Site icon blog.koctas.com.tr

Evinizde Tropikal Bir Hava Essin: Bakımı Kolay Büyük Yapraklı Çiçek Önerileri

Büyük Yapraklı Bitki Çeşitleri

Tropikal iklim denildiği zaman sizin de aklınıza öncelikle dev yapraklı bitkiler geliyor mu? Bu ferahlık, coşku ve doğa ile bütünleşme hissini yaşamak için rotanızı tropik adalara çevirmenize gerek yok. Büyük salon bitkileri ile kaplı bir odaya adım atmanız yeterli. Peki büyük yapraklı çiçek çeşitleri neler? İşte ev bitkileri ve büyük yapraklı çiçeklerin bakımı ile ilgili merak ettiğiniz her şey: 

Fil Kulağı

Fil kulağı, parlak yeşil renkli, tırtıklı yapraklı ve belirgin damarlara sahip dikkat çekici bir salon bitkisi. Yapraklarının altı mor renkli olan bitki dört mevsim yeşil kalıyor. 20 ila 30 cm uzunluğu bulan yaprakları neredeyse bitki gövdesinin yarısına ulaşıyor. Gövdeye göre yaprakların büyük oluşu alışılmışın dışında bir güzellik katıyor. Fil kulağının gövdesi ortalama 50 cm uzadığı için bitki, küçük salonlar için de ideal. 

Ancak evinizde evcil hayvan veya bebek varsa fil kulağını koyacağınız yere dikkat etmenizi öneririz. Çünkü rengi ile yavruların ilgisini çeken fil kulağının yaprakları toksik özelliğe sahip. Gelelim bu fil kulağı bakımı ile ilgili bilmeniz gerekenlere:

Keman Yapraklı Kauçuk 

Keman yapraklı kauçuk Afrika’nın tropik bölgelerine özgü bir bitki. Keman yaprağı incir olarak da bilinen bitki, iri yaprakları ile göz dolduruyor. Adından da anlaşıldığı gibi yaprakları kemana benziyor. Sert yeşil yaprakların genişliği 30 cm, uzunluğu ise 45 cm’yi bulabiliyor. 

Bitki çok hızlı büyümese de yaklaşık 3-4 sene içerisinde bir ağaç formuna kavuşuyor. Büyük yapraklı saksı çiçekleri arasında özel bir yere sahip olan keman kauçuğunun bakımı ile ilgili bilmeniz gerekenler ise şunlar:

Cennet Kuşu Bitkisi

Cennet kuşu bitkisi, bir kuş gagasına benzeyen çiçeği, cenneti andıran canlı, yeşil yaprakları nedeni ile bu ismi almış. Güney Afrika’ya özgü bu bitki, evinize de enerjik bir hava katabilir. İlk gördüğünüzde büyük uzun yapraklarını muz bitkisi ile karıştırabilirsiniz. Ancak çiçeği ile muz bitkisinden ayrılıyor. 

Altı metreye kadar ulaşan boyu nedeni ile Dev Starliçe olarak da bilinen bu salon bitkisi, nisan ve kasım ayları arasında çiçek açabilir. Ancak bitkinin genellikle 4-5 yaşına kadar çiçek açmayacağını da söyleyelim. Peki büyük yapraklı çiçek çeşitleri arasında öne çıkan cennet kuşu bitkisinin bakımı nasıl yapılır? 

Kaladyum Bitkisi

Şimdi rotamızı Güney Amerika’ya doğru çeviriyoruz. İsa’nın Kalbi olarak da bilinen kaladyum bitkisi, kalbe benzer şekli ve sıradışı renkleri ile evinizin dekoratif bir öğesi olmaya aday. Krem, kırmızı ve yeşil tonlara sahip yaprakları ile dikkat çeken kaladyum, krem renkli çiçek de açabiliyor. 

Ortalama 60 cm’e kadar uzayabildiği için de kaladyumu küçük odalarda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Ancak boyu sizi yanıltmasın, yaprakları 40 cm’e kadar büyüyüp neredeyse bitkinin gövdesi kadar olabiliyor. Büyük yapraklı saksı çiçeklerinden olan kaladyumun bakımında dikkat etmeniz gerekenler ise şunlar:

Kraton Bitkisi

Kraton bitkisi, yeşil, sarı ve morumsu yapraklara sahip, sıkça tercih edilen bitkilerden. Uygun koşullarda bitkinin boyu iki metreye kadar ulaşabiliyor. Yani evinizde tropikal hava estirecek bitkilerden birisi de kraton.

Kraton bitkisinin bakımı da zahmetsiz. Sadece bitkiyi hava akımı olmayan ve doğrudan güneş almayan bir yere koymaya dikkat edebilirsiniz. Kraton bakımı ile ilgili diğer detaylar şöyle:

Japon Şemsiyesi

Zarif yapraklara sahip Japon Şemsiyesi bitkisi, yaklaşık bir ila iki metre boya ulaşabiliyor. Birden fazla gövdesi bulunduğu için ince yapraklarına rağmen yoğun bir yeşil görüntüsü veriyor. Hem ev hem de ofis için ideal yapraklı bitkilerden olan Japon Şemsiyesinin bakımı için şunları bilmeniz yeterli:

Dilsiz Baston Bitkisi

Dilsiz baston bitkisi, yapraklarının ucunda oluşan damlacıklar nedeni ile ağlayan çiçek olarak da biliniyor. Difenbahya ismi ile de karşılaşabileceğiniz çiçek bir zamanların en popüler salon bitkileri arasındaydı. Ne de olsa yaprakları gür, bakımı ve çoğaltılması kolay bir bitki. 

Ancak neredeyse tüm tropikal bitkilerde olduğu gibi dilsiz bastonun yapraklarını çiğnemek de zehirlenmeye neden oluyor. Bu yüzden evinizde meraklı bir evcil dostunuz ya da bebeğiniz varsa difenbahyayı ulaşılamayan bir yerde beslemenizi öneririz. Tüm yıl canlı yaprakları ile salonunuzu süsleyecek dilsiz baston bakımı ile ilgili bilmeniz gerekenler şunlar:

Dua Çiçeği Bitkisi

Şimdiki salon bitkisi önerimiz masa üzerinde de kolaylıkla bakılabilecek bir tür: Dua çiçeği. Öncelikle hatırlatalım; dua çiçeğinin 20 türü var. Calathea Orbifolia  gibi türler daha geniş, Calathea Lancifolia gibi türleri ise daha dar yapraklara sahip. Hepsi etkileyici renklere sahip. Bitkiyi besleyeceğiniz alana ve zevkinize göre bir seçim yapabilirsiniz. 

Güneş battıktan sonra aldığı ele benzeyen şekil nedeni ile dua çiçeği olarak anılan süs bitkisinin bakımı ile ilgili dikkat edebileceğiniz noktalar şunlar:

Büyük yapraklı bitkiler ve büyük yapraklı salon çiçekleri bakımı ile ilgili tüm detayları öğrendiniz. Şimdi sıra banyo ve teras gibi evin diğer bölümlerine özel bitkileri keşfetmekte. ¨Odaya Uygun Bitki Seçme ve Bakım Rehberi¨ yazımızı okuyarak evinizin tüm alanları için ideal bitki türlerini keşfedebilirsiniz. 

Exit mobile version