Site icon blog.koctas.com.tr

Çözüm Aradığınızı Biliyoruz: Evde Küf Neden Olur, Evdeki Küfle Nasıl Başa Çıkılır?

Duvardaki Küf Nasıl Çıkar

Sağlıksız bir ortam, kötü bir görünüm, rahatsız edici bir koku… Ne yazık ki küf bazı yaşam alanlarının sorunlarından biri. Bu yazıyı okuduğunuza göre sizin de küf oluşumunu engellemek ve evdeki küfe kesin çözüm bulmak istediğinizi tahmin ediyoruz. Peki; evdeki küf nasıl temizlenir ve evde küfü önlemenin yolları nelerdir?

Evde Küf Neden Olur?

Evde küf sorununun nedeninin, oda ya da noktalardaki nemlilik olduğunu söyleyebiliriz. Nem oranı yüksek olduğunda veya havasız kalan ortamlarda rutubet ile küf sorunu görülebilir.  “Duvar küfü nasıl oluşur?” ya da “Tavanda küf neden olur?” gibi sorularının yanıtı olabilecek diğer nedenler şunlardır:

¨Evde rutubet küf neden olur?¨ sorusunun nedenlerini sıraladık. Ancak genel olarak şunu akılda tutmakta fayda var: Yeterince havalandırılmayan, dengeli ısınmayan ya da su sızıntısı olan yerler küfün potansiyel yayılma yerleri. 

Rutubetli Evde Oturmanın Zararları Nelerdir?

Nem seviyesinin yüksek olması, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. Nem oranı yükseldiğinde akarlar ve mantar gibi insan vücudu için alerjen olabilecek organizmaların sayıları artabilir, ayrıca astım gibi sağlık sorunlarının semptomları daha ağır bir hal alabilir. Evde küfün zararları hakkında bilmeniz gereken diğer konular şunlar:

Küfün sağlık üzerindeki bu etkileri kişilerin sağlık durumları, küfün miktarı ile türüne göre değişiklik gösterebilir. Tüm bu sebeplerle sadece görünüm ve kötü koku nedeniyle değil, sağlığınız açısından da evde oluşan küfe çözüm bulmanız gerekiyor. Peki evdeki küfü ne giderir? 

Duvardaki Küf Nasıl Temizlenir?

Evinizdeki rutubet nedeniyle oluşan duvardaki ya da tavandaki küfü temizlemek için oldukça basit adımları izlemeniz yeterli:

Çamaşır suyu ile küf temizliği pratik yöntemlerden birisi. Ancak biliyoruz ki çamaşır suyu astımı olan, evinde bebek bulunan ya da doğal yöntemlerden yana olanlar için pek de ideal bir malzeme değil. Bu nedenle küfü temizlemek için doğal çözümler önerilerileri de hazırladık. İşte sirke ile küf temizliği:

Duvardaki küf lekesi nasıl çıkar?” sorusunun yanıtı oldukça basit olsa da ne yazık ki bu, duvardaki küfe kesin çözüm değil. Söz konusu küf sorununun nedenini öğrenmelisiniz. Örneğin duvarınız su mu alıyor, yoksa alan uzun süre havasız kaldığı için mi bu sorunla karşılaşıyorsunuz? En sağlıklı çözüme ulaşmak için neme neden olan ana sorunu bulmalısınız.

Küfü Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Siz de bu sorunu yaşayan pek çok insan gibi evdeki küf nasıl gider merak ediyorsunuz. O halde şimdi; evde küflenme nasıl engellenir, önemli püf noktaları nelerdir, konusuna değinelim. ¨Evim küfleniyor ne yapmalıyım?¨ sorusunu sormanıza bile gerek kalmasın. İşte evde küf oluşmaması için yapabilecekleriniz:

Lavabo altı, çamaşır makinesi gibi yerlerde oluşan küf zor fark edilir. Genellikle de eve yayılan küf kokusu sayesinde bu durum anlaşılır. İlk olarak “Evdeki küf kokusu nasıl önlenir?” sorusuna kesin çözüm sunan bir yanıt bulabilmek için evdeki küf sorununu yok etmeniz gerektiğini belirtelim. Yukarıda aktardığımız küfü temizleme yöntemlerini uyguladıktan sonra evdeki kokudan kurtulmak için de şunları deneyebilirsiniz:

¨Nem ve küf kokusu nasıl giderilir?¨ sorusunun da detaylı cevaplarına yer verdiğimiz ¨İstenmeyen Kokulara Elveda: Evdeki Kötü Kokuları Nasıl Yok Edebilirsiniz?¨  yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Umarız, önerilerimiz sayesinde evdeki küften en yakın zamanda kurtulursunuz.

Sağlıklı günler dileriz!

Exit mobile version