeğiniz büyüyecek ve dünyayı keşfetmek isteyecek! Bu da güvenlik önlemleri almanız gerektiği anlamına geliyor. Beşik çıtalarının genişliği, bebeğinizin bacağının ve başının geçemeyeceği genişlikte olmalı. Ayrıca bebeğinizin düşmemesi için çıta uzunluğunun da bebek tarafından kolaylıkla geçebilecek boyutta olmamasında fayda var.

Tabii bebekli evde güvenlik sadece beşik seçimi ile bitmiyor; evde de almanız gereken önlemler var. “Çocuklar İçin Evi Güvenli Hale Getirme Yolları” yazımız ise bu konuda size rehberlik yapmaya hazır!

Sağlık Açısından Tehdit Oluşturacak Ürünlerden Uzak Durun

Almayı planladığınız beşik, ihtiyaçlarınıza cevap veriyor olabilir. Peki, bebek sağlığı gözetilerek mi üretilmiş? İskelet malzemesinin, çocuk beşiğinde kullanılan boya ve kumaşların standartlara uygun olduğundan emin olmak bu doğrultuda oldukça önemli. Tekstil ürünlerinde OEKO-TEX, boyalarda ise EN71-3 uyumluluğuna dikkat etmelisiniz.

Beşiğe Alternatif Arayanlara: Montessori Yatak

Beşik alırken dikkat etmeniz gereken önemli özellikleri sıraladık. Fakat bu noktada beşiklerin yanı sıra popüler ve oldukça kullanışlı bir alternatife daha sahip olduğunuzu hatırlatmak isteriz: Montessori yatak! Çocuğun kendi ihtiyaçlarını karşılamasını amaçlayan Montessori felsefesini uygularken tercih edeceğiniz yatak ve Montessori dekorasyon hakkında ayrıntılı bilgi almak için “Çocuk Odaları Artık Daha Renkli: Montessori Yatak” yazımızı okuyabilirsiniz.

İhtiyacınıza, zevkinize ve elbette bütçenize uygun bebek beşikleri için Koçtaş’a göz atmayı unutmayın!

Exit mobile version