Site icon blog.koctas.com.tr

Elektrikli Ürünler Kullanırken Tasarruf Etmenin İpuçları

Elektrikli ürünler kullanırken tasarruf etmenin ipuçları.

Elektrik ve su tasarrufu yapmak, hem faturaların daha az meblağda gelmesini sağlayarak bütçenizi hem de kaynakları gereksiz harcamayarak doğayı korumak demek! İşte, şimdi tam da bu nedenle “Su tasarrufu ve elektrik tasarrufu nasıl yapılır?” sorusuna maddeler halinde cevap vereceğiz.

Bu arada hangi elektrikli ürün olursa olsun, tasarruf yapmak istiyorsanız yüksek verimlilik sağlayan enerji sınıflarını tercih etmelisiniz. A, B, C, D, E, F, G olarak ifade edilen enerji sınıflarında, harflerde ilerledikçe verim azalıyor. Diğer bir deyişle A enerji sınıfı B’den, B enerji sınıfı ise C’den daha az enerji tüketiyor. Dilerseniz “Tasarruf Etmek İsteyenlerin Dostu: Enerji Etiketlerindeki Bilgiler Ne Anlama Geliyor?” yazımız sayesinde enerji sınıfları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Buzdolabı ve Derin Dondurucularda Enerji Tasarrufu

Fişleri çekilmemesi gerektiği için elektrik faturasını yüksek oranda etkilediği düşünülen buzdolapları ve derin dondurucuları kullanırken dikkat edilmesi gerekenler, aslında “Elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız?” sorusunun cevaplarından.

Bu ürünler özelinde bilmeniz gereken en önemli nokta ise buzdolapları ve derin dondurucuların, belirlediğiniz ısı ayarında çalışmak için bazı dış etkenler nedeniyle ekstra enerji harcayabilecekleri. Bu duruma genellikle buzdolabına/derin dondurucuya sıcak havanın girmesi neden olur. Beyaz eşyanız da ayarladığınız dereceye ulaşmak için daha fazla enerji tüketir. Peki, bunun önüne geçebilmek ve enerji tasarrufu yapabilmek için nelere dikkat etmelisiniz?

Çamaşır, Çamaşır Kurutma ve Bulaşık Makinelerinde Enerji Tasarrufu

Pratikliğin evlerdeki hâli olan ve onlarsız bir ev hayal edilemeyen çamaşır makineleri, çamaşır kurutma makineleri ve bulaşık makineleri, doğru kullanıldıklarında sandığınızdan çok daha az enerji tüketirler.

Fırın Çeşitlerinde Enerji Tasarrufu

Lezzetli yemekler yapmayı sağlayan, evlerin olmazsa olmazı fırınlarda da elektrik tasarrufu yapmak mümkün. Peki, nasıl?

Bu arada “Güzel Yemeklerin Sırlarından: Fırın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızdan en doğru fırını seçmenize yardımcı olacak ipuçlarına ulaşabileceğinizi de hatırlatalım.

Klimalarda Enerji Tasarrufu

Yaz ve kış mevsimlerini bahara çeviren klimaları ve kış aylarında ısınmanızı sağlayan elektrikli ısıtıcıları kullanırken dikkat edilmesi gerekenler sayesinde elektrik faturalarını hatırı sayılır oranda düşürmeniz mümkün.

Diğer Aletlerde Enerji Tasarrufu

Süpürge, ütü, televizyon ve diğer ev aletleri… Şimdi, enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacak diğer ipuçlarını paylaşalım.

Enerji tüketimini azaltarak tasarruf etmek güzel fikir! Bu arada tasarruf etmek ve doğayı korumak için “Hem Tasarruf Edin Hem Yarınları Koruyun: Evde Atık Azaltma Yöntemleri” yazımıza göz atmanızı öneririz.

 

Exit mobile version