Yatak Odanız Kişiliğinizi Yansıtsın: Burçlara Göre Yatak Odası Dekorasyon Önerileri

Burçlara Göre Yatak Odası

Yatak odalarımız… Dinlenip tazelendiğimiz, sığınıp huzur bulduğumuz en özel yaşam alanlarımız. Peki, yıldızlara kulak vererek yatak odanızı daha size özgü ve daha keyifli hale getirebileceğinizi biliyor musunuz? 

Burçlara göre yatak odaları fikirleriyle kişisel tarzınıza odaklanmanız aslında oldukça kolay. Yatak odanızını burcunuz ile uyumlu dekore ederek ve “Duvarlar ne renk olmalı?”, “Aksesuarlar nasıl olmalı?”, “Estetik mi, fonksiyonellik mi önemli?”, “Hangi aksesuarlara yer vermeli?” gibi birçok soruya daha kolay cevap verebilirsiniz.

Gelin, kişiliğimizden ilişkilerimize, özelliklerimizden zevkimize kadar birçok konuda etkisi olan burcumuz ile uyumlu yatak odası için dekorasyon önerileri nelerdir, birlikte keşfedelim:

Yatak Odanız Kişiliğinizi Yansıtsın: Burçlara Göre Yatak Odası Dekorasyon Önerileri

Koç Burcu İçin Yatak Odası Dekorasyonu Önerileri (21 Mart – 20 Nisan)

Koç Burcu Yatak Odası

Ateş burcu olan Koç, enerjik ve hareketli bir kişiliğe sahip olduğu için ev dekorasyonunda da daha cesur bir tarza yönelebiliyor ve göze çarpan eşyaları, kırmızı gibi canlı renkleri tercih edebiliyor. Ancak söz konusu yatak odası olduğunda renklerin tüm etkilerini göz önünde bulundurmakta fayda var. Derin bir uykuya dalıp enerji depolayabilmek için yatak odası dekorasyonunda daha sakinleştirici tercihler yapılabilir. Örneğin kırmızı yerine pembe tonlarına kayabilirsiniz. Gelin, Koç’lara uygun dekorasyon ipuçlarına göz atalım: 

 • Hareketi seven bir burç olarak size istediğiniz hareket özgürlüğünü sağlaması için evin geniş odalarından birini kullanabilirsiniz.
 • Yine özgürlük tutkunuza uygun olarak yatağınız da mümkün olduğunca geniş olabilir. Bu noktada size en uygun yatağı seçmek için “Doğru Yatak Seçimi Neden Önemli? Yatak Nasıl Seçilir?” yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Şifonyer, yatak başlığı ve dolap gibi mobilyalarınızı seçerken yenilikçi tarzınızı yansıtacak şekilde sade ve şık çizgiye sahip modern mobilyalar tercih edebilirsiniz. Ahşap ve metal gibi farklı materyalleri bir arada kullanarak da renkli bir tasarım yapabilirsiniz. 
 • Yatak odanızı aynı zamanda çalışma odası olarak da kullanıyorsanız çalışma esnasında daha aydınlık, diğer zamanlarda daha loş bir ortam yaratmak için ışığı ayarlanabilir lambalar kullanabilirsiniz. Bu ihtiyacınıza en uygun aydınlatma çözümleri için Koçtaş’ı ziyaret edebilirsiniz. 
 • Koç burcu başarıyı sever, geçmiş başarılarıyla motive olur. Bu nedenle sabah uyandığınızda görebileceğiniz bir yerde başarı sembolü çalışmalarınıza, ödüllerinize, sertifikalarınıza yer verebilirsiniz. 
 • Coşkunuza ve dinamizminize eşlik edecek tablo, duvar saati saat gibi dekoratif eşyalarla yatak odanızı zenginleştirebilirsiniz. 

Boğa Burcu İçin Yatak Odası Dekorasyonu Önerileri (21 Nisan – 20 Mayıs)

Boğa Yatak Odası

Boğa burcunu, zevk ve sadelik tutkunluğu ile tanıyoruz. Uyku söz konusu olduğunda ise Boğa, daima bir şekerlemenin ya da fazladan bir saat uykunun tadını fazlasıyla çıkarabilir. Toprak Burcu olan Boğalar, rahatlayabilmek ve güzel bir uyku çekebilmek için de doğal bir yatak odası dekorasyonu yapabilirler. Nasıl mı?

 • Burcunuzun elementi olan toprağı yansıtan ve doğadan ilham alan kahverengi, koyu turuncu gibi trenklerde rustik bir tasarım tercih edebilirsiniz. Böylece daha sade ve dingin bir atmosfer yaratabilirsiniz. 
 • Yine aynı sebeplerle aradığınız sıcaklık ve doğallığı verecek ahşap mobilyalar kullanabilirsiniz. Doğal ve sıcak bir tasarım çizgisine sahip rustik dekorasyon bu açıdan size uygun olabilir. Doğayı yansıtan bu stil hakkında bilgi almak için Rustik Ev Dekorasyonu Nedir, Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Rahatlık ve huzur arayan yönünüzü beslemek üzere Zen tarzı dekoratif eşyalara yer verebilirsiniz.
 • Düşüncelerinizden kurtulup rahatlamak için kokulu mumlardan yararlanabilirsiniz. 
 • Kendinizi doğada hissetmek için ağaç kabuğu, çam, misk veya diğer odunsu kokuları tercih edebilirsiniz.

İkizler Burcu İçin Yatak Odası Dekorasyonu Önerileri (21 Mayıs – 20 Haziran)

İkizler Burcu Oda

Hava burcu olmalarının bir sonucu olarak hareketi ve değişikliği seven İkizler, yatak odalarında da genellikle esneklik ister, yeniliğe bayılır. Hava gibi akışkan bir hayat tarzını benimsedikleri için konfor katan detaylar, enerjilerini yenilemelerini sağlar. İkizler burçlarının özgün kişiliklerini yatak odalarına taşıyacak dekorasyon önerilerimiz ise şöyle:

 • Coşkulu kişiliğinizin bir yansıması olarak yatak odanızın genelinde coşku ve mutluluğun rengi olan sarı renk kullanabilirsiniz. Bunu ana unsurlarda da tamamlayıcı parçalarda da değerlendirebilirsiniz. Sarı renk ile kombinleyebileceğiniz mobilyalar ve aksesuarlar hakkında bilgi sahibi olmak için  Enerjik Renk Kombinasyonları: Dekorasyonda Sarı ile Uyumlu Tonlar yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Özgün ve otantik yönünüzü yatak odası  dekorasyonunuzla gösterebilmek için uyumsuzluktan ahenk yaratan bohem tarzını tercih edebilir, konforu ön plana alabilirsiniz. 
 • İkizler iletişim burcu olduğu için başucunuzda telefon, tablet, bilgisayar gibi dış dünya ile iletişiminizi sağlayacak aletleri koyabileceğiniz bir komodin ya da başucu masasına yer verebilirsiniz.
 • İlgili bir burç olarak merakınızı besleyen, yeni dünyalar keşfetmenizi sağlayan kitaplarınıza yer vereceğiniz geniş bir kitaplık bulundurabilirsiniz.

Yengeç Burcu İçin Yatak Odası Dekorasyonu Önerileri (21 Haziran – 30 Temmuz)

Yengeç Burcu Yatak Odası

Evi ve aileyi temsil eden Yengeçler, başkalarının duygularını önemsemeleri ve geçmişe bağlılıkları ile de tanınırlar. Evleri, çoğunlukla herkesin güven içinde hissettiği dingin bir rahatlama mekanı olur. Yengeçlerin uyku kalitesi ise içlerinde ne kadar huzurlu hissettikleri ile doğrudan bağlantılı. Gelin, duygusal Yengeç burcu için yatak odası dekorasyon önerilerine göz atalım:

 • Nostaljik hissettirecek çiftlik evi dekorasyonu ile mavi, bej gibi su ve kumsalı hatırlatacak renkleri tercih ederek duygusallığınızı dekorasyonda da hissettirebilirsiniz. 
 • Aradığınız sıcaklığı verecek, sizi güvende hissettirecek yuvarlak hatlı ve doğal ahşap mobilyaları tercih edebilirsiniz.
 • Aileyi temsil eden bir burç olarak sevdiklerinizi daima yanınızda hissetmek, onlarla huzur bulmak için başucunuzda onların fotoğraflarına yer verebilirsiniz.

Aslan Burcu İçin Yatak Odası Dekorasyonu Önerileri (23 Temmuz – 22 Ağustos)

Aslan Burcu Oda

Gösterişli ve göz önünde olmayı seven Aslanlar, bu özelliklerini evlerine de taşırlar. Yatak odaları ise tam bir dokunulmazlığa sahiptir, çünkü yatak odasını güç toplayıp yenilenme alanı olarak görürler. Gelin bir Aslan’ı tam bir kral ya da kraliçe gibi hissettirecek yatak odası dekorasyon önerilerimizi sıralayalım:

 • Ateş elementi size cesur, eğlenceli ve tutkulu bir dekorasyon vadediyor. Yatak odanızda ateş ve Güneş’le ilgili renkleri tercih edebilir, altın rengi vurgular kullanabilirsiniz.
 • Gösterişi konfor ile dengelemek için hem geleneksel hem modern tasarımı harmanlayan geçişli bir tarz kullanabilirsiniz.
 • “Aslan yattığı yerden belli olur.” sözünü merkeze alarak geniş bir yatak ve büyük bir yatak başı seçebilirsiniz. 
 • Şıklığa ve kaliteye olan tutkunuzu yumuşacık lüks kumaşlardan yapılmış nevresim takımlarınızla yansıtabilirsiniz.
 • Aynı şekilde yatağınızı zengin göstermek için şık kırlentlerle süsleyebilirsiniz.
 • Güzelliğinizi sık sık hatırlamak, kendinizle başbaşa kalmak için yatak odanızda bir boy aynasına yer verebilirsiniz.
 • Heykel ya da tablo gibi gösterişli sanat eserleriyle ihtişamı seven yanınıza hitap edebilirsiniz.

Başak Burcu İçin Yatak Odası Dekorasyonu Önerileri (23 Ağustos – 22 Eylül)

Başak Burcu Yatak Odası

Toprak elementini temsil eden Başak burcunu, detaylara verdiği önem ve mükemmeliyetçiliği ile tanıyoruz. Bunun yanında Başaklar pratik uygulamalara da önem veriyorlar. Başak burcunun istediği mükemmellikte ve pratiklikte yatak odası dekorasyon önerilerine daha detaylı bakalım. 

 • “Düzen” adeta göbek adınız. Bu yüzden ayrıntılara özen gösteren, çağdaş fakat minimalist bir dekorasyon tarzını ve fonksiyonel mobilyaları tercih edebilirsiniz. 
 • Toprak grubu burcu olarak nötr ve toprak tonları kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda temizlik ve düzen hissini yakalamanızı da sağlayabilir.
 • Mükemmeliyetçi olmak yorucudur. Ruhsal bir denge için vintage tarzı jüt kilimler kullandığınız, çevresinde çok fazla eşya olmayan bir meditasyon alanı oluşturabilirsiniz.
 • Sadelik sevdiğiniz için aksesuarlar ve dekoratif objelerle yıldızınız pek barışık olmayabilir. Yine de işlevsel birkaç aksesuarla -örneğin çıkardığınız giysileri asabileceğiniz bir dilsiz uşakla- odanıza imzanızı atabilirsiniz.  

Terazi Burcu İçin Yatak Odası Dekorasyonu Önerileri (23 Eylül – 22 Ekim)

Terazi Yatak Odası

Terazi burcunun öne çıkan yanının uyum ve denge olduğu söylemek yanlış olmaz. Dışa dönük olsalar da evlerinde ve sosyal çevrelerinde huzurlu bir ortam yaratma çabası içinde olurlar. Gelin, zaman zaman kararsızlık çeken bir Terazi için yatak odası dekorasyon önerilerimize göz atalım:

 • Sizi meşgul eden düşüncelerden sıyrılmak için yatak odanızda tam bir dinlenme ortamı oluşturabilir; parlak renklerden, dikkat dağıtan eşya ve objelerden kaçınabilirsiniz. 
 • İskandinav dekorasyon gibi işlevsel, doğal, rahatlatıcı, sakin, dengeli bir tarz ile zarafeti ve estetiği önemsediğinizi de gösterebilirsiniz. Bu zarif ve  huzurlu ortamı yaratmak için “İskandinav Ev Dekorasyonu Renkleri ve İskandinav Dekorasyonla Uyumlu Renkler” yazımızı okuyabilirsiniz. 
 • Dengeyi seven bir burç olarak mümkün olduğunca simetrik bir ortam yaratmaya dikkat edebilirsiniz. Bunu sağlamak için komodin gibi çift ürünlerden yararlanabilirsiniz.
 • Çok amaçlı mobilyalarla konforunuza konfor katabilirsiniz. Böylece bir eşya, birden çok işlevi yerine getirebilir. Stilleriyle göz kamaştıran, işlevsellikleriyle yaşamınızı kolaylaştıran mobilya modelleri Koçtaş’ta sizi bekliyor!

Akrep Burcu İçin Yatak Odası Dekorasyonu Önerileri (24 Ekim – 21 Kasım)

Akrep Yatak Odası

Genellikle Akrep burçları, yarattıkları gizemle çoğu kişi tarafından büyüleyici ve karizmatik bulunur. Aynı zamanda cesur ve tutkulu…  Burcunuzun tüm bu özelliklerini yatak odası dekorasyonuna da yansıtabilirsiniz. İşte, akrep burcuna özel dekorasyon fikirleri:

 • Gizemli ve mistik yönünüzü yansıtacak şekilde duvar ve mobilyalarda mor, bordo, lacivert gibi koyu renkler kullanabilirsiniz.
 • Bu tarzı, kalın ve koyu renk perdelerle devam ettirebilirsiniz. Keyfine düşkün bir burç olarak bu aynı zamanda uykuya kolay dalmanıza ve sabah gün ışığından rahatsız olmamanıza da yardımcı olabilir.
 • Bu gizemli ambiyansı aydınlatma seçimlerinizle de destekleyebilirsiniz. Aplik gibi dolaylı aydınlatmalar ve mumlar kullanabilirsiniz.
 • Cesur olduğunuz için yeni trendleri denemeye açıksınız. Ama rahatlığınıza da çok düşkünsünüz. Yani konforu ve yeniliği buluşturan minimalist dekorasyon tam size göre. Bu tarz hakkında daha detaylı bilgi için Sadeliği Sevenlere: Minimalist Dekorasyon Nedir, Nasıl Uygulanır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Yay Burcu İçin Yatak Odası Dekorasyonu Önerileri (22 Kasım – 21 Aralık)

Yay Burcu Oda

Dışa dönük ve meraklı kişiliğe sahip Yaylar; seyahat etmeyi, diğer kültürler ve felsefeler hakkında bilgi öğrenmeyi severler. Her fırsatta iç ve dış dünyalarını genişletmeye yönelir, lüksten de kaçınmazlar. Bu özelliklerinden hareketle Yay burcu yatak odası dekorasyon fikirlerimize birlikte göz atalım.

 • Kıpır kıpır ve neşeli kişiliğinizi yatak odanıza taşımak için duvarlarınızı canlı renklerde boyayabilir, odanızla enerjik bir bağ kurabilirsiniz.
 • Hem çarpıcı hem dinamik, hem cesur hem asil duran Hollywood Glam tarzını değerlendirebilir, görkemli ve şık bir dekorasyona imza atabilirsiniz.
 • Seyahatsever bir burç olarak mutlaka gittiğiniz yerlerden hatıra objeleri getirmişsinizdir. Bunları sergileyecek özel bir alan ayırarak hem güzel anıları yaşatabilir hem de yeni rotalar için güç toplayabilirsiniz.
 • Yatak örtüleri, nevresimler, perdeler ve kırlenler… Yatak odanızdaki tekstil ürünlerini seçerken keşif tutkunu yanınızı beslemek için farklı kültürlerden ilham alabilirsiniz.

Oğlak Burcu İçin Yatak Odası Dekorasyonu Önerileri (22 Aralık – 19 Ocak)

Oğlak Burcu

Toprak grubundaki Oğlak Burcu, maddi zenginliğe ve rahatına verdiği önemle biliniyor. Sanatsal zevklere sahip olsalar da Oğlaklar pratikliğe ve işlevselliğe daha çok değer veriyorlar. Peki, Oğlak burcu nasıl bir yatak odasında huzurla uyur? Gelin, Oğlak burcuna uygun yatak odası dekorasyon önerilerine birlikte bakalım: 

 • Toprak elementini yansıtan gri, kahverengi ve bej gibi sade renklerle aradığınız huzuru ve rahatlığı yakalayabilirsiniz. 
 • Mobilyalarda ve dekorasyonda taş, deri, ahşap gibi doğal malzemeler kullanarak burcunuzun kalite, estetik ve doğallığa verdiği önemi yansıtabilirsiniz.
 • Lüksü, estetiği sevseniz de bunu sade bir şekilde ortaya koyuyorsunuz. Bu sebeple kullanmayacağınız, bir amacı olmayan eşyalara yer vermeyebilir veya işlevselliğini yitirmiş mobilyaları odanızdan çıkarabilirsiniz. Destek almak için ise minimal dekoratif eşyalar kullanabilirsiniz.
 • Güne başladığınızda elektronik cihazlarınızın hazır olmasını ssağlarken ayrıca açıkta kablo bırakmamak için USB şarjlı mobilyalar alabilirsiniz.
 • Başarınız da sizin için önemli. Bu nedenle ödüllerinizi, madalyalarınızı sergileyecek ögelere yatak odanızda yer verebilirsiniz. 

Kova Burcu İçin Yatak Odası Dekorasyonu Önerileri (20 Ocak – 18 Şubat)

Kova Burcu

Meraklı, sosyal ve özgüvenli kişilikleri ile dikkat çeken Kovalar, nostaljiden uzak bir hayat sürdükleri için şık ve modern bir tarzı tercih edebiliyorlar. Gelecek odaklı oldukları için trendleri yakından takip ediyor ve çağdaş bir tarz benimsiyorlar. Geleceği yakalama istekleri, uykunun vereceği keyiften ziyade amaçlarına odaklanmalarını sağlıyor. Kova burcu yatak odası için zamanı yakalayan modern dekorasyon önerilerimizi madde madde sıraladık:

 • Safir mavisi, mor, turkuaz, sarı gibi canlı ve dinamik renkler kullanarak hava burcunun uçarılığını yansıtabilirsiniz.
 • Yeniliği seven bir burç olarak farklı malzemelerden üretilmiş, ilginç tasarımlı mobilyalar tam size göre. Özellikle aksesuar olarak bu tip eşyalara yer verebilirsiniz.
 • Uygulamada sunduğu kolay değiştirilebilirliğin keyfini çıkarmak için endüstriyel dekorasyon tarzını tercih edebilirsiniz. Böylece sıkıldıkça farklı kombinasyonlar deneyebilir, yaratıcılığınızı doya doya kullanabilirsiniz.
 • Yine yenilikçi yanınıza hitap edecek şekilde yatak odanızda en son trend dekoratif objelere de yer verebilirsiniz. Antikalar ise pek size göre değil. 

Balık Burcu İçin Yatak Odası Dekorasyonu Önerileri (18 Şubat – 20 Mart)

Balık

Su grubu üyesi Balık burcu; hassasiyeti, duygusal farkındalığı ve yaratıcılığı ile öne çıkıyor. Sezgisel yönleri kuvvetli olan Balıklar, gördükleri rüyalarla uykularında büyülü dünyaların kapılarını aralıyor. Rüyalarla dolu uzun ve kesintisiz bir uyku için Balık burcu yatak odası dekorasyon önerilerimize geçelim:  

 • Özgür hissetmenizi sağlayacak, su elementinden çağrışımlar taşıyan Coastal tarzı dekorasyonu değerlendirebilirsiniz. Bu doğrultuda açık mavi, açık pembe, mint gibi renkleri tercih edebilir; böylece romantik yanınızı da besleyebilirsiniz. 
 • Zihninizi ve bedeninizi topraklamak, hayal gücünüzü açığa çıkarmak için seçtiğiniz desenlerin basit, renklerin nötr olmasına dikkat edebilirsiniz. 
 • Rahatça meditasyon yapabileceğiniz abartısız bir köşe hazırlayabilirsiniz. Tüller, düş kapanları, deniz kabukları, loş ortam yaratan aydınlatmalar kullanarak oluşturacağınız mistik atmosferle sezgisel yönünüzü harekete geçirebilirsiniz.
 • Romantik yanınızın bir yansıması olarak da yatağınızı işlemeli kırlentler ile süsleyebilirsiniz

Yatak odası dekorasyonunuza burç özelliklerinizi de yansıtabilmeniz için öneriler paylaştık. Dekorasyon zevkinizin burcunuzla uyumlu olup olmadığını öğrenmek için de Hayalindeki Yatak Odası Dekorasyonunu Anlat, Burcunu Söyleyelim testimizi çözebilirsiniz.