Site icon

Hem Tasarruf Edin Hem Yarınları Koruyun: Evde Atık Azaltma Yöntemleri

evde-atik-azaltma-yontemleri

Atıklar, dünyamızın gitgide kirlenmesine ve doğaya zarar vermemize neden oluyor. Oysa atıkları azaltmak ve bu sayede doğayı korumak sanılandan çok daha kolay! Üstelik atık miktarını azaltmak için girdiğiniz bu yolda tasarruf etmeniz de mümkün! Nasıl mı? Elbette atık azaltımı için uygulayabileceğiniz ipuçları sayesinde. O halde hemen evde çöpleri nasıl azaltabiliriz ve bu sayede nasıl hem doğayı koruyup hem de tasarruf edebiliriz, anlatalım.

Çok Kez Kullanabileceğiniz Uzun Ömürlü Ürünleri Tercih Edin

Kullan-at ürünlerin evsel atıklarımızın miktarını artırdığı bir gerçek. Bu nedenle bir ürüne ihtiyacınız olduğu durumda öncelikle bir kere kullanıp atmayacağınız ve tekrar kullanmanıza imkân verecek ürünleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

İhtiyacınız Olan Ürünü Kendiniz Yapın

Bazen pratik olduğu için bazen de başka seçeneğimiz olmadığını düşündüğümüz için pek çok ürünü hazır alıyoruz. Bu aslında biz istemesek de ambalaj atıklarının artmasına sebep oluyor. Peki, ihtiyacınız olan ürünleri mümkün olduğunca evde yapmaya ne dersiniz? Bu sayede hem çevre dostu bir uygulamaya imza atabilir hem tasarruf edebilir hem de daha sağlıklı yaşayabilirsiniz.

Atık Miktarını Azaltmak İçin Küçük Ama Önemli Adımlar Atın

Sıraladığımız önerileri hayata geçirecekseniz ama atık yönetimi konusunda daha fazla adım atmak istiyor ve “Atık miktarını nasıl azaltabiliriz?” diye soruyorsanız işte hayata geçirebileceğiniz diğer önerilerimiz:

Geri Dönüşüme Önem Verin

Önceliğimiz olabildiğince az atık, ama bulunduğumuz dünyada ve dönemde atık oluşturmadan yaşamak ne yazık ki şimdilik mümkün görünmüyor. Bu nedenle geri dönüşüme de önem vermemiz gerekiyor. Atıkların ayrıştırılması ve geri kazanımı sayesinde daha çevre dostu bir yaşam sürebiliriz.

Evde Atıkları Azaltmak İçin Uyguladığınız Farklı Fikirleriniz Varsa Bizimle Paylaşın!

Atıkları azaltıp dünyayı korumanın #güzelfikir olduğunu düşünüyorsanız, hatta düşünmekle kalmıyor ve çeşitli uygulamalarla dünyayı koruyorsanız yöntemlerinizi bizimle paylaşın; yazınızı Koçtaş Yaşayan Evler Blog’da yayımlayalım!

Yapmanız gereken sadece bu konuda yazdığınız içeriği, konuyla ilgili yer vermek istediğiniz görselleri ve kişisel bilgilerinizi blog@koctas.com.tr adresine iletmek.

*Kişisel Bilgiler:

 

Exit mobile version