Site icon

Probiyotik Deposu: Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır

Yoğurt yüzyıllardır sofralarımızdan eksik olmayan bir yiyecek. Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz probiyotikler bakımından zengin olması ise yoğurdun aslında sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu bir kez daha bize gösterdi.

Bağırsaktaki iyi bakteriler olarak adlandırabileceğimiz probiyotikler hem sindirim sistemini düzenliyor hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Üstelik evde yoğurt yapımı oldukça kolay! Şimdi, ev yoğurdu nasıl yapılır, anlatalım.

Evde Yoğurt Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

Ev Usulü Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır?

Ev yapımı yoğurt yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemeler işte bu kadar! Yapımının da oldukça kolay olduğundan bahsetmiştik. Sadece yoğurdun mayalanması ve kıvamını, tadını bulması için beklemeniz gereken süre biraz fazla. Sizi daha fazla bekletmeyelim ve yoğurt nasıl mayalanır, püf noktaları nelerdir anlatmaya başlayalım.

Yoğurt Mayalamaya Hazırlık

Yoğurt Mayalama Aşaması

Yoğurt Mayaladıktan Sonra Kaplar Nasıl Bekletilmeli?

Katı yoğurt mayalamanın püf noktalarından biri, mayaladığınız sütü koyduğunuz kapların ağzını tam olarak kapatmamak. Çünkü bu, sütün sıcaklığının buharlaşamamasına ve kapaktan geri dönüp yoğurdun sulu olmasına sebep olur. Peki, evde yoğurt mayalandıktan sonra nasıl bekletilmeli?

Yoğurt yapmanın önemli ipuçlarını sizinle paylaştık. Sevdiklerinizle buluştuğunuz mutlu sofralar kurmanız dileğiyle. Şimdiden afiyet olsun!

Exit mobile version