Site icon

2 Mart Eskiyen Eşya Günü’ne Özel: Eski Eşyayı Yenilemek İçin 4 Öneri

Eski Eşyayı Yenileme Fikirleri

İster ailenizle birlikte kalabalık bir evde yaşayın, ister tek başınıza… Yaşınız kaç olursa olsun, nasıl bir evde yaşarsanız yaşayın, o çok severek aldığınız mobilyalarınız ya da diğer ürünler zamanla eskiyecektir.

Bazen kurduğunuz duygusal bağ, bazen de maddi nedenlerle eskiyen eşyanın yerine yenisini koymanın zor olduğunu biliyoruz. Zaten eski eşyanızı atmayın. Devir tasarruf devri! Peki, eskiyen eşyayı nasıl değerlendirebilir ve geri dönüşüme nasıl katkı sağlayabilirsiniz? Hiç merak etmeyin; 2 Mart Eskiyen Eşya Günü’ne özel olarak yazdığımız bu yazıda, ihtiyacınız olan eskiyen eşyaları yenileme fikirlerini sıralamaya başlıyoruz!

1. Yepyeni Mobilyalar İçin En Pratik Yol: Mobilya Boyama

Evet, biliyoruz; “mobilya boyamak” denildiğinde pek çok insan bu uygulamanın zor olabileceğini düşünüyor. Fakat akrilik hobi boyaları sayesinde koltuktan konsola, gardıroptan mutfak dolaplarına kadar pek çok eski mobilyanızı boyayabilir ve yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Peki, eski mobilyaları yenileme tekniklerinden biri olan eşya boyama nasıl yapılır?

Mobilya Boyama Uygulamasında Farklılık İsteyenlere Öneriler

Boyayacağınız mobilyaları daha dikkat çekici kılmak istiyorsanız farklı uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

2. Bambaşka Bir Görünüme Kavuşmuş Eşya: Mobilya Kaplama

Mutfak dolabı, gardırop, konsol ya da dresuar gibi mobilyalarınızı boyamak istemiyor ama yenilemek için bir alternatif arıyorsanız hemen yardımcı olalım: Çare, yapışkanlı folyolarla mobilya kaplamak! En çok tercih edilen bir diğer eski eşya dönüştürme yöntemlerinden biri olan mobilya kaplama nasıl yapılır, anlatalım.

3. Antreye, Balkona ya da Bahçeye: Eski Kitaplıktan Bench Yapımı

Mobilya boyama ve kaplama uygulaması sayesinde eşyanızı yenileyebilir ve ürünleri aynı amaçla kullanmaya devam edebilirsiniz. Peki ya aynı amaçla kullanmak istemediğiniz ürünler varsa? Mesela artık yetmediğini ve eskidiğini düşündüğünüz kitaplığınız ne olacak? 

Evinizde bulunan kitaplığınızı şık bir bench’e dönüştürüp eskiyen eşyaları değerlendirmeyi ve yaşam alanınızda şık bir yeni mobilyaya yer vermeyi ister misiniz? Kulağa hoş geliyor, değil mi? İşte, “Kitaplıktan sedir nasıl yapılır?” sorusunun cevabı:

4. Nostaljik Bavullar Dekorasyona Katkı Sağlıyor: Tahta Bavuldan Sehpa Yapımı

Eski Türk filmlerinde gördüğümüz o nostaljik tahta bavullar, bazılarımız evlerinin en unutulan köşesinde uzun süredir bekliyorlar. Sizin evinizde olmasa bile büyüklerinizin evinde olduğuna eminiz!

Oysa onları bekletmek ya da atmak yerine hayal gücünüzü kullanarak eski eşya yenileme fikirlerinden birini hayata geçirebileceğinizi biliyor musunuz? İşte, oldukça hoş bir sehpaya kavuşmanızı sağlayacak ve vintage ev dekorasyonu uygulanan evlere şıklık katacak bir eski eşyalardan kendin yap önerisi

Yeni eşya almak yerine evdeki eşyayı pratik bir şekilde yenilemek ve hem geri dönüşüme hem de aile bütçesine katkı sağlamak #güzelfikir!

Exit mobile version